şükela:  tümü | bugün
  • (1868-1933) 1868’te quincy, massachusetts’te doğan mary parker follett, 1898 yılında ekonomi, hukuk ve felsefe alanındaki eğitimini tamamlamıştır. siyaset bilim mezunu bir sosyal yardım uzmanı olarak ve grup ve birey davranışı üzerine çalışmış, okullar ve kar amacı olmayan kuruluşlarda 25 yıl çalıştıktan sonra 50'li yaşlarında yönetim ile ilgili yazılar yazmaya başlamış ve birleşik devletler'de ve ingiltere'de firma ve hükümet liderlerine danışmanlık yapmıştır.

fikirleri farklı olduğundan katkıları onlarca yıl dikkate alınmamış ancak buna rağmen bugünkü "yeni" yönetim fikirlerinin çoğu onun fikilerine dayanmaktadır. follett yapıcı çatışma ve koordinasyon ile ilgili gelitirdiği fikirler ile tanınmaktadır.
    zihinsel çatışma olarak da bilinen yapıcı çatışma follett'in yönetim kavramına en önemli katkılarından biridir. çatışmayı olumsuz olarak niteleyen birçok kişinin aksine follett çatışmanın olumlu olabileceğine inanmıştır. follett'e göre çatışmadan çekinmemeliyiz ve bu durumla mücadelenin yapıcı yolları olduğunun farkına varmalıyız.

(kaynak: http://www.oppapers.com/…-ve-chester-barnard/102416)

1924 'te taylorizmin ortaya çıkmasıyla birlikte, aynı zamanda da bir sosyal işçi ve danışman olman m.p follett, işçinin işe katılmasının önemini vurguladı. filene's sons co. gibi şirketlerdeki '' birlikte yönetim hareketini övdü, '' baskıcı güç kainatın lanetidir. '' dedi.

(kaynak: yönetim organizasyon ders notlarım)
  • "gerçek otorite, bir kişinin amir durumunda olmasından değil, yapılan işin doğasından kaynaklanır" anlamında bir sözü vardır ki, gerçekten de, sonradan düşününce fuzuli olduğu açık olan işleri sallanarak yaptıkları için "acaba beni mi takmıyorlar" diye düşündüğüm iş ortamı arkadaşlarımın, gerçekten önemli bir çalışma yapacaksak etrafımda pervane olduklarını, dediklerimi sektirmeden yaptıklarını görüp bizzat test edip onayladığım bir ilkedir.
  • çağının ötesinde, yönetim biliminin en değerli kuramcılarından biri. kamu yönetimi ya da işletme okuyanların eserini mutlaka birinci elden okumasını öneririm.
hesabın var mı? giriş yap