şükela:  tümü | bugün
 • kenya ve tanzanya'da yaşayan, doğal hayata bağlı, genel olarak kırmızı renkli giysiler giyen doğu afrika halkı.
 • masailer eski geleneklerine göre yaşamaktadırlar.
  1) kendileri için çok önemli olan ineklerinin atardamarlarına girerek kan içerler
  2) ineklerinden sağdıkları süt kesilmesin diye içine inek sidiği eklerler
  3) masai kadınları başlarının üstünde 30-40 kilogram kadar gelen su güğümü ya da yemek pişirmek için odun taşıyabilirler
  4) askerlik yapmazlar
  5) masai erkekleri 10 kadın ile birlikte evlenebilirler ancak diğer 9 eşi sadece ilk evlenilen kadın seçebilir
  6) (bkz: sünnet/44)(bkz: sünnet/45)
  7) masai çocukları doğar doğmaz kulak memeleri kesilir ve zaman içinde kulak memelerinin ucu omuzlarına kadar sarkabilir
  8) süse ve makyaja çok meraklıdırlar

  referans (gezgin, ağustos 2004 sayfa 8-15)
 • cem yılmaz tarafından mesailer olarak adlandırılan toplum. mesai arkadaşlarını kastetmiştir.
 • 11 eylül olayını bir yıl kadar sonra öğrenip üzüntüleri belirtmek için amerika'ya 15 adet inek bağışlayan gönlü zengin kenya kabilesi.

  kenya'nın abd büyükelçisi de inekleri satıp parayı 11 eylül yardım fonuna bağışlamıştı sonra.
 • ölmüş yakınlarını sırtlanlar beslensin diye bir süre açıkta bırakırlar.
 • bazıları safaricilere el sallayıp gülümsüyor, bazıları ise kızgın bakışlarına ilaveten yüksek sesle söyleniyor.
  fotoğraflarını çekmeye kalkarsanız bulunduğunuz araca koşarak rahatlıkla yetişebilirler. dünyanın en iyi koşucusu oldukları söyleniyor. giyinmek için kırmızı kumaş parçaları tercih ediyorlar. bunun nedeni arazide çok uzaktan birbirlerini görebilmek içinmiş. ve tabii ki çok hızlı koşabildiklerinden dolayı çok uzakta bile olsalar birbirlerine kısa sürede ulaşabiliyorlar. giysileriyle, takılarıyla ve kulübeleriyle artık sadece filmlerde kaldığını düşündüğümüz afrikalı yerli görünümündeler. yani hala oldukları gibi yaşamak için çaba gösteriyorlar.
  ve en önemlisi tüm kenya halkı onları çok seviyor. masailerden hep güzel sözlerle ve saygıyla söz ediyorlar. bizde olsa "pis çingeneler" olarak hor görülürler ve yaşam alanları bizzat devlet eliyle yerle bir edilirdi. umarım kendilerine duyulan bu saygıyı ve gösterilen özeni hiç kaybetmezler.
  küçük de olsa bazı ihtiyaçlarını gidermek için maalesef ki onlar da para kullanmak zorunda. bu yüzden onlardan takı falan bir şeyler satın aldığınızda çok mutlu oluyorlar. bir şey satmadan önce adınızı sorup, kendi adlarını söylüyorlar, size adınızla hitap ederek teşekkür etmek istiyorlar.
 • en yuksege ziplayan erkegin en guzel kizi kaptigi kabile. masai kadinlarina ozenip evde olimpik oyunlar duzenleyerek bir mochaya tavlanmis olmanin acisini azaltmayi planliyorum.
 • köylerinde sadece kadın, yaşlı ve çocukların bulunduğu yerli topluluğu. gençler ormanda ve köy çevresinde koruyucu rol üstlenerek uzun süre göçebe yaşamaktadırlar. ayrıca 15 yaşına gelen her çocuğu herhangi bir anestezi uygulanmadan sünnet ederek cesaret testine soktuklarınını hayret içerisinde kendilerinden dinledim. gerçi bu durum diğer geleneklerini düşünecek olursak oldukça sıradan. adamlar ineğin kanını damardan içiyor,ötesi var mı? yine de insanların zihninde beliren yamyam figürünün aksine gayet insan canlısı bir kabile. kendilerini güvenle ziyaret edebilirsiniz. merak etmeyin, insan kanı içmiyorlar.
 • masai mara'ya gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken kenya'nın en ünlü kabilesi. geçtiğimiz ay ziyaretimiz sonrası aldığım notları şurada fotoğraflarla birlikte paylaştım, merak edenler göz atabilir.