• sizin ben (bkz: düz mantık)ınızı...

maske virusten korur diye bir seyi daha ilk gunden beri hic kimse demedi

maske virusu gecirmez diye bir seyi de hic kimse demedi

maske sunu yapar: siz nefes verirken, konusurken, oksurur hapsirirken agzinizdan ve burnunuzdan cikabilecek su zerreciklerini tutar. bu da enfekte iseniz bulastirma ihtimalinizi bir nebze azaltir

su dedigim bangir bangir anlatiliyor bir senedir.

bunu hala anlamamis olanlar bu kafayla bu yaslarina kadar iyi yasamislar valla

yazar badfay ekliyor: maske takarken viruse maruz da kalsaniz daha dusuk bir viral yük ile maruz kalirsiniz, boylelikle hastaligi hafif gecirme sansiniz artar.
  • çoğu kişinin kullandığı filtresiz maskeler virüsten korumaz ama 900 tl ceza yemekten korur
  • tamam oldu o zaman maske takmayalım.
    hepimiz toplanalım allah diyelim, korunuruz o zaman.
  • toplum sağlığını riske atmaktan uçurulması gereken yazar beyanı.

üst edit: bu entry başlığın ilk hali olan (bkz: maske takmanın virüsden korumaması) altına yazıldı. evet virüsden. fikrim hala aynı, risk geçene kadar maske ve mesafe bir toplum sağlığı gereğidir. maske karşınızdakini sizden korur. yıllardır cerrahların neden maske ile ameliyata girdiğini düşünerek bunu anlayabilirsiniz.

edit: yazarın teki beni faşizmle suçlayıp bir de hakaret etmiş. aynen iade ediyorum laflarını. maske takmayı reddeden bir hödük tarafından enfekte edildiğinizde göreceğiz sizin gibileri.

toplum sağlığını ilgilendiren bir meseledir bu. bilmeden virüs taşıyan biri olabilirsiniz; maske takmazsanız ve mesafe kurallarına uymazsanız hiç tanımadığınız birinin anasının, babasının hatta kendisinin ölümüne sebep olabilirsiniz. virüs taşıyıcılarının ya da semptom göstermeden önce virüs yükü artan hastaların maske takarak virüsü yaymayı engelledikleri defalarca kanıtlanmış. kimin taşıyıcı, kimin hasta olduğunu bilecek elf gözleriniz olmadığı sürece, salgın riski bitene kadar maske ve mesafe kurallarına uymak bir toplum sağlığı gereğidir. sağlık bakanlığı da uyarılarını bu şekilde güncellemiştir. sağlık bakanlığı covid sitesi uymayanın toplumdan dışlanması ve cezalandırılması gerekmektedir. çünkü kurallara uymadığı için kimsenin bir başkasının hayatını riske atmaya hakkı yoktur. nokta. cdc kaynak

ayrıca başlık 3 kere değişti. ikincisinde korumaması olan başlık her nasılsa 3.seferde iddiaya dönüşmüş! (bkz: virüs'den)
  • bir bitmediniz ya gerçekten, maske eğer sende virüs var ise, başkasına bulaşma şansını azaltıyor, temel kullanım nedeni bu. bu konu da tartışılacak bir şey değil, maskenin bu konudaki işe yararlılığı defalarca kanıtlandı.
  • maske takınca korona'nın hiç bulaşmayacağını sananlar, bundan 1 yıl sonra aşı olduk ama yine de hasta olduk aşı bir işe yaramıyor diyecekler muhtemelen. sanki maske değil de özel korona büyülü kalkanı taktırıyor kendisine. laf anlatmaya çalışmak bile anlamsız geliyor bazen.
  • maske taktın gittin metrobüs direğine tutundun ,o direğe de senden 3 dk önce biri hapşurduğu eliyle tutundu.

sen o mikrobu aldın eline bulaştırdın otobüsten indin maskeyi düzelteyim dedin noldu o eldeki mikrop burnuna gitti. nefes aldın gitti mi ciğerlerine.

bitti.

edit: sn yazarlar benim yazdigimin maskeyle ilgisi yok dikkat ederseniz. maske korumaz demiyorum.

koruyan maske nasil islevsiz hale geliyor onu ifade etmek istedim. siz yine maskenizi takin yaninizda da kolonya falan bulundurun. yüzey ve yüz temasindan korunun
  • nerede mal var bu siteye dolusuyor artik dedirten baslik. saka degil ama hayvan basligina bakiyorsun orada nefret kusuyor, baskasi geliyor burada mal mal konusuyor. kendileri gibi dusunen baska mallarla konusup guc buluyorlar bir de. hayatta siklenmemesi gereken tipler gelmis burada seslerini duyurabiliyor.
  • 1 senedir maskenin ne amaçla kullanılması gerektiğini anlayamayanları olduğu bir ülkede günlük vaka sayısının dünyada ilk 3-4 ülke arasında olmasına hiç ama hiç şaşırmıyorum, üstelik de bu kendini halktan daha üstün görenlerin yoğun olduğu ekşi sözlükte bile böyle ise, bekle dünya birinciliği biz geliyor.
  • etkili korunma, virüsün sizi etkilemesini önlüyor dendi bu sürecin başından beri.
    bu; maskeyle, siperlikle, sosyal mesafe ile, hijyenle, güçlü bağışıklık sistemi ile ancak mümkün. bir yerden kapıyı açarsan girişe müsaade edersin.

maske değil ahmaklık bulaşmaya neden oluyor, önce şunu bir anlasaydınız. hiçbir gerçek uzman "sadece maske taktıktan sonra bulaş mümkün değil" demedi bu süreçte. ahmakça ürettiğiniz fikirlerinizi dövmeye devam edin, vakti gelince dizinizi döversiniz.
hesabın var mı? giriş yap