• özellikle türkiye'deki doktorlar ne hikmetse maske karşıtı. evet onlar doktor, benden daha iyi biliyor ama onlardan daha iyi bilen de çin'deki doktorlar. bu konuda onlar daha tecrübeli o yüzden onlara bakmak lazım. çin'de insanlar maske takıyor, hatta takmayanı dövüyorlar.
    bir diğer örnek de hong kong. salgın başlamadan önce buradaki olaylardan dolayı zaten bunlar da maske takma alışkanlığı edinmişti; bu yüzden salgın, hong konglular için çok iyi biri zamanlamayla geldi esasında. ve salgından en az etkilenen toplumlardan bir tanesi oldular. maske kullanma alışkanlığı edindikleri için yayılmadı virüs.
    sonuç olarak taktıkları maske, cerrahi maske ve yeterli.

bir de filtreli maskeler var ki bunların özellikle genç insanlar tarafından kullanılması çok yanlış ve malesef dışarıda görüyorum baya. evet sizi cerrahi maskeden daha iyi koruduğu doğru ama o filtre tek taraflı ve sizden çıkanı da dışarıya veriyor komple. semptom göstermeyen bir hastaysanız virüsü yayma ihtimaliniz de doğuyor. semptom gösteren hastaysanız zaten hepimize geçmiş olsun, mahşerin dört atlısı'nın pestilence'ı gibi hastalık saça saça ilerlersiniz.
    zaten şu an devletin yerinde olsam piyasada ne kadar filtreli maske varsa normal fiyatından alayını toplardım. bunlar sağlık çalışanlarına çok lazım olacak çünkü. 18 mart itibarıyla italya'daki hastaların %8,3'ü sağlık çalışanıydı işte.

bunun dışında aslında gözleri de korumak gerekiyor. üst üste 2 cerrahi maske + koruyucu gözlük kullanımı en mantıklı seçim olacaktır.
  • enfekte olmaktan korumuyor. agzinin burnun kapali ama gozlerin acik. ama halihazirda enfekteysen ve bunun farkinda degilsen, cevrene yaymana engel olabilir. ben dun biraz hapsirdim diye taktim hemen maskemi oyle gittim markete. yani maskeyi beni korusun diye degil de cevreye zarar vermiym diye takiyorsaniz, dogru yoldasiniz. yoksa diger turlusu zor.

ben sunu da gordum: vatandas maskeyi takmis. hapsirasi gelmis, maskeyi asa indiriyor yola dogru hapsiriyor snra maskeyi geri takiyor. boyle birni gorurseniz yuksek sesle allah senin bin belani versin, hayvan! diye bagirabilirsiniz.
  • ???

bugün sağlık bakanlığı tarafından gönderilen maskelerden birini gördüm. dayanamayıp fotoğrafını çektim. günlerce alkışladığımız, canlarımızı canları pahasına kurtarmak için insanüstü enerji ve emek sarfeden sağlık çalışanlarımızın, ameliyathanedeki doktorlarımızın, hastalarla birebir temas halinde olan hemşirelerimizin, sağlık teknisyen ve teknikerlerimizin maskelerine utançla baktım bugün.

günlerdir maske, eldiven, dezenfektan, su, sabun kullanın üst düzey hijyen sağlayın diye halkı uyaranların, en iyi şekilde üretilmiş bir maskenin bile insanları koruma potansiyelinin düşük ve amacının hasta olanların başkalarına bulaştırmaması olduğunu söyleyenlerin; maskeleri bu denli ucuz, özensiz, koruma işlevi sıfırın altına indirgenmiş olarak üretilip bir de sağlık çalışanlarımıza gönderilmiş olmasının üzüntüsü içerisindeyim.

gördüğüm maskenin kimi kimden koruyabileceğini düşündüm ve anladım ki; maske sadece sağlık çalışanlarını temsil eden bir aksesuar, bir sembol. belki dört ya da beş tane üst üste takılırsa görevini ancak o zaman yerine getirebilir(!) hani herkes fabrika kurup maske üretimine geçip tanesini 2 liradan 15 - 20 liralara kadar fiyat koyup satmaya uğraşıyor ya işte o maskelerden söz ediyorum. işini hakkıyla yapanları tenzih ederek yazıyorum tül inceliğinde maske üretenlere ve onları alıp hastanelere ulaştırılmasına vesile olanlara selam olsun.

dünya bu denli olağanüstü bir mücadele içindeyken bu olağandışı aymazlığı unutmayacağım.

sahi kimi koruyor bu maske? kendi canını bu kadar can için hiçe sayanları mı yoksa üretenin, satanın, alanın cebini mi ?
  • madem maske hasta insanların virüsü yaymaması için, sağlıklı insanda da girişi kapatıyorsa neden işe yaramasın diye düşünüyorum.
  • sağlıklı insan için çok işe yaradığını düşünmüyorum. ancak maskenin enfekte olanların enfekte olmamış insanlara virüsü bulaştırmasında fiziksel bir bariyer görevi görerek işlev yaptığına inanıyorum.

sadece enfekte olanlar taksın fikrine ise katılmıyorum. peki kim enfekte???

kimin hasta olduğu bilmiyoruz.

insanlar bu virüsü hiç bir belirti göstermeden yayabiliyor ve hiç bir belirti göstermeden yenebiliyor. o zaman hasta olup olmadığımızı bilmiyorsak takmalıyız ki yaymayalım.

benciller için söylenecek söz ise virüsü yaymak doğrudan veya dolaylı yollardan sana zarar verecektir.

maske tak ki virüse fiziksel bir bariyer getir. hiç bir maske virüs enfektesi birinin ağzından çıkacak virüslerin havaya karışmasını %100 engellemez ama her maske belli bir oranda ağzımızdan çıkan zerreciklerin oraya buraya saçılmasına engel olur.

maske takalım...
  • uzmanlar diyor ki hastalık kapacakmış gibi değil, hastalık yaymayacakmış gibi tedbir al.
    maskeye gelince konu sağlıklı adam takmasın hiçbir işe yaramıyor.
    be kafasını siktiğimin uzmanı bu virüsün bulaş hızı kuluçka döneminde belirti vermemesinden kaynaklanmıyor mu siktiğimin malı?
    herkes maske takması lazım, koredeki gibi.
  • doktorlar takmayın işe yaramıyor diyor. ama kendileri maskesiz gezmiyor. hepsi bize kalsın istiyorsunuz dimi? yemezler *
  • filtreli maske takarsanız düşük partiküllü mikroorganizmalara ya da tozlara karşı yarar sağlarsınız. eğer hasta değilseniz cerrahi maske takmayın. zira sürekli onun içinde nefes alıp veriyorsunuz ve nefes verirken çıkan nemli hava o maskeden çıkarken illaki nem oluşturuyor. bu tür yüzeylere bakteriler daha çabuk yerleşir ki korunmak isteğiniz korona virüs bir çok yüzeyde uzun süre yaşayabiliyor.
    korona günlerinde çalışan bir saha personeli olarak gördüğüm ilginç durumlar var. bir çok kişi kendi özel arabasında tek kişi seyahat ederken maske takıyor. mantığı ne bir türlü çözmüş değilim. eğer taşıyıcı değil de sağlıklı kişilerse tek mantıklı açıklaması çıkarıp takmaya üşendilleri olabilir. sağlıklı iseniz ve toplu bir yerde sıkışık şekilde insanlarla temas halinde kalmayacaksanız maske takmayın. boş yürüyüş yollarında, sahilde yürürken maske takmak alacağınız havanın kalitesini de etkiler.
  • bence hiç korumuyor olsa, lösemili çocuklar kendilerini maskeyle korumaya çalışmazlardı.
    %100 korumuyor ama az da olsa koruyor olmalı.
    ki herkes maske takıyor olsa, asemptomatik bulaştırıcıların yayması da engellenmiş olur.

lakin sıkıntı stoklarda. sağlık çalışanlarına bile yetecek kadar maske olmadığından sıradan insanların kullanmasını istemiyorlar, hele de kullanmayı beceremiyorlarsa.

eğer herkese yetecek kadar maske olsaydı, daha az hasta olurdu, sağlık çalışanları da daha az maskeye ihtiyaç duyardı.
  • uzmanlara küfredeceğinize uzmanları kimin maske takıp takmayacağını irrasyonel şekilde açıklamak zorunda bırakanlara tepki gösterseniz, hayatınızda bir kere eleştiri oklarını doğru yere iletseniz belki bir yere geleceğiz. adam hayatını bilime adamış, dediğin gibi uzman, ama senin o her yerinden cehalet akan kafanda oluşan fikri (!) düşünememiş, öyle mi?

bakın müge anlı gibi anlatayım: "maske yok. yeterince maske yok. beni delirtmek mi istiyorsunuz, maske yok!" uzmanlar "herkes maske taksın" dese bile maske alabilecek mi halk? daha sağlık personeline maske yetiştiremiyor muhteşem hükumetimiz, 80+ milyon kişinin maske arayıp bulamamasının infial yaratacağını düşünmesi gereken de yine uzman. neden? çünkü iktidar böyle şeyleri düşünmüyor, hatta genel olarak pek düşünmüyor, huyları değil.

bir de eldiven ve maske, sağlık amaçlı kullanıldığında belirli prosedürlere uyulması gereken şeyler. kontaminasyon riski olduğunda basit bir eldiven bile tıbbi atık muamelesi görür normalde, bu muamele gösterilmediğinde çevreye daha kötü hastalık yayma riski söz konusudur, sizce bu halk bunlara uyar mı?

önlemler kitlesel olarak alınınca bir işe yarar, sokağa çıkma yasağı ilan edilip insanlar tekstil atölyesinde ya da kağıt fabrikasında çalışmak için işe gitmek zorunda kalmasa, çıkanlar da sayıyla çıkıp maskeyle, eldivenle dolaşsa sonuç elde edebilirdik. iktidarın çok güzel yaptığı bir şey bu, ülkede sağlık konusunda en yetkili kişi çıkıp içi boş şov yaparken hayati açıklamaları hep "uzmanlar" yapmak zorunda kalıyor ki bir sorun çıktığında onların başı yansın, güzel taktik.
hesabın var mı? giriş yap