şükela:  tümü | bugün
169 entry daha
  • sistematik bir şekilde pompalanan korku atmosferinin insanları ne tür bir bağnazlık içine sürüklediğini gözler önüne seren tiptir.

normalde aklı başında diyeceğiniz insanlar bile bu korku atmosferinde maske kullanımını adeta bir dine çevirmiş haldeler ve en ufak bir sorgulama içine girenleri cadı avına çıkmış durumdalar. bu maskeperestlerin gayet yakından tanıdığımız good ol’ yobazlardan farkı nedir, bilen varsa beri gelsin. onlara göre maske takmayan herkes gaflet içindedir, cahilin önde gidenidir, götünden entübe olunca (öbür tarafta) durumu anlayacaktır ama iş işten geçecektir, başkalarınının sağlığıyla (imanıyla) oynamamak için maskesini (türbanını) takmak zorundadır vs vs. bu arkadaşların devletlerin önümüzdeki yıllarda giderek otoriterleşmesi ve bireylerin özgürlüklerini hoyratça kısıtlayabilmeleri yolundaki taşları özenle dizdiklerini hatırlatmak isterim.

ben bir bilim insanı değilim. sars-cov-2 diye bir virüsün varlığını inkar ediyor ya da maske kullanımının kansere yol açıyor olduğunu iddia ediyor falan da değilim. o nedenle ucuz straw man argümanlarınızla gelmeyin lütfen. bu arada canı isteyen uykusunda dahi maskesini takabilir, beni ilgilendirmez. ben yalnızca toplumun genelinde maske kullanımının salgının yayılmasını engellediği yönünde gerçek anlamda bilimsel bir kanıt olmaksızın * maske takmanın devletler ve korkuyla güdülen (çoğunlukla iyi niyetli) kitleler tarafından dayatılmasının nedenini kendimce sorguluyorum.

aylarca ağzınızın önünde gezdirdiğiniz, verdiğiniz her nefesle nemli birer patojen yuvası haline gelen, gün içinde takip çıkarırken elinizle sağdan soldan topladığınız bin çeşit mikrobu da güzelce üzerine sıvadığınız maskelerinizi sağlıklı bir kişinin takması ne kadar doğrudur? karantina önlemleri adı altında yaşlı insanların zorla havasız kapalı alanlara tıkılmalarının yol açtığı ilave psikolojik ve fizyolojik stresin zaten kırılgan olan bağışıklık sistemlerini iyice çökertip ölmelerinde hiç payı yok mudur? may can could lara göre toplum sağlığı politikalarını inşa edeceksek bu tür olasılıkları niçin gözardı ediyoruz? babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?