şükela:  tümü | bugün
 • masai mara kenyanin guneydogusunda tanzanya sinirinda dogal bir koruma alanidir.masai yerlileri bugun yasamlarini 800 yillik gecmislerinin ilk gunlerinden bu yana koruduklari ilkel yasam bicimleriyle surduruyorlar.ortalama omurleri 80_100 yildir.onlara iliskin ilginc nokta ise erkeklerde cok esliligin dogal karsilanmasi.kadin icin bu yasamsal yorgunlugun paylasilmasi anlamini tasiyor.bu yasamsal yorgunlugun nedenlerinden biri olan gunluk islerden biri hergun 15_20 km. uzakliktaki bir yere yuruyerek gitmek ve oradan sirtinda kimi gun su kovasiyla kimi gun yakacak odunla eve donmek.
  siyah derili bir afrikalinin masaili oldugunu anlamak icin kulaklarina bakmaniz yeterli.daha cocuk yasta her masailinin kulak memesi kesiliyor,bu kesige yerlestirilen tahta parcasi ile delik genisletiliyor.yillar gectikce kalinligi artan tahta parcasi yardimiyla 20 yaslarinda kulak memesinde 7_9 cm. capinda bir delik olusuyor.
 • guncel bilgiler icin; http://www.masai-mara.com/
 • yaklaşık 15000 km2 büyüklüğünde savanna, orman ve sulak alanlardan oluşan bir doğal hayat reservidir. içerisinde doğu afrikada bulunan hemen hemen her türlü vahşi hayvanı bulmak mümkün. burası çok populer bir safari destinasyonu aynı zamanda o kadar ki neredeyse içinde hayvandan çok turist var. ancak bu tespit sizi yanıltmasın hayatınızın en ilginç deneyimlerinden bazılarını burada yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. mevsimine göre burada gerçekten milyonlarca hayvan görmek mümkün çünkü burası doğu afrikadaki meşhur büyük göçün bitiş noktası. her sene tanzanyadaki serengeti ovasından 1.5-2 milyon memeli yaklaşık 2000 km yol katedip buraya geliyor. bu hayvanlar çoğunlukla öküz başlı antilop (wildebeest), zebra ve çeşitli diğer otçullardan (thompson gazelle, impala vs.) oluşmakta. tabii bu kadar çok av hayvanı seyahat ederken peşlerinden de aslan, leopar, çita gibi yırtıcılar gelmekte.
  bu bölgede ayrıca belgesellerde hep gördüğümüz milyonlarca hayvanın karşı kıyıya geçmek için debelenip durduğu timsahların ellerini ovuşturarak beklediği mara nehri de bulunmakta. ayrıca geniş düzlüklerinde zaman zaman 500 bireye kadar çıkan dev fil sürüleri salınmakta. nehirde ise korkunç afrika (nil) timsahları ve dev hipopotamlar en ilgi çekici yaratıklar. akbabalar, kartallar, hyena, çakal ve zürafalar ise diğer ilgi çekici hayvanlar. gerçek bir safari deneyimi için eşşiz bir yer. büyük göçün masai mara da olduğu zaman genelde haziran - ekim arası (kesin bir zamanı yok hayvanlar bulundukları yerdeki yiyecek tükenince göçüyorlar) o aralar gideseniz göreceğiniz hayvanların çokluğu karşısında diliniz tutulur.
 • dün itibariyle benim askerlik yaptığım birliğe` : izmir`` : poligon` katılan ve askerliğimizi beraber bitereceğimiz sözlük yazarı.` : tesadüfün böylesi`
 • çalılıklar kümesi anlamına gelir.
 • mesai mara olsa olurmuş yani.
 • oturup içeceksin bu adamla.
  sevdiğini içten sever.
  hayatı yaşamayı bilir.
  çok çalışır.
  yol gösterir.
  duygusallığı sevmez.
  köpeklerle arası iyidir.

  (bkz: adam adam..)
 • amerika birleşik devletlerinden uzakta bulunduğu için şanslı olan bölge.
  eğer burası amerika birleşik devletleri'nde olsaydı veya oraya bağlı bir eyalet olsaydı, orada ne vahşi yaşam kalırdı, ne de masai yerlisi diye bir kabile kalırdı. yerlerini uçsuz bucaksız mısır, pamuk, buğday tarlalarından oluşan çiftlikler alırdı.
 • (bkz: filiz taşel)
hesabın var mı? giriş yap