şükela:  tümü | bugün
 • nazim hikmet'in bir $iiri:

  su başında durmuşuz
  çınarla ben.
  suda suretimiz çıkıyor
  çınarla benim.
  suyun şavkı vuruyor bize,
  çınarla bana.

  su başında durmuşuz
  çınarla ben, bir de kedi.
  suda suretimiz çıkıyor
  çınarla benim bir de kedinin.
  suyun şavkı vuruyor bize
  çınara, bana, bir de kediye.

  su başında durmuşuz
  çınar, ben, kedi, bir de güneş.
  suda suretimiz çıkıyor
  çınarın, benim, kedinin, bir de güneşin.
  suyun şavkı vuruyor bize
  çınara, bana, kediye, bir de güneşe.

  su başında durmuşuz
  çınar, ben, kedi, güneş, bir de ömrümüz.
  suda suretimiz çıkıyor,
  çınarın, benim, kedinin, güneşin, bir de ömrümüzün.
  suyun şavkı vuruyor bize
  çınara, bana, kediye, güneşe, bir de ömrümüze.

  su başında durmuşuz.
  önce kedi gidecek
  kaybolacak suda sureti.
  sonra ben gideceğim
  kaybolacak suda suretim.
  sonra çınar gidecek
  kaybolacak suda sureti.
  sonra su gidecek
  güneş kalacak,
  sonra o da gidecek.

  su başında durmuşuz
  çınar, ben, kedi, güneş, bir de ömrümüz.
  su serin,
  çınar ulu,
  ben şiir yazıyorum,
  kedi uyukluyor,
  güneş sıcak,
  çok şükür yaşıyoruz.
  suyun şavkı vuruyor bize
  çınara, bana, kediye, güneşe, bir de ömrümüze.

  7 mart 1958, varşova - şvider
 • ruhi su tarafindan bestelenmi$tir.
 • gecenlerde cakirkeyf kafayla dilimden dokulen, ezbere bildigimi bile bilmedigim guzel bir siir. sonradan farkettim ki, herkesin ezbere bilmesinde hicbir mahsur olmayan, guzel muhabbetlerde dillendirilebilen bir siir...
 • ruhunuzun ta icine dokunup, orada bir parca isik birakan bir baska nazim hikmet siiri. bu kadar cok duyguyu bu kadar yalin, bu kadar gosterissiz, bu kadar sade, ve bu kadar derinden ifade edebilmek icin siir yazmak yetmez, siir olmak lazim.
 • beyoğlunda bir kafede masanın camının altında okuduğum, hemen bi kenara not ettiğim şiir.
 • şairin ölüm endişesini dile getirdiği bir şiiri gibi geliyor bana hep.
 • bir kedinin dolaştığı şiir. her okuduğumda çınarın dibine gidiyorum, su ferah ferah akıyor, kedi dibimde uyuyakalıyor patisini bacağıma atıp, şükrediyorum.
 • bazı şiirler vardır dostlar. ömrümüze yayılan şiirlerdirler. hayatımızın her döneminde farklı bir yankısı, yansıması vardır. o şiiri hayatımıza tuttuğumuzda bambaşka renkler yansır kristalinden. böyle şiirler biriktirdim hayatım boyunca. bir kenara koydum. farklı zamanlarımda, hayatımın farklı dönemlerinde okumak için.
  şiir dünyamın ölümsüz dervişi, güzel bakışlı, güzel yüzlü şairim nazım hikmet'in böyle şiirleri var. bunlardan biri "masalların masalı" adını taşıyor.
  bu şirii ezbere bildiğimi bilmiyordum. ta ki, çakırkeyflikle sarhoşluk arasındaki o ince çizginin üzerinde düzgün biçimde yürümeye çalışırken, masadakilerden biri "hadi bize bir şiir oku" diyene kadar... bir müddettir sessiz duruyordum. ve aklımdan bu şiir değil de, bu şiire yakışan şeyler geçiyordu. öyle şiir oku dendiğinde okuyan, şarkı söyle dendiğinde söyleyen bir adam da değildim hani. okuyayım dedim. sonra başladım. "su başında durmuşuz çınarla ben" diye. ah çınar'ım. canım oğlum. o zamanlar nereden bilecektim ki yıllar sonra bir oğlum olacak, adı çınar koyulacak.
  şiiri ilk dizesinden okumaya başladım. ve sanki, hiç bilmediğim bir sebeple, bu şiiri bir şekilde bitireceğime inanmıştım. şiir su gibi akıp gidiyordu. ben anlatırken kendimden geçiyordum. şiir bitmiyordu. çevremdekilerin farkında değildim. olan bitenin farkında değildim. neredeydim, ne yapıyordum farkında değildim. sadece şiirin tadını çıkarıyordum. şiiri bir tekerleme gibi takır takır söyledim, anlattım, okudum... şiir bitti, bittiğine şaşırdım.
  sonra bu şiiri bir daha asla sesli okumadım.
 • destanlar yazan, memleket ustune, ask ustune, hayat ustune onlarca siiri olan mavi gozlu bu adamin bu siiri bence en icten siiridir. hele ruhi su yorumu ile dinliyorsaniz nerede olursaniz olun sizi alir goturur bir su basina; kedi olursunuz, cinar olursunuz, gunes olursunuz, su olursunuz....

  "çok şükür yaşıyoruz"

  der sair...
  akan omrunuze bir turku okursunuz....