şükela:  tümü | bugün
  • moda oldu millet tek tek maske takmaya başladı. gören de ingiltere prensi sanacak bunları. metrobüse binen insansın. ölsen toplum ne kaybeder yaşasan ne kazanır. dünyanın merkezi sanki.
    gerekli gereksiz takın da virüs allah göstermesin yayılırsa ihtiyacı olan maske bulamasın. o zaman maske de kurtarmayacak sizi o virüs girecek deliği bulacak merak etmeyin.
    ben bu asosyal paranoyoklara uymayacağım. bir gün bulaşırsa başkalarına bulaşmasın diye takarım ancak. tabi yaşarsam.
  • bırakın insanlar tedbirini alsın.
    özellikle hasta olduğundan şüphelenenlerin takması isteniliyor ya da yurt dışından gelenlerin ya da kronik hastalığı olanların ve yaşlıların.
    o sebeple yanlış düşüncedir. ölümle şaka olmaz.

her can değerlidir. sadece doğru yöntem izlenmelidir. insanları yanlış yönlendirmenin, sahte kabadayılık yapmanın alemi yok.

ironi bile olsa...
  • korunmak isteyen insanların bir ailesi, sevdikleri ve sevenleri var. büyükleri var küçükleri var, yarım akıllı birisinden bulaştırıp ailesine de taşısın diyorsan o senin düşüncen. sen tek olabilirsin, ama insanların aileleri var. sen şerefinle ölmeye devam et.
  • ortadoğu zihniyetini gösteren ifadedir. maske takan belki kendisi için değil de evdeki kanserli babası, yaşlı annesi, çocuklarda hafif geçse de küçük çocuğunu filan korumak amacıyla takıyordur.

bugün yedi haftadır ilk kez dışarı çıktım, sokakta birçok kişi maskeyle geziyordu. belki hasta olmak istemiyorlar, belki daha önce geçirdikleri hastalıklar yüzünden ciğerleri başkalarına göre daha hassas, belki de evde kanserli, kalp ameliyatı olmuş aile fertleri var, hatta belki de yakın zamanda yurt dışından geldiler. maske takmaları aslında bir sorumluluk göstergesi.

kaldı ki hastalıktan korunmayı züppelik ve şerefsizlik olarak görmek tam yıllardır eleştirdiğimiz ama düzeltemediğimiz "atın ölümü arpadan olsun, bize bir şey olmaz, erkek adam virüsten mi korkacak" tınılı anadolu zihniyetinin bir tezahürü. herkesin canı kendine kıymetli, ölmek istememek sizi bozuyorsa lütfen siz maske takmayarak şerefinizi koruyun. belki bu zihniyet de azalarak değil de aniden biter, bu ülke de daha uygar bir yer olur.
  • mert bir çıkış. o tel maşa sikindirik maskenin hastalıktan koruduğuna inanmak ise düzeni es geçip hastalığı bireysel hatalara indirgemektir.
    zaten yöneticiler onu isterler.
    işe gitmek zorunda olduğun düzenin değişiminin konuşulmasını istemezler ama maskesiz metrobüse binsem sikecek gibi bakarlar insanlar.
    aynı mantık sigara paketlerinin üzerinde sigara öldürür yazma eyleminde de kendini gösterir.
    böylece "ben sana bunu içme ölürsün demedim mi? dedim sen ne yaptın o zaman öl" der.
    faturayı hep sana keser sistem.
    bireyselleştirir.
    oysa sistem bozuktur, görmezler...
  • tamam sen öl de benden, annemden ne istiyorsun? sendeki virüsü bana bulaştırmaya ne hakkın var?
    zaten maskeyi senin başkasına hastalığı bulaştırmaman için takmalısın, yoksa canın ne şekil ölmek istiyorsan öl, bizi bağlamaz.
  • sen yakın arkadaşlarının, işteki arkadaşlarının ve sevdiklerinin hayatını hiçe sayarak maske takmamaya devam ediyorsan ve komiklik yaptığını düşünerek; çalışma arkadaşlarını öksürerek, hapşırarak ortalığı inleterek korkutmaya çalışıyorsan, karşında sırf sen maske takmadığın için "bari kendimizi koruyalım" diyerek o sıcakta maske takmak zorunda kalan insanlar da varsa, kusura bakma ama maske takacağına öl daha iyi ve iyi yöneticiler bir şekilde sizi bularak başınıza bela olsunlar.

sonuçta biz de tüm iyi niyetimize ve maske kullanmanın zorluğunu da bilmemize rağmen, sizin gibiler karşısında diğerlerini ve kendimizi korumak zorunda kalıyoruz ve bu konuda sistemi bireyselleştirmek zorunda kalıyoruz. devlet bile "herkes kendi ohalini ilan etsin" demiş, siz de sistemi eleştirmek yerine bir el atıverin bir zahmet.

neymiş, sistem bozukmuş ve görmezmişiz, faturayı hep onlara kesermişiz.
  • yakında maske takmayanları dövmeye başlarlar. sonra "ramazanda hamurger yerken dayak yedim" diye duyar kasar. cevapta hazırdır "aynı şeymi" aslında o kadar ayı şey ki.
  • en son buna benzer bir laf eden ve defalarca kendini koruması için uyarıda bulunduğum şahısa covid-19 teşhisi konuldu. yoğun bakımda gün sayıyor. iş arkadaşları da bununla aynı kafadandı ama şimdi ne ara görsem bunları maske, siperlik, eldiven takılıyorlar..
  • "dedi sığır adam."

maske korumaz ancak dış çevreye yayılımı azaltır. bu yüzden herkes maske takarsa herkesin korunma oranı artar. herkes takarken maske takmayanlara da cahil denir.

cahil cesareti de hiçbir şeye benzemez.

edit: bana mesaj atıp hakaret etmenize gerek yok. bir bildiğiniz varsa kaynak yollayın ben de cahilliğimi gidereyim madem ama elinizde kaynak olmadan da sövmeye kalkışmayın. havuz medyasından değil de yabancı kaynaklardan araştırırsanız söylediklerimin yanlış olmadığını göreceksiniz.