şükela:  tümü | bugün
 • ayrica esdegeri icin:
  (bkz: self insertion)
 • konu kabızlıgından muzdarip sekilde evde takılan cizgiroman senaristinin, surekli cevresinde gordugu karısı, cocukları, komsuları gibi kendisi icin onemli, ancak son derece sıkıcı karakterleri de hikayeye katmaya karar vermesiyle ortaya cıkan mary sue ve gary stu'lar, orjinal hallerinin insansı banallıgını maskelemek icin en gozde super gucler*** ya da okurda sempati uyandırması en garantili, klişenin allahı gorunum ve kisilik ozellikleriyle***** donanırlar
 • eski kovboy filmerinde uzun saçlı sarışın kızların adı mary sue olurdu. bunlar yıkık dökük okulda, uzun etekli güzel öğretmenin sınıfında kafalarını sağa sola sallayarak ders dinlerlerdi.

  o zamanlar amerika çok güzeldi, mary sue da. zamanla öğrendik ki hiç masum olmamışlar, ne amerika ne de mary sue. biz de ona jane doe demeye başladık.

  (bkz: jane doe)
 • ayrintili bilgi icin tvtropes a baglaniyoruz:

  http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/main/marysue
 • (bkz: rey)
 • tükettiğim yapımları düşününce kafamda pek bir yere yerleştiremedim ama şöyle bir tanımı yapılabilir: kurgu yapımlarda bile sırıtacak kadar kusursuz veya başarılı karakterler için kullanılan genel isim. ismin çıkış noktası, menagerie adlı fanzinde yer alan a trekkie's tale hikayesi imiş. bir hayran tarafından yazılan bu parodi star trek hikayesinde mary sue adlı on beş buçuk yaşında bir kız atılgan'a giriyor. kaptan kirk bununla yatmak istiyor, kız vermeyince kaptan saygı duyuyor. sonra gemiyi buna teslim ediyor, spock gelip "ne kadar da doğru bir karar" diyerek kızın atılgan'ın kaptanı olması gerektiğine katılıyor vb. derken kısaca böyle her yönden on numara bir karakter yaratıyor. bu da daha sonra klişeleşip anaakım medyaya kadar sirayet ediyor. örnek ver deseniz veremiyorum valla ama wiki sayfasında rey skywalker'ın bu karakter tipine uyduğunu söylenler olduğu yazıyor.