şükela:  tümü | bugün
  • gerçek olduğunu bilmediğimiz, belki bilmemeye gereksinim duyduğumuz gerçek. insanın adını koyduğu, öyküsünü duyduğu veya anlattığı hiçbir şey gerçek olmaktan kaçınamadı ki. ne dilediğine dikkat et, gerçek oluverir büyüsü halen de geçerli. hacet kapısı/kapıları* hala açık, insanlar kapandı sanıyor, dilek gerçekleşme hızından yoruldu da kapattılar olmak.

şimdi mini bir insan öyküsü/masalı.

eşin eşe çengeli: "benden önce ölürsen," demiş kocası "seni gömmem, her sabah gelir yüzüne bakarım." o da korkacağını ileri sürmüş. ölüm döşeği zamanında ise "benimle birinin ölmesi lazım.." diyormuş. allah korusun herkesin mezarı, sevabı ayrı olduğuyla geçiştirme cevabı vermiş.

12 yaşında ana kaybı, 14 yaşında everilme ve geride babanın üvey anne getirmesi, 15 yaşında ilk doğum. baba evine ziyarete gitmek ister, çocukla gidemez sanır, çocuğu yatağın altına koyayım da dönüşte alırım hayal edermiş. nasıl böyle düşünürdüm şaşmasında. babası onu görmeye geldiğinde ise güzel yemeklerine hasta olmuş, kız büyüdü. "ben artık seni geri götüreyim." ya çocuklarını ne yapsaydı, aklı kilitlerinde. şimdi yaşlılığında da onlara kurban ve feda diye algılamaya devam. onlar için nefes alıyor.

dedesi, babası masallar anlatırmış. demek asılları varmış. şimdi de o anlatıyor. "biz de masalız." diyor. masallığının kapsamını bildiğini sanmam. ne kadar etkili olduğunu bilse bari.
  • öykü türünde bir kitaptır.

bir balıkçı kasabasında yaşanan olaylar anlatılmaktadır. mustafa’nın 5 yaşında ki lösemi hastası oğlu eymen’e mutlu olması için söylediği bir yalan ile başlıyor ve eymen o günden sonra babasının ona anlattığı masalların gerçek olduğunu zannediyor. mustafa ise çocuğunun bu mutluluğunun bozulmaması için yalanına devam ediyor ve eymen’in gerçeği öğrenmemesi için elinden geleni yapıyor. durumu öğrenen kasabalı ise mustafa’ya yalanının ortaya çıkmaması için sürekli yardım ediyorlar. ancak bir gün eymen, keloğlan ile tanışmak isteyince işler mustafa ve kasabalı için, içinden çıkılması zor bir hal alıyor.

(bkz: serkan ünal)

https://www.ntv.com.tr/…aldi,1upf9xngp06w0gyvavfgkq