şükela:  tümü | bugün
  • kisaca 'deli mary' de denebilir.
  • (bkz: gyn ecology)
  • "tanrınız yöntem ise kıyarım tanrınıza!" buyurduğu bir yöntem kıyım/kırım kılavuzu da yazmış bulunmuş gyn ecology'den biraz önce.

"this book is ... an exercise in methodicide, a form of deicide."

(bkz: beyond god the father)
  • hasbel kader haberlerde karşılaştığım bir isim; 1 ekim 2018 itibariyle zamanında janet yellen'ın oturduğu koltuğu dolduracak, san francisco fed'in başı olacak kişi. önceki entry'lerdeki kişiden başka bir kişi bu. bugün bir haberde denk geldim. türkiye'de yaşayan bizler için iki nokta çok ilginç:

1. anne ve babasının ayrılığı sonrasında 16 yaşında liseyi terk etmiş. kamyon* (veya kamyonet?) şoförlüğü yapmış, tezgahtarlık yapmış. daha iyi bir bölümde tezgahtarlık yapmayı isterken, birisi yol göstermiş dışarıdan liseyi bitirmiş. hızlı geçiyorum, syracuse university'de doktora ve northwestern university'de postdoc yapmış. 1996'dan beri o kurumda çalışıyormuş ve araştırma direktörü olmuş. şimdiden rezerve edeyim; bu kadın yarın bir gün janet yellen hesabı fed'in başına geçerse yıldızlı takdir vereceğim ama ekonomistlerle yollarını ortaokul-lise zamanlarında ayırmış benden takdir görmesinin bir faydası yok evrene.

2. san francisco fed'dekiler memura bağlayıp demişler ki bu kişinin pozisyonu için 283 adayla görüştük, bu adayların üçte biri kadındı, üçte biri azınlıktı. ülkemizde benzeri yüksek bürokrat pozisyonları geçtim basit bir müdürlük için bile herşey kapalı kapılar arkasında dönüyor. daha yakın bir zamana kadar "perşembe akşamı işi bağlamıştır" diye dalga geçerdik, o yöntemin halen devam etmediğinin garantisi yok.

bonus: içimden bir ses "bu kadını atama/atamama yetkisi donald trump'da olsa asla atamazdı" diyor. demek ki elin ülkesinde bağımsız olanlar sadece yasama, yürütme ve yargı değil.