şükela:  tümü | bugün soru sor
  • maliye bakanlığına bağlı mali suçları araştırma kurulu nun kısaltmasıdır.
  • (bkz: su kaçıran)
  • bana çok sıkıcı gelse de, çetrefilli ve genelde zevkli bir konuda çalışırlar bu kurumun uzmanları. mali dedektiflik te denebilir. fakat maliye bakanlığı bu birimin uzmanlarına bil fiil denetim yapmasına engel olarak bilgi birikimlerini işe dönüştürmelerine izin vermezler. bunun sorumlusu da elbette hesap uzmanları maliye müfettişleri gibi mesleklerin oluşturduğu kast sistemidir.
  • piyangodan 10bintl ve üzeri kazanan herkesin kaydını tutan devlet birimi. diyor ki; "kardeşim, kazandın tamam, ama nereye harcadığını takip ederim, yakalarsam öperim. git karıya kıza arabaya yata kata harca, gerisine karışma"
  • olağanüstü yetkilerle donatılmış üyeleri olan bir kurum olmasına rağmen, özel yetkili mahkemelerce yargılanan kişilerin servetini internetten, google'dan filan buldukları, gazete haberlerini referans aldıkları anlaşılmıştır.
    ben kendi adıma, ödediğim vergilerle maaşları ödenen bu kişilere ancak şöyle söylersem beni anlayabileceklerini düşündüm:
    ileride bir gün bunların hesabı sorulacak ya hani, bana da gelir "senin de bu arkadaşların maaşında payın vardı, helal ediyor musun?" derlerse vereceğim cevap şudur:
    --helal etmiyorum, her kuruşu haram zıkkım olsun.
    şimdi onlar düşünsün
  • 01.04.2013 itibarıyla bankalara xml formatında raporlama yapmayı zorunlu kılmıştır. dolayısıyla, gerek atm gibi alternatif dağıtım kanallarından olsun, gerek banka şubelerinden olsun işlem yaparken bir ton ek bilgi talep ediliyorsa tam da bu yüzdendir. bankacı kardeşlerimizi suçlamayınız, yardımcı olmaya çalışınız.
  • maliye bakanlığının, suç gelirlerinin aklanması (bkz: suç geliri) ile mücadele amacı ile kurulmuş, istihbarat birimidir.
  • ali ağaoğlu, bakan çocukları, ebru gündeşin eşi gibi ünlü kişilerin göz altına alınmasında 2011 yılında hazırladığı raporun etkili olduğu söylenmekte olan kuruluş. yolsuzluğun maliyetinin 100 milyar euro gibi uçuk bir rakam olduğunu söylenmekte bu rapor.