şükela:  tümü | bugün
  • başlığın tam hali "toplu taşımada maske takma zorunluluğun kaldırılması gerekliliği" olacaktı ancak malum başlık sınırı.

bir gerekliliktir. hava sıcaklığı olmuş 35-40 derece ve bu sıcakta insanlara kendi karbondioksitini solutmaya gerek yok(varsa gereği açıklayınız. en başlarda maske korumuyor denilmiyor muydu?). toplu taşımada sosyal mesafeye uyulması yeterli. akbil çekerken, koltuğa oturunca, ayaktayken tutamaçtan veya demirlerden tutunca o virüs o ortamda varsa bulaşır zaten.

şu sıcakta insanların suratını kapatıp terletmenin, karbondioksit solutmanın, hele cerrahi maskenin iğrenç kimyasal kokusunu solutmanın çok bir anlamı olduğunu sanmıyorum. insanlar özgürce temiz hava alabilmeli.

günlük 1000'li vakalar açıklanıyor, sanırısınız ki bu yeni vakaların hiçbiri maske takmıyordu! hayır emin olun yeni vakaların büyük çoğunluğu da maske takıyordu. e o halde demek ki maske de pek bir işe yaramıyor, bulaşacak olana her türlü bulaşıyor.

semptom bile göstermeyen veya belki de bulaşıp kendi kendine iyileşen sağlıklı insanlara hamam gibi toplu taşımada bir de kendi karbondioksitini solutup terlettirmenin anlamı yok. inşallah en kısa sürede bu maske uygulaması başta toplu taşıma olmak üzere her yerde kaldırılır.

not: başlıktaki bu fikre katılmayanlar ilk bindiği toplu taşıma aracında 10 kişiye sorsun bakalım kaç tanesi rızasıyla maske takıyor ve kaç tanesi virüsten koruduğunu düşünüyor. zaten anlarsınız o zaman demek istediğimi. en az %90 rızası ile takmıyordur bu maskeyi.

ha bir de, az sonra başlıkta bana saldırmaya başlayacaklardır. emin olun bunlar zaten kendi özel aracı olan yani toplu taşıma kullanmayan tiplerdir.
  • anladığım kadarıyla gerekçesi insanların maske takarken "kendi rızası" ile takmadığı olan.

insanoğluna acilen düşük beyinli olanları ortadan kaldıracak bir virüs gerekiyor. covid falan tırt.
  • maske takmak harici her şeyi gönülden isteyerek mi yaptığını merak ettiğim kitlenin derdi

zaten yerli yersiz birçok şey serbest kalmaya başladı bütün dünyada ikinci dalga endişesi yaşanırken biraz bunalmak kusura bakmayın ama pek de sorun teşkil etmiyor
  • aynı argümanlar ile vergilendirmenin kaldırılması gerekliliğini savunabileceğim söylem.

sor bakalım 100 vatandaşa kaç tanesi maaşının önemli bir kısmını devlete vermek istiyor.

maske her zaman koruyucuydu. elimizde maske olmadığı için ilk haftalar gereksiz denildi sadece. akbil basılan makine,tutunulan direkler vs seni hasta etmez elini suratına götürmediğin sürece.

sene sonuna kadar devam eder maske olayı.
  • maske olmayinca otobuste temiz hava solundugunu sanan trol beyani.
  • artık çok net bir gerekliliktir.

bir aydır haftadır havalar deli gibi sıcak. sıcakta terleyerek dakikalarca otobüs bekliyorsun, otobüs geliyor klima çalışmıyor ve maske takmak zorundasın. zaten terlemişsin bir de maske takınca maskenin kapadığı bölge vıcık vıcık ter oluyor, üstüne bir de kendi karbondioksitini soluyorsun, çürük dişi olanlar varsa zaten iyice boğuluyorlardır.

bunun dışında geçenlerde bulunduğum ilin işlek bir caddesine çıktım. akşamın 21:00'i açık havada caddede güzelce yürüyorum, hoop zabıta çeviriyor maskenizi takın diye. açık havada takmak zorunlu mu diyorum evet diyor. neymiş valilik karar almış takacakmışız. yahu bu nasıl iş? bu virüs kanatlanıp uçmuyor ya? yok kanatlanıp uçuyorsa sosyal mesafe denen şeyle kafamızı niye şişiriyorlar? açık ve temiz havada neden maske takmak zorundayım sağlıklı olduğum halde? temiz hava almaya hakkım yok mu?

cidden baydı bu maske işi ve önlemler. risk grubu kim? yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar. önlemlerden mağdur olan ise biz sağlıklı gençler. yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar çıkmasın evden, izole olsun, evden çıkan da maske taksın vb.

ama sapasağlam insanlara açık havada maske taktırıp katbondioksit solutmak, otobüste terletip karbondioksit solutmak, ne bileyim biraz şey geliyor işte bana. kendine dikkat etmek isteyen yine etsin, önlemini alan yine alsın, eve kapanan yine kapansın; ama sağlıklı olan ve özgürce hareket etmek isteyen insanlar sınırlanmasın artık. yeter, baydı iyice.
  • bu beyinsiz insanlarla salgın biraz zor biter dediğim aptalca istek.
  • "ama sağlıklı olan ve özgürce hareket etmek isteyen insanlar sınırlanmasın artık" denmiş, biz daha bu önlemlerle covid partileri yapan milletiz. dışarı çıkarken takmayıp, otobüs durağına gelince takılabilir. üstelik dışarıda kimin hasta, kimin taşıyıcı olduğu anlaşılmıyor. ölenlerin %93'ü yaşlı ama %7'si de genç. tedbir manyaklık düzeyinde olmadıkça iyidir.
  • toplu taşımada takılması zaruridir ancak açık havada takılmasının zorunlu olduğunu düşünmüyorum. zorunluysa da kaldırılması gerekir. hepimizin temiz havaya ihtiyacı var. bu virüsün benim yaş grubumu öldürme ihtimali piyango çıkması kadarken açık havada maske takmanın zorunlu olması, sağlığımı başka bir şekilde bozacaktır.

65 yaş üstü risk grubunda olanlar zaten kendilerini düşünüyorsa takmaları gerekir. eğer düşünmüyorlarsa onlar için zorunlu olmalıdır.
  • konuyu hortlatan arkadaş aşırı saçmalamış ama bu maske olayı gerçekten sıkıntı vermeye başladı.astım hastası değilim ancak maske taktığım zaman boğulacak gibi oluyorum.

tamam hastalık var önlem almak gerek fakat ciddi anlamda bıkkınlık yaratmaya başladı bu olay.