*

şükela:  tümü | bugün
  • hakim bin allah. borges, horasan'ın sahte peygamberinin hikayesini anlatıyor ve bu hikaye dilimize bu isimle çevriliyor. kutsal kitabı gizli gül, yine korkunç ibret hikayeleri ile yüklü. hicretin 163. yılında öldürülmüştür. al muqanna da denir ona :

    http://en.wikipedia.org/wiki/al-muqanna
  • bu peçeli peygamber gençliğinde, kafirlerin, sahtekarların, hilebazların sanatı olan yün boyama işini yapmış bir süre. gülün yok edilmesi'nin ünlü sayfalarında konuyla ilgili şöyle diyor:

    "yüzüm altın suyuna batmıştır, ama ben boyalarımı karıp demlendirdim, ikinci gece taranmamış yünü boyaya bastırdım, üçüncü gece işlenmiş yüne boyayı emdirdim. adaların hükümdarları hala bu kızıl kumaş için birbirlerini yer dururlar. diyeceğim, gençlik çağımda, allah'ın işine karıştım, o'nun yarattığı gerçek renklere hile karıştırarak günaha girdim. melek, koçun kaplanla aynı renkte olmadığını söylemişti; şeytan da, yüce allah'ın koçla kaplanın aynı renkte olmalarını istediğini, her şeye kadir yüce allah'ın benim ustalığımdan ve boya sırlarımdan yararlandığını.

    ama artık, meleğin de, şeytanın da hakikatten saptıklarını ve bütün renklerin iğrenç olduğunu biliyorum."