şükela:  tümü | bugün
 • kırmızı ve rose şarap üretiminde, üzümlerin kabuk ve çekirdekleriyle birlikte bekletilerek renk, tanen ve diğer organik maddelerin oluşmasının sağlandığı işlem.
 • organik solvent ile bir maddenin izole edilmesi i$lemidir.bir de perkolasyon vardi,benzer bi$eydi o da..
 • 26-28 santigrat derecede yapılır (bkz: maserasyon/1)
 • drogun bir süre uygun çözücü icinde bekletilmesidir. maddeler zamanla çözünürlüklerine göre bitki icinden çözücüye gecer.
 • şarapçılıkta bir kırmızı şarabın temelinin oluşmasını sağlayan aşamadır. kırmızı üzümler büyük hacimli paslanmaz çelik tankların içinde, saplarından ayrıştırılmış bir şekilde bekletilirler. bu süre ne kadar uzun olursa şarabın * rengi üzümünün yeteneği doğrultusunda o denli koyulaşır. aynı zamanda çekirdekten geçen ve burukluk veren madde olan tanen artar, gövdesi yoğunlaşır ve üzümün kabuklarından aromalar geçer. bu sürenin kısa tutulması durumunda roze şarap elde edilir. şarap yapımcısı bu işlemin süresiyle paralel olarak değişik karakteristikte şaraplar üretebilir. bu da demek oluyor ki aynı üzümden yapılmış iki şarap, üzümünün yetiştiği bölgenin etkisinin yanısıra bu işlemin süresiyle de paralel olarak değişik tatlara sahip olacaktır. örneğin, 1 hafta maserasyonda bekletilen boğazkere üzümünden yapılan bir şarap ile 3 hafta bekletilerek yapılan arasında tanen, gövde ve renk hiç şüphesiz ki farklı olacaktır. aynı zamanda bu sürenin uzunluğu, şarabın şişede yıllanma süresini de artırır, çünkü yıllanmaya en yardımcı madde olan tanen * daha yüksek olacaktır. ancak unutulmamalıdır ki tanenin artması ilerki aşamalarda kullanılacak meşe fıçı süresini de etkiler. dolayısıyla maserasyonda uzun süre bekletilen şaraplar fıçıya da gireceğinden, genelde gövdeli ve güçlü şarapların diğer üretilen şaraplara göre daha yüksek fiyatlı olması ve uzun süre yıllandırılması bundandır.

  (bkz: hayat ne tuhaf herşey birbiriyle teyelli)
 • (bkz: moderasyon)
 • bitki çayı hazırlama yöntemlerinden biridir. drogun belli bir süre* su içerisinde bekletilmesi ve ara sıra çalkalanmasıyla çay hazırlanır.

  (bkz: infüzyon)
  (bkz: dekoksiyon)
 • uzun süre sıvıya maruz kalma nedeniyle derinin yumuşaması.
 • bazısı buna ilk fermantasyon der ama şarap yapımındaki bu ilk adıma genellikle maserasyon denilir.

  kırmızı ve roze şarap üretmek için edinilen üzümler makine veya elle patlatılır. saplarından ayrılır.

  kırmızı veya pembe şarapların rengini alması ve burukluğu için bu aşama kaçınılmazdır.

  kırmızı şarap yapılacaksa üzüm kabuklarıyla ve patlatılmadan kalan şırayla birlikte aynı kapta 5-7 en fazla 10 gün geçirmelidir. şıra kabuklardan erken ayrılırsa şarabınız az alkollü ve buruk olmaya zıt olarak tatlı olacaktır.

  pembe /roze yapılacaksa tecrübeyle bu birlikteliğin 2 -3 saati geçmemesini öneririm.

  kırmızı şarapla devam ediyorum:
  şıra ve kabuklar aynı kaba konur. (gıda saklamaya * uygun olan bir kova uygundur)
  kabuklar şıra yüzeyine doğru yükselmeye başlar ve kabın üstünü kaplayan bir kapak gibi şıranın üzerini örterler.
  bu aşamada günde 2 defa bahsedilen kabuklardan oluşan kapak kabı sarsmadan bir sopayla oyulmalı, şıranın ürettiği gaz açığa çıkarılmalıdır.

  not: sopa vs. neyse kaba sokulacak malzeme her defasında sterilize edilmelidir. (kükürtle- 1 litre suya bir çay kaşığı kükürt veya diğer adıyla pms ile iyi bir sterilizasyon sıvısı yapılabilir. unutmayın bu sıvı havayla temas ettiğinde kükürt uçar o yüzden ütü spreyi benzeri bir alette tutup kullanmak iyidir.)

  devam ediyorum: bir hafta boyunca hidrometre ile şıranın şeker oranı ölçülmeli 1100 seviyesinden 990 seviyesine inene kadar kabuk kapağın aralanıp şıranın havalandırılması işlemi sürdürülmelidir.

  bu aşamada evi sinek basmaması için kabın üstü tülbent benzeri geçirgen bir kumaşla kapalı tutulmalıdır.

  990 seviyesine gelmiş şıra size %14 e yakın alkol sağlar. daha fazla bekletmeyin alkolü artmaz. zaten şarabın yüksek alkollüsü diye birşey de yoktur.

  not: maserasyon esnasında bir çok üretici işini şansa bırakmamak için üzümler patlatıldıktan sonra hemen kükürtle şıra + kabuk içindeki doğal mayayı ve bilimum başka canlıyı öldürür. akabinde maya ve maya besini koyup şıra içindeki şekerin kontrollü biçimde alkole dönüşmesini sağlar.

  sorular olursa lütfen mesaj atabilirsiniz.