şükela:  tümü | bugün
  • adnan bey'in rüyasında*söylediği arya.*
    sözleri de şöylekine;

bir arzu çölü bu, hasretten ibaretim.
    vahşi bir hiçlikteyim, reddedilmiş.
    insan suretinde saklanan keskin hançerim.
    cehennemmiş bu sevda, zifiri bir hasretim.
    maskeler yetişir imdada, bitince kudret-i idrak.
    maskeler yetişir imdada, kaybolur sarsan hakikat.

evet inanmak istiyorum elbet gelicek saadet.

insan suretinde saklanan keskin hançerim.
    cehennemmiş bu sevda, zifiri bir hasretim.
    cehennemmiş,
    ah! sevda!
  • (bkz: tuncay doğu)
  • en güzel yorumlarından biri de budur.

http://www.youtube.com/watch?v=erryguyeld4

ayrıca söz konusu performans türk operasında yapılan ilk bistir selman ada'nın belirttiği üzre.
  • -mış gibi yapanların dünyasında onlar gibi olamamak neler kaybettiriyor insana. samimiymiş gibi yapıp içten pazarlıklı insanlar, mutluymuş gibi yapıp mutsuz yaşayan insanlar, çok rahatmış gibi davranıp kalıplarının içinde sıkışmış insanlar sarmış etrafımı. bende şu -mış gibi yapmayı öğrenmeliyim artık. çünkü inanıyorum o insanlara, gerçekten rahat diyorum, gerçekten samimi diyorum. sonrasında ise onlar gibi davrandığım için suçlu ben oluyorum. bir tek mutsuzluğumu gizlemeyi öğrenebildim sanırım şu hayatta ki gizleyemediğim zamanlarda insanlardan kaçıyorum, fiziken gizleniyorum yani ;)

her duygu, iyisiyle kötüsüyle insana ait ve hissedilesidir. ama -mış gibi yapıp sonrasında hissettirilen duygular için kimseyi suçlayamazsın ki. samimi ve rahatmış gibi karşındakine davranıp, her türlü kapıyı ardına kadar açıp, içini döküp sonrasında onu kıskanmak nedir? bu kıskançlık yüzünden etrafındaki herkese tavır yapmak nedir? hadi kıskandın, bunu gizlemeye çalışmak, herkese ayrı bir bahane bulmak nedir?
  • https://www.youtube.com/watch?v=d6l9wuo_akq

mersin devlet opera ve balesinde çok başarılı bir yorumu sergilenmiş eser. bu gösteride ben de canlı izleme fırsatı bulmuştum. hasan berk'i büyülenmeden izleyen neredeyse yoktu.
  • "hayat budur de, ikinci bir kez çağrılmayacağın bir oyun olduğunu söyle. zevk verici ve acı çektirici bir oyun, inanç ve aldatma oyunu, maskeler oyunu, onu sonuna kadar oyna, ister oyuncu olarak ister izleyici olarak." amin maalouf - les echelles du levant