şükela:  tümü | bugün
 • nedenini anlamadığım şey.

  her yerde bas bas bağırıyorsunuz maske takın diye ama maskeyi bulması, bulunca da alması ciddi problem. tanesi 3 lira olan tek kullanımlık maskeler var. hadi bunu geçtim, bir kaç gündür haber kanallarında sağlık personeline maske temin edilememesi de konuşuluyor. fiyatlar çok yüksek ve üretici istediği fiyatı çekiyor dedi bazı hocalar. peki devletin bu duruma müdahale etme şansı yok mu? bence olmalı.

  maskeyi azami 0.30 tl satmayı zorunlu kılmak, bunun denetimini sağlamak zor olmamalı. en basitinden n11, hepsi burada, gitti gidiyor gibi pazaryerlerini bile kontrol edememek ne büyük bir ayıptır.
 • virüs öncesi 10-15tl olan kutu şimdi 150tl'den başlıyor o da en dandikleri. devletimiz gene harika yönetiyor süreci.
 • merak ettiğim durum. tanesi 5 lira. korona öncesi 40 kuruş. heryerde şu kadar milyon maske üretiliyor diye haber var. fiyatı geçtim eczanelerin bazısında yok. bugün bingöl'de bi fabrika milyonlarca üretimden ve bi kısmının ithalatından bahsediyordu. niye ithal ediliyor? bizde korona yok mu? hayır takmazsan diye birşeyde yok. markette sosyal mesafe dedikleri şeye dikkat ediyorum, arkadaki teyze ittiriyor niye uzakta bekliyorsun diye? raftan ürün alıyorum vatandaş kolumun altından alacak nerdeyse.
 • devletin başı iban veriyor. siz hala sağı solu kontrol edebilen bir devlet olduğunu mu düşünüyorsunuz. en fazla kamyoncu, öğrenci alırlar içeri bir de satılmış medyadan süreç güzellemesi yayınlatırlar. gerisi kanal istanbul rant cukka. bildiğin islamcı hırsızlığı ve araızlığı işte. kendi ohalinizden devam edin siz.

  tanım: edilememesi. edebilecek kimsenin olmaması.
 • devletin bilinçli olarak müdahale etmemesi durumu. belirli bir zamanda bir üründe haddinden fazla talep artışı yaşanırsa o üründe fiyat artırımına gidilir. sebebi ise bol keseden stok yapılmaması içindir. talep/fiyat oranı baz alındığında üretim kapasitesi kaldırabilecek şekilde dizayn edilir. bugün maske 50 kr. olsa emin olun üretimimiz buna yetişmez ve bunu üreten firmalar yetişemez hale gelir. dolayısıyla da piyasada o ürünün bulunamaması kaçınılmaz olur.

  herkes ihtiyacı kadar alsın tezahürünün ortaya çıkardığı durum.
 • haber kanallarında günde beşyüzbin maske üretimi atıyorum üçyüzbin maske üretimi bugün eczaneye almaya girdim tanesi 5 tl.geliş fiyatına kar olmadan satıyoruz yazmışlar eczanenin girişine.iyiki gelişine.