şükela:  tümü | bugün
 • bakanlıklardan haftalardır fahiş fiyatla maske satan üreticiler uyarıldı vs., şu kadarına şu kadar ceza kesildi gibi açıklamalar gelmesine rağmen online platformlara baktığımızda 50'lik kutusu birkaç ay önce en fazla 30-40 tl olan cerrahi maskeler hala 160-230 tl gibi fahiş fiyatlara satılmakta

  sadece birkaç tane göstermelik firmaya mı ceza kesiliyor, asıl kalantorlar muaf mı tutuluyor. eğer böyleyse bu piyasadaki fiyatları belirleyen kalantor üretici/toptancı firmaların bir siyasi parti ile yakınlığı var mıdır çok merak etmekteyim açıkçası

  maske ihracatı durdu, birçok merdivenaltı veya fason firma da maske üretmeye başladı. yani arz, talebi de çok çok karşılayacak durumda şu an. buna rağmen fiyatların haftalardır inatla bir kuruş bile düşmemesi ilginç.

  hele toplum sağlığını bu kadar ilgilendiren bir konuda bu tek kullanımlık maskelerin insanların alım gücünün çok üzerinde fiyatlara satılması rezaletin de ötesinde bir durum.

  umarım buna vesile olanların başta kendileri olmak üzere en sevdikleri tek tek covıd-19'dan acı çekerek ölür. ancak o zaman insaların hayatlarını riske atama fırsatçılığından kazandıkları haram paranın çok da işe yaramadığını anlarlar ancak!
 • toptancı/üretici fiyatını artık aşağı çekmiş olsa da yüksek fiyattan almış olan perakendeci zararına mı satacak bu ürünü?

  not: ne maske ne de başka bir ürün satmıyorum. maaşlı çalışanım.
 • parakendicilerin bu durumdaki muhattabı zarar gören tüketici değil malı satın aldığı toptancı/üretici olmalı.

  hayatımda ticaretle uğraşmadığım için net konuşmayacağım ama bildiğim ticarette bu işler -süresi sektörden sektöre değişmekle beraber- belirli bir vade ile döner.yani o parakendeci toptancıdan üreticiden o malı peşin para ile almaz. parası 3 ay sonra 6 ay vs. sonra ödenmek üzere alır. madem toptancı bir süre fırsatçılık yapıp sana bir malı olması gerektiğinden çok daha yüksek bir fiyata satmış, şimdi fiyatları normale dönmüş, o zaman o dönemk alınan malın da fahiş fiyatı/ödemesi konusundaki muhattapı toptancı/üreticidir.

  yoksa kısır bir döngüye gireriz. parakendeci fahiş fiyattan aldığı maskeyi stokları bitene kadar fahiş fiyattan satmaya devam edecek, ama müşteri fiyatlar düşecek zaten diye almayacak. müşteri almayınca stoklar erimeyecek. düzgün fiyatlı mal haftalarca raflara gelmeyecek? ki bu durum parakendecinin de gene "insaflı" olduğu varsayıldığında gerçekleşecek. yoksa bir grubu da nasılsa, eski stoklarını eritse bile "mal nasılsa yüksek fiyattan da satılıyor" diye normal fiyattan aldığı malları fahiş fiyattan da satmaya devam edecek.

  kaldı ki toptancıyla ödeme konusunda konuşulup halledilmese bile, düşük fiyattan satış çoğu parakendeci için çok fazla bir sıkıtı olmayacaktır. ondan zarar edecek belki ama yeni gelen malların satımından elde edeceği sürümle o zarar çok kısa sürede kara dönüşebilecek.

  benim gözümde şu maske fiyatlarının bu durumda olmasının hiçbir insani ve ticari tarafı bulunmamakta