şükela:  tümü | bugün soru sor
  • neverwinter nights 2 için çıkması muhtemel genişleme paketi.

http://www.gamespot.com/…27/6174801/videoplayerpop?

not : video başlamadan önce bir reklam var gereksiz bir şekilde .
  • obsidian'ın black isle'ın mirasını başarıyla taşıdığının en büyük kanıtı olan nwn2 expansion'ıdır.

hikaye örgüsüyle, npc'leriyle, diyaloglarıyla adeta bir planescape torment, bir baldur's gate tadı vermesiyle kendisine hasta etmiş oyundur.

yıllardır çıkan en iyi rpg derken tereddüt bile ettirmez eski black isle aşığı bünyelere.***
  • videolarında oyunu şöyle geliştirdik böyle kamera açıları verdik derken kamera olayının nw2 den beter hale geldiğini gördüğüm oyun. oyunun sistem ihtiyaçlarını yükseltmişler böylece daha kolay oyananışa sahip olmasını umuyordum ve kamera kamera derken bekliyordum ki nwn nin normal kamerası eklensin en azından ama o da yok* .oyun yapımcıları kafayı mı yedi aldıkları paralar mı az geliyor anlamadım sonumuz hayır olsun.
  • eski torment'dir baldur's gate dir, black isle yapımlarının tadını yakaladığım eklenti...

npc lerimiz çok güzel, ve oyunun aslının tersine arkaplanlarını öğrenmek sıkıcı değil. diyaloglar anlamlı ve takip etmek oldukça zevkli.
    asıl beni vuran olaylardan biri oyunun bir şekilde fugue plane le ve wall of the faithless'le oldukça alakalı olması. tabii ki bunlar olunca kelemvor 'da oluyor... hem de çok güzel oluyor!

keşke daha uzun olsaydı demekten başka yorum gelmiyor aklıma. eğer black isle ın yapımlarından birini hasbelkader oynadıysanız kaçırmayın derim ben.
  • hordes of the underdark ile karşılaştırılması gereken oyun. neden derseniz ikisi de epic level leri açan ikisi de orjinal oyunun konusundan kat be kat daha iyi konuya sahip genişleme paketleri. önce şunu söylemem lazım mask of the betrayer ın konusu çok güzel . sonra gelelim karşılaştırmaya.

hordes of the underdark ta 40 level e yükselebiliyorduk burada 30 level olabiliyoruz maksimum . karakterlerin koşma hızları hou* da yerindeyken burada oyuncuya azap verecek kadar yavaş. şöyle örnek vereyim 30. level monk koşarken sanki yürüyor o kadar yavaş yani.

hou da büyüler etkisizdi burada gayet etkili bu da artı puan bu oyun için. hou da oyunun zorluğu dengeliydi ancak 30. levelden sonra çok kolay geliyordu burada 21. level olmadan ve üstü başı donatmadan ya da yanımıza birilerini almadan gayet zor. bu zorluğu ele alayım biraz. 30. level monk u donattım kolye , kemer , yüzük vs oldu sana armor class ı 53 ama ne terbiyesiz ve kuvvetli yaratıklar var ki yine de vurabiliyorlar bu karaktere. epic feat ler desen pek işe yarar değil bunun da nedeni bize epic feat diye bize armor class a 1 puan ekleme , to hite 1 puan ekleme gibi şeyler vermişler. karşıda var vampir lord , lich king. bu gibi adamların kendi to hit ve ac bonusları uçmuş gitmiş biz hala 1 ac veren epic feat e tamah ediyoruz.

gelelim kamera açıları ve bug lara. efenim bug yani hata dediğimiz şeyler hou da pek başımızı ağrıtmazken burada bizi yiyip bitiriyorlar . öyle bug lar var ki o anki oyunu oynanamaz hale getiriyor en son save den geri dönüp oynamak gerekiyor.

hou da kamera açıları gayet kullanışlı iken burada bir çok yerde oynanamaz hale getiriyor oyunu. grafikler desek; hou da eski ama yeterince güzel ve sistemi kastırmayan grafikler vardı bunda yüksek sisteminiz varsa doyurucu grafikler var.

konuya gelirsek hou da iş kıllı yünlü çetrefilli muhabbetlere bağlanmışken burada daha destansı bir konu daha bir karanlık* hava var.

sonuca gelirsek mask of the betrayer oynanabilirlik yüzünden sınıfta kalsa da konu olarak oldukça doyurucu , eski oyunlarda ne konu vardı hey gidi hey diyenler için ilaç gibi gelecek bir oyun.
  • epic denen naneyi abartmış oyun. her yerde +3 silahlar, artifactler, daha başlangıçta red wizard veriyorlar yanımıza daha ne olsun. death knightlar, death lordlar. ilginç questler var. misal adamın biri şeytannın biri ile bir anlaşma yapıyor sonucunda da ruhunu kaptırıyor. işimiz gücümüz yokmuş gibi anlaşmadaki boşlukları bulmaya çalışıyoruz. npc'ler arasındaki ve npc'ler ile muhabbetler sağlam. özellikle dreamwalker olan gaan muhteşem.
  • planescape torment ile karsilastirilmasi gereken bir oyundur,karsilastirmamiz icab ederse.ayni bilinmezlik,ayni gizem,yavas yavas yerine oturan parcalarla ortaya cikan korkunc tablo ve elbette insan dogasinin degistirilip degistirilemeyecegini (bkz: what can change the nature of a man) sorgulayan bir alt-metin.fallout'tan,baldur's gate 2'den ve torment'ten sonra sanirim ilk defa boylesine bir oyunu oynarken,boylesi bir haz yasiyorum,belki de hepsinin verdigi hazdan daha buyuk bir haz,bunu zaman gosterecektir.

neverwinter nights 2,main campaign'in sonundaki o aciklik,o acikligin beraberinde getirdigi sorular mask of the betrayer'la cevaplaniyor,ama ne cevap; cevapsiz kalsak belki daha iyiydi dedirtiyor,dedirten,akachi'nin goluyle 2-0 one gectigimiz crusade.

oyunla ilgili yorum yapmak istedigimde; faust-vari bir hikayeyi cozmek icin sadece konusarak 15-20 dakika harcamam,maske metaforlari,ruyalar,shakespeare'den goethe'ye neil gaiman'dan margaret weis'a uzanan yelpazedeki gondermeler,verilecek kararlar,secilecek yollar aklima geliyor,herhalde konusuyor olsam,rahat bir 4-5 saat kafa utuleyecegim,o kadar dolu,o kadar yogun ve tum bunlar bir "expansion pack"te.madem bunu yapabiliyordunuz,neden onumuze fazlasiyla lineer ve triska bir main campaign sundunuz nwn2 icin diye isyan edesimiz geliyor.

yalniz; ufak ufak deginip gevezelik yapmamak icin uzatmadigim oyunun artilarinin icinde,hic de oyle tek bir kelimeyle gecemeyecegim bir sey var; muzikleri.16-17 senedir bilfiil oyun oynuyorum,herhalde binlerce oyun oynadim,ama mask of the betrayer'in barindirdigi kadar harikulade bir oyun muzigine rast gelmedim.olaganustu bir kompozisyon,olaganustu bir orkestrasyon; oyundan cikip dinlediginizde alip sizi cekiveriyor oyunun korku dolu,basik havasina.bu sozunu ettigim muzikleri,oyunun kurulu oldugu klasorun music alt klasorunde (default olarak; c:\program files\atari\neverwinter nights 2\music) bulabilirsiniz,vlc kullanarak dinleyebilir,kisacik suren bu fevkalade hikayeyi her an hatirlama imkanina sahip olabilirsiniz. (hemen arayin,10 dakika icinde arayanlara bedava nicer dicer)
  • hakkında gönül rahatlığıyla "çok iyi" denebilecek genişleme paketi. demek ki bu adamlar olayı genişleme paketinde kotarıyorlar, nwn 1'de de deneyimlediğimiz gibi.

olayımız rashemen'de, sword coast'tan kilometrelerce ötede bulunan renkli bir coğrafyada geçiyor. hikaye çok sağlam; olay aydınandıkça "vay canına!" diyor insan. en başarılı kotarılmış yanlarından birisi de, karakterin üzerineki lanetin, sadece sözden ibaret olmakla kalmayıp, gameplay'in bir parçası haline gelmesi.

bir de şu kamera modunu biraz daha güzel yapabilselerdi. ama olsun, göz alışıyor zamanla.
  • companion tasarlanmasında da hayalgücünden kısılmamış oyun... hagspawn'dan tutun yarı-meleğe*kadar herşey var. karakterlerle etkileşim de geliştirilmiş, size sempati duyan bir companion "sana kanım ısındı, dur bi kutsayayım seni." deyip wisdom'a +4 verebiliyor apansızın... companionların bir listesi verilecek olursa:
    (bkz: kaelyn the dove)*
    (bkz: okku)*
    (bkz: gannayev of dreams)*
    (bkz: safiya)*
    (bkz: one of the many)*
  • nwn2'nin ana hikayesinden kat ve kat ustun bir oyundur. hatta bu oyunun hikayesine tamamiyle girebilmek ve bir eksik birakmamak icin ilk oyunu bitirmek icin sabir gosterilmelidir. senaristleri planescape torment ve baldurs gate'in ilgi cekici yanlarini toplamayi basarmis ve hic bir "calinti" hissi uyandirmadan inceden islemislerdir ki dadindan yenmez.

--- spoiler ---
    kelemvor cok delikanli adammis. kadim elflerden biri olarak ne kadar corellon larethian'a tapsak da kelemvor'un yeri artik bir baska bizim icin.
    --- spoiler ---