şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
423 entry daha
  • insanlar öksürür ve hapşırırken maskelerini indirdiği için yayıldığını düşünüyorum. defalarca şahit oldum. bence sorun maskede değil,takanda.
  • birkaç defa temaslı ve yakın temaslı durumunda kalmış biri olarak kesinlikle işe yaradığını söyleyebilirim.
  • siktimin salakları ya. hala bunu tartışıyorlar. lan bu tartışmaya açık bir konu mu...
  • o kadar sinirlendim ki bazı entryleri görünce işi gücü bıraktım sırf bu olayı savunmaya geldim. maske kuralına uygun şekilde takılırsa virüse karşı korur evet.

bazı bilim insanlarının sürekli değiştirdiği, bir koruyo bir korumuyo dediği gibi teoriyle değil pratikle açıklıcam olayı;

hepinizin malumu 13 mart'tan beri maske takıyoruz. nerdeyse o günden bugüne kadar hiç bir zaman iç kısmına peçete koymadan maske takmadım. asla ve kat'a! hatta bazen kullandığım maskeler o kadar dandikti ki içine kağıt havlu koydum, etrafımdakileri riske atmamak için kendi nefesini solumak uğruna. bazen evlere bile (mecburen gittiğim tanıdık ziyaretlerinde) maskeyle oturdum.
    şehir dışı seyahatlere gittim, otobüsle uçakla 3 saate varan yolculuklar yaptım. otellere gittim kaldım. iş için bir çok insanla yüzyüze toplantı yapmak zorunda kaldım. bu sürelerde maske takmayanları uyardım ve maskelerini taktırdım. toplu taşıma kullandım, avm'ye gittim. ama inanın hiç bir zaman maskenin içine peçete, kağıt havlu koymaktan vazgeçmedim. maskemi çeneme indirmedim, ellerimle maskeyle oynamadım, burnumu maskeden dışarı çıkarmadım. günde 18 saate kadar dışarda maskeyle gezmek zorunda kaldığımda, ellerimi dezenfekte edip açık havada sakin bi yerde maskemi değiştirdim.

maske kullanımının zorunlu olduğundan beri artan vakalar olduğunu yazmış bi arkadaş da evet çünkü insanlar maskeyi kuralına uygun kullanmamakta ısrarcılar hala çeneye, kola, kafaya takınca korunabileceğini sanan zavallılar var etrafta hal böyle olunca tabii ki de sayılar artıcak ya neydi olacağı?

velhasıl 8 aydır kendimi ve ailemi, bazen de arkadaşlarımı bu yöntemlerimi sürekli söyleyerek , beyinlerine işleyerek, uygulatarak koruyorum. üstte bi arkadaş yazmış kaderde varsa düzülmek neye yarar üzülmek diye kesinlikle doğru kendisine katılıyorum ama kaderi bize bahşeden tarafından verilen beyni de kullanmak lazım malumunuz.
    tedbir bizden, takdir allahtan sevgili dostlarım.

selam ve dua*

son not: he hasta olmaktan korktuğumdan mı bu kadar dikkat ediyorum, hayır ama göz göre göre de şu pik dönemde olmak biraz aptallık oluyo kusura bakmayın. bu yüzden mümkün mertebe dikkat ediyorum ve edeceğim. ben önlemimi alıyim hasta olursam da yapıcak bişey yok* derim antikorlarımı sevgiyle bağrıma basarım.
  • fındık burnunu dışarı çıkarıp, maskeni de 5 dakikada bir elleyip durmazsan işe yaradığı bilimsel olarak ispatlı olduğu için sorunsal olmayandır.
  • bulaş ihtimalinin şans olduğunu düşünüyorum.
    tabi şans olsa bile maske ve mesafe kurallarına uymuyor değiliz ancak 20 gündür evden çıkmayan ve sadece 2 kişi ile görüşen şahsım covid oldu. (görüştüğüm kişiler negatif)
    ulen pencere arasından mı girdin, şebeke suyundan mı geldin lanet virüs.
  • aylardır herkesin bir umutla beklediği aşının içinde güçsüzleştirilmiş az miktarda koronavirüs bulunacak. aşının olayı zaten bu. maske taktığımızda da bünyeye girecek olan virüs miktarını azaltıyoruz. ya semptomsuz atlatıyoruz ya da en az hasarla atlatıyoruz tıpkı grip aşısında da olduğu gibi.işte bu noktada kaliteli maske kullanmanın önemi ortaya çıkıyor. eğer ki maskesiz gezenler yüzünden sağlık sisteminin çökmeyeceğini bilsem hiçbir kısıtlama olmadan, hayatın her alanda mecburi maske ile devam etmesini dilerdim. öyle ki bir süre sonra toplumun çoğu, az miktarda virüsle enfekte olup belki de farkında bile olmadan hastalığı atlatsın isterdim. bana göre toplumsal bağışıklık -aşı bulunmadan- ancak böyle kazanılırdı.sonuç olarak sorunsal falan değil doğruluğu ortada olan dümdüz bir gerçektir.
  • (bkz: sakız orucu bozar mı) sorunsalı gibi sorunsal.

virüs ortaya çıkalı yaklaşık bir yıl oldu tartışılan olaya bak.
  • başlıkta yazılanları okudum şaka gibi. arkadaş bu covid-19 virüsü solunum yoluyla bulaşıyor yani tükürük ile nefes ile. maskede bunların dışarı çıkmasını engelliyor. yani sende virüs varsa maske takıyorsan karşıya bulaştırma ihtimalin neredeyse yok gibi bir şey. aynı şekilde karşındakinde virüs varsa sende maske varsa virüsün sana bulaşma ihtimali neredeyse yok. bunu anlamanın nesi zor anlayamadım gerçekten.
  • bugüne kadar yüzlerce kişiden numune aldım ve henüz covid geçirmedim veya asemptomatik atlattım.

biraz düz mantık oldu ama maskeler bilinçli bir şekilde kullanıldığında koruduğuna inanıyorum

varsayalım ki korumuyor ama bilim insanları, otör hocalar tarafından koruduğu söyleniyor sırf bunlara saygıdan bile olsa takarım kaybedeceğim bir şey olmaz. en fazla gözlük camım buğulanır ve ben bundan rahatsız olurum.
96 entry daha