şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • koruyor koruyor, herkes taksın. en azindan bulaştırmazsınız.
  • hava yoluyla göz ile temas ettiği zaman da bulaşabileceği söyleniyordu. yani bu durumda bulaşmaması adına, gözleri de kapatmadıktan sonra ağzı kapatmanın pek bir anlamı yok gibi..

bulaşan biri maske taktıktan sonra hastalığı yayması güç olur diye düşünüyorum.
  • (bkz: n95) dışındaki maskeler yerine donunuzu falan da kullansanız etkileri aynı olduğundan, maske değil n95 tipi maskelerin; düzenli olarak ellerin yıkanması, ağız ve bununun temizlenmesi şartıyla %90-95 oranda koruyabilir olduğu söylenebilir.
  • maske hastalığı yaymamızı engelleyerek koruyor.
    enfekte olmayan kişiler ise n95 ile kendilerini koruyabilirler.
    yani burun ve ağız temizliği, ellerin yıkanması sıradan maske takmaktan çok daha koruyucu.
  • çıkarırken dikkatli olman gerek münkün olduğunca az temas et.bi ölçüde işe yarayabilir ama çinde karantina kıyafetleri giyen doktorlara,hemşirelere bile bulaştığı söyleniyordu.büyük ihtimalle ilk zamanlardaki panik havası azaldı o yüzden insanlar çok takmıyor
  • kapitalizm oyununa bak sen.

sadece x türü olan koruyormuş diğeri hastayken yaymıyormuş.

dışarıyı gösteren içeriyi göstermeyen cam mı la bu?

senden çıkamıyor ama başkasından girebiliyor. sırf daha çok ondan satmak için neler yapıyorlar.

bu kapitalistlerin var ya dini imanı para. allah'ı para bunların.
  • bizzat maske işinde birisi olarak 3m maskelerin sizi sadece psikolojik olarak koruduğunu söyleyebilirim. daha kaliteli maskeleri kullanmalısınız.
  • taktığın maskenin türüne göre değişir.
  • hastaysan tak sağlamsan takma diyor uzmanların çoğu...
  • bak çok basit algoritma var maskesiz gezmek seni virüsten korur mu? korumaz bunda hem fikiriz. şimdi maske taksan virüs daha çabuk mu bulaşır alakası yok. o zaman takamanın bir zararı var mı yok. faydası olabilir mi bilmiyorum ama takmanın zararı olmadığını biliyorum.

ben olsam bu algoritmada takardım maskesiz gezeceğime hee arar mıyım deli dana gibi yok bugün ilk eczaneye sordum buldum zaten. kalsın köşede dedim çıkarken takarım ne kaybederim dedim.

edit: zararlı diye mesaj atanlar var ben en iyisi susayım aq. nem falan diyorlar anlamadım zararlı da olabiliyormuş algoritma hata verdi bug oldu işte bug fix yap işin yoksa