şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ozellikle taze ekmekli kahvalti sonrasinda, masanin uzerine gelisiguzel serilmis de olsa, ekmek kirintilarini masadan silmekle ugrasmak yerine sadece camdan asagi silkelenmek sureti ile zaman ve emekten kurtaran, cicek desenlileri makbul ortu... direk masanin uzerinde yenilen bir yemekten daha sicak bir ortam yaratir, ev sofralarinin olmazsa olmazidir - lekeli masa ortuleri, klasik deterjan reklamlarinda bas rol oyuncusu olarak un yapmislardir...
 • mutfaklarda pötikareli, plastikimsileri kullanılır, tercihen kırmızı-beyaz renklerde...
  salonlardaysa başka işi olmayan ev hanımları tarafından binbir emekle yapılmış, dantel örtüler görücüye çıkarılır. tabi yanlarında aynı örnekten yapılmış sehpa, fiskos, televizyon, ütü... vs örtüleriyle birlikte.
  (bkz: ev hanımı tribi)
 • bekar evlerinde amacı dışında kullanıldıktan sonra, yerini masa üzerine açılmış gazete sayfalarına bırakan örtü...
 • güney afrika'daki masa dağlarının sivri tepeleri üzerinde görülen ve dünyada tek başına oluşan bulutlara en iyi örnek olarak gösterilebilecek doruk bulutlarına verilen yerel isim. masa bulutlarının romanlara geçecek kadar güzel bir görüntüsü vardır. özellikle yaz aylarında tırmanan sıcak ve nemli havanın oluşturduğu masa bulutları oldukça yoğun bir bulut görüntüsü oluşturur.
  (bkz: tablecloth)
 • sırf dantelden olu$an iç çama$ırları için bu tabiri kullanırız..

  ha $u resme (http://img239.imageshack.us/…4214/img34172la.th.jpg) baktıktan sonra hala tahrik olabiliyorsanız sorun yok.
 • masayı sıradanlıktan, tahtaların demirlerin biraraya gelmesinden oluşmuşluktan çıkaran süper bir eklentidir.

  zamanımda ilkokullarda sıralarımız üstünde kalemlerin kaybolacağı yarıklıkta yazılarla dolu masalarımız şimdilerde bazı okullarda gördüğüm örtülü masalara nazaran ne kadar mat, ne kadar iticiymiş.

  aynı şekilde plastik olsun tahta olsun böyle derme çatma masaları olan lokanta ile, masası plastik bile olsa, örtülü olan lokantada, masada yediğimiz yemeklerin keyfi çok farkediyor.

  masa örtüsü, hele ki işlemeli süslü püsküllü ise masayı masa olmaktan çıkarıp evin gayet güzel alımlı bir eşyası haline getirebiliyor. ben bugün bunu gördüm. yıllarca ders calıştığım ayaklı açılır kapanır sehbama iş olsun diye aldığım örtüyü kaplayınca odamın havası bambaşka oldu. rengi böyle gözü yormayacak, işlemeleri emek kokacak türden bir örtü gerçekten masayla sahibini daha bi yakınlaştırıyo.

  böyle birşey gördüm ben. yemeği gazetelerin üstünde yemeyi de an itibariyle noktalıyorum. onun için de gerekir ki sofra bezi
 • ömrü bir yemekten bir yemeğe uzayan, her seferinde üzerindeki vazo ve benzeri süs eşyalarının da artık sararmış yerlerine geri dönmeleriyle hayata kaldığı yerden devam eden ve üzerine kalıcı bir leke yerleşene kadar da devam edecek olan ev yaşayanı
 • yıka, as, kurut, ütüle, katla, çekmeceye koy. sonra bir kerecik kullandın diye tekrar yıka, as, kurut, ütüle, katla ve çekmeceye koy... bildiğin eziyet. başka bir şey değil.
 • annemin çeşit çeşit biriktirdiği örtüdür.

  ne işimize yarayacak henüz onu çözemedim o ayrı...