şükela:  tümü | bugün
 • olumlu özellikleri ; maske takılan bölge aynı zamanda çoğu insanın en kompleks duyduğu bölge olduğundan bütün kusurlarını örtmüş oluyor. özellikle bakınız maskeli selfilerin neredeyse hepsi fotoşopsuz maskesiz foto da tam tersi tabi.

  -çalışırken kimsenin pis nefesini algılamak durumunda kalmıyorsun.
  -maskeyle herkes birbirine benzediği için insanda herkes aynı mesajını uyandırıyor olması çok güzel, herkesin totosunu eşit düzeyde tutmasını sağlıyor.

  olumsuz özellikleri; sürekli maske takmaktan dolayı kulak arkasında ve burun üstünde oluşan dezanformasyonlar.
  -maske takılırken buharlaşan havanın rimel ve linerleri akıtması sonrası oluşan korkunç durum. bu sebeple sıklıkla aynaya bakınız.
  -sürekli kendi nefesini alıp vermekten dolayı hissedilen başdönmesi .
 • maske altından sessiz küfür ya da dudak küfürü de diyebileceğimiz eylemin normalden bi hayli özgür gerçekleştirilebiliyor olması.
 • olumsuz özelliklerinden biri maskenin sürekli buruna yaptığı aşağı baskıyla uzun vadede düşük burun yapısına dönüştürme ihtimali. çok tehlikeli . estetik müdahaleleri patlatır bu durum.
 • yeni gelen kodla verilen maskelerin burun kısmında tel yok ve sürekli olarak maske burun altına düşüyor. yaptığınız işi ben ...
 • yüzde oturmayan maskeyi sürekli düzeltmek için dokunmak. faydadan çok zararı var gibi.
 • gözlüğü buhar kaplaması büyük bir olumsuzluk.
 • kendimi scorpion gibi hissettiriyor, bu oldukça olumlu.

  sessizce get over here diyorum yolda görüp de tipini beğenmediğim insanlara.
 • (bkz: yanılmak)
  benim için tek olumsuz yanı konuştuğum kadının güzel mi yoksa çirkin mi olup olmadığını anlayamamak. bakıyorsun mihrap yerinde, gözler de güzel ama o maske çıktığında bambaşka bir şeye dönüşüyor.
 • kapalı alanlar, toplu taşıma ve kalabalık sokaklarda maske takmak virüsün yayılmasını önlemek için çok önemlidir. ama sosyal mesafenin korunabildiği açık alanlarda bile saatlerce maske takmaya devam ederek kendimize iyilik yapmıyor olabiliriz.

  1- uzun süre maske takmak hypercapnea'ya (kanda karbon diyoksit fazlalığı) neden olabilir. karbon diyoksit zehirlenmesi ise; baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı gibi sorunlar oluşturabilir. eğer birinin zaten nefes almak ile ilgili problemleri (astım, alerji vb..) varsa maske takmak o kişiyi daha kötü bir hale getirebilir. ayrıca gerekli olmayan durumlarda bile maske takmak psikolojik sorunları (panik atak gibi) olan kişilerde sorunlara neden olabilir.

  oksijen metabolik hareketlerimizin devamlılığı açısından çok önemlidir. vücudumuzdaki her bir hücre oksijene ihtiyaç duyar. maske taktığımızda aynı havayı tekrar içimize çekerek aldığımız karbon diyoksit oranını yükseltmeye ve aynı zamanda alınan oksijen miktarının da düşmesine sebep olabiliriz. eğer vücuttaki oksijen oranı 90'ın altına düşerse ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz. (fakat, doktorlar maske takarak 9 saatin üzerinde ameliyatlara girebiliyorlar. yaptığım araştırmalarda ameliyat sırasında hypercapnea geçiren bir doktora rastlamadım.)

  sağlıklı bir yaşam için dışarıya çıkıp güneş ışınlarından vitamin d almamız ve derin bir nefes çekerek oksijeni ciğerlerimize doldurmamız faydalı olabilir. derin bir nefes vücudumuzdaki kötü şeylerin de dışarıya atılmasını sağlayabilir. fakat, maske takarak bunu yapmanın imkanı olmayabilir.

  burada sorun maske takmak değil, uzun süre maske takmak ile ilgilidir. eğer ben açık havada maske takmadığım için yüksek cezalar ödemek zorunda kalıyorsam bu hiç hoş bir durum değil.

  2- maske takmak insanları rehavete sokabilir. sanki maskenin onları koruyabildiğini düşünerek bir çok yanlış davranışta bulunabilirler. bunlara örnek vermek gerekir ise:

  a- sosyal mesafe kurallarına uymamak
  b- evde kalmamak
  c- sık sık elleri yıkamamak
  d- elimiz ile yüzümüze dokunmak

  maalesef maskenin bizi virüsten koruyabileceğine karşı duyduğumuz sahte güven ile riskli hareketler yapabiliyoruz.

  dünya sağlık örgütü'nün açıklamasında ise; "1 metre sosyal mesafenin mümkün olmadığı durumlarda maske takılması gerektiği" vurgulanmıştır. www.bbc.com
  --- spoiler ---
  the who has updated its guidelines on face masks - and now recommends non-medical, fabric coverings should be worn by anyone aged under 60 on public transport and in some enclosed work environments.
  ıt says they could provide "a barrier for potentially infectious droplets" in areas where "physical distancing of at least one metre is not possible".
  --- spoiler ---

  çözüm: kapalı alanlara girerken maskemizi takmalıyız. aynı maskeyi max. 3 saat kullandıktan sonra ayrı bir poşetin içine koyarak çöpe atmalıyız. maskeyi yüzümüze takmadan ve çıkarmadan önce ellerimizi dezenfektan ile virüslerden arındırmalıyız. maskenin bizi korumadığı ama maske takarak başkalarını koruduğumuzun bilincinde olmalıyız. sosyal mesafenin mümkün olmadığı kalabalık sokaklarda yürürken maskemizi takmalıyız. fakat, açık havada etrafımızda fazla insan yokken de; temiz hava almak için maskemizi çıkarabilmeliyiz.

  not: bu enrty maske kullanımın yan etkilerini tartışmaya açmak için yazılmıştır. devletin koyduğu yasalara vatandaşların uyması gerekir. burada geçen ve doğruluğu kesin olmayan bilgilerden yola çıkarak maske takmamanız bir yatırım tavsiyesi değildir.
 • olumsuz özellikler
  1. gözlük camının buhar yapması
  2. maskenin içinin sıcak havada terden ıslanması
  3. uzun süre takılı olup çıkartıldığında hala yüzde duruyormuş hissi
  4. kulak arkalarının ağrımasına neden olması
  ...
  liste uzar gider. kişi hem kendini hem çevresini korumak için maske takmak zorundadır. lütfen rahatsız ediyor olmasına rağmen maskesiz dışarı çıkmayalım.