şükela:  tümü | bugün
  • maliye bakanlığına bağlı mali suçları araştırma kurulu nun kısaltmasıdır.
  • (bkz: su kaçıran)
  • bana çok sıkıcı gelse de, çetrefilli ve genelde zevkli bir konuda çalışırlar bu kurumun uzmanları. mali dedektiflik te denebilir. fakat maliye bakanlığı bu birimin uzmanlarına bil fiil denetim yapmasına engel olarak bilgi birikimlerini işe dönüştürmelerine izin vermezler. bunun sorumlusu da elbette hesap uzmanları maliye müfettişleri gibi mesleklerin oluşturduğu kast sistemidir.
  • piyangodan 10bintl ve üzeri kazanan herkesin kaydını tutan devlet birimi. diyor ki; "kardeşim, kazandın tamam, ama nereye harcadığını takip ederim, yakalarsam öperim. git karıya kıza arabaya yata kata harca, gerisine karışma"
  • olağanüstü yetkilerle donatılmış üyeleri olan bir kurum olmasına rağmen, özel yetkili mahkemelerce yargılanan kişilerin servetini internetten, google'dan filan buldukları, gazete haberlerini referans aldıkları anlaşılmıştır.
    ben kendi adıma, ödediğim vergilerle maaşları ödenen bu kişilere ancak şöyle söylersem beni anlayabileceklerini düşündüm:
    ileride bir gün bunların hesabı sorulacak ya hani, bana da gelir "senin de bu arkadaşların maaşında payın vardı, helal ediyor musun?" derlerse vereceğim cevap şudur:
    --helal etmiyorum, her kuruşu haram zıkkım olsun.
    şimdi onlar düşünsün
  • 01.04.2013 itibarıyla bankalara xml formatında raporlama yapmayı zorunlu kılmıştır. dolayısıyla, gerek atm gibi alternatif dağıtım kanallarından olsun, gerek banka şubelerinden olsun işlem yaparken bir ton ek bilgi talep ediliyorsa tam da bu yüzdendir. bankacı kardeşlerimizi suçlamayınız, yardımcı olmaya çalışınız.
  • maliye bakanlığının, suç gelirlerinin aklanması (bkz: suç geliri) ile mücadele amacı ile kurulmuş, istihbarat birimidir.
  • bankacılığın bokunu çıkarmış kurumdur.

her işlemde işlemi yapanın, varsa adına işlem yapılanın kimlik bilgilerini istemektedir. düzgün yapılmayan işlemlerde 3000 tl ile hapis cezasına varan yaptırımlar uygulamaktadır hazirandan beri.
    mesele şu ki bankacılık sistemleri kendilerine entegre olurken banka çalışanlarının ağzını yüzünü sikertmiştir bu durum.

işlemler daha uzun sürmektedir vs vs. abuk subuk bir sürü detay.

diğer yandan bankalara xml formatında bildirim yapmayı zorunlu kılmıştır.

mesele şu ki yeni getirdikleri sistemde tam uygulanabilirlik oldukça zordur. ayrıca bankacıların çoğu da olması gerektiği gibi işlem yapamamaktadır. hem yoğunluk, hem sistemin banka ekranlarına düzgün kanalize edilememesi, hem yeni durumların çıldırtan detaysal çoğunluğu...

bu gibi etkenlerden dolayı masak istediği bankanın ve çalışanın her halükarda ebesine atlayıp bağdaş kurabilir. kimse de "ağa ne yapıyorsun" diyemez. iş ki sizi kafaya takmasın.

bu açıdan götünü seven bankacıların masak'la ilgili yükümlülüklerini iyi okuması lazım. özellikle kira yatırmalarına, yüklü işlemlere, başkası adına yapılan işlemlere ve ticari işlemlere dibine kadar dikkat etmesi lazım. zira er ya da geç denetim gerektirecek işlemlerde fahiş cezaları veya hapsi boylayabilirsiniz.