şükela:  tümü | bugün
  • bir soba turu.
    uzeri duz, ayrica bir de firin barindiran soba.
  • (bkz: kuzine)
  • ege ve marmara'da maşınga, karadeniz'de kuzine seklinde anilan, soba türü. odunlugun yaninda, harikulade tatlara erisme imkani saglayan firin ve cay-yumurta-kestane kebap uygulamalari basariyla gerceklestirebileceginiz firin ustu bolumu mevcuttur. genellikle, üst ve alt bölümü dökümdür, odunluk ve firin bolumu ise sacdan yapilir.
  • odun ateşinin yemeklerin lezzetini üst düzeylere çıkarmasına sebep olan fırın türü. soba olmaktan çok fırın olarak kullanılır. genel geçer adı kuzine olan bu süper alete, orta anadoluda "güzine" de derler.
  • çocukluk demektir, anneanne demektir. eşanlamlıdır bunlar.

şeytan diyo sök kombiyi, neyse.
  • (bkz: machine gun)
  • öyle güzeldir ki.. hem üst yüzeyi çok geniştir ve istediğin gibi kestane pişir, çay demle..
    altta börek pişer, güveçte mis gibi kuru fasülye pişer..` :ondan sonra serdar neden 125 kilosun olur`
    inanılmaz sevimlidir.. kalın dökümlüler zor ısınır ama acaip geç soğur. çok çok güzel işlemelileri vardır .. insana kendini özel hissettirir.. aslında bir bakıma sobanın lüksüdür diye değerlendirebiliriz...
  • kış sabahları üzerinde kızartılan köy ekmekleri ve onların üzerine sürülen ev yapımı tereyağı ve demli çaylaiçinizi ısıtan kahvaltılar etmenizi sağlar...başka hiçbir tereyağlı ekmek o kadar lezzetli değilmiş gibi gelir insana, nostaljinin kokusu burnunuzun direğini sızlatır...orda bir köy var uzakta, gitmesekte görmesekte o köy bizim köyümüzdür diyesiniz gelir
  • bursa ve çevresinde kuzine'nin yerine kullanılan, köylerde her evde mutlaka bir tane olan soba türü.hala köydeki evimizde odanın birinde ev halkını ısıtmaya devam etmektedir bu soba. zamanımızda şekli şemali biraz değişip modernleşse de maşınga, köyde yaşayanlar için vazgeçilmez. zamanın birinde annem artık istemiyorum deyip atmışlığı var kendisini dışarı ama çok geçmedi bir dahaki kış yine üst köşeye kuruldu maşıngamız. üstünde yemek pişirilir, çay demlenir ve en güzeli de mis gibi ekmek kızartılır.
    bazı köylerde ''maşına'' da denir.
  • köydeki evimizde bir adet mevcutlu soba türü.
    genelde yaz mevsiminde gittiğim için maalesef nimetlerinden faydalanamıyorum. sadece 3 sene önce annemleri götürdüğümde havalar serin, hatta soğuk sayılırdı. birkaç saat dinlenip hemen geri dönecektim. anneciğim sobayı yaktı, ben de yanındaki divanda 2 saat kadar kestirdim. hayatımda o kadar lezzetli bir uyku hatırlamıyorum. çatır çıtır odun sesleri ninni gibi gelmiş, sıcaklık ise bambaşka olmuştu.
    bir de, 4-5 yaşımdeyken bir kışı dedemle köyde geçirmiştim. o zaman teyzelerimin çoğu bekâr. benim yatağım yer döşeği idi ve maşıngaya yakındı. o uykularımı, gece alevin duvarlara yansıyan ve türlü türlü desenler yapan ışığını, sıcaklığını, sabah teyzemlerin yaptığı kıvrım böreğini, taze sağılmış inek sütünü... unutmak ne mümkün! :(