şükela:  tümü | bugün soru sor
  • abraham lincoln, başkan yardımcısı ve dışışleri bakanına aynı gecede gerçekleştirilen suikast komplosunda, kendisinin pansiyonu planlama ve örgütlenme merkezi olarak kullanılmış, oğlu da komplonun içinde yer almıştır. fakat oğlunun suikastler ardından sırra kadem basmasından dolayı, bir suçlu isteyen abd halkına mary surrratt sunulmuştur.

    işin ilginç yanı, duruşmanın henüz iç savaş resmi olarak bitmediğinden ve son güneyli general teslim olmadığından dolayı komplocuların askeri mahkemede yapılması, pek çok anayasal savunma haklarının elinden alınmasıdır. buna rağmen istemeyerek de olsa surrantt'ı savunan avukat aiken, büyük başarılar göstermiş ve karar verici komisyonu büyük ölçüde etkilemeyi başarmıştır. fakat bu noktada derin güçler devreye girmiş, yargılamanın sonucunda değişiklikler yapılmıştır.

    mary surrantt öldükten yaklaşık 1 sene sonra abd yüksek mahkemesi sivillerin savaş ortamlarında dahi askeri mahkemelerde yargılanmalarını anayasaya aykırı bulmuş ve bu uygulamaya son vermiştir.
  • hikâyesi, robert redford'un yönettiği the conspirator adlı harika filmde başarılı bir şekilde anlatılmıştır.