şükela:  tümü | bugün
 • yankı enki'nin "korku edebiyatı yazıları" alt başlığıyla yayınlanacak olan, korku edebiyatının eğilimlerini ve etkilerini, teorik konuları ele alan eleştirel denemelerinin bulunduğu taze kitap çalışmasıdır. pek yakında raflarda zuhur edecektir.

  arka kapak yazısında şöyle tanıtılmış:

  hem insan hem de hayvan olanın, ölümsüz olup da ölmek isteyenin, her zaman evsiz ve yabancı olanın, sürgün edilenin, gömülüp de geri dönenin, yok edilmek istenip de edilemeyenin, akla mantığa sığmayanın, gölgelerde gizlenenin ve bilinmeyenin edebiyatı olan korku edebiyatı, uygarlığın huzursuzluğunu, benliğimizin çıkmazlarını yansıtır.

  yankı enki, maskenin düştüğü yer'deki eleştirel denemelerinde, modernlik ile gotik romanın paralelliğini ele alarak uygarlık ve barbarlık, kültür ve doğa gibi müphem tanım kümeleri ile korku edebiyatının zaman, mekân ve kahramanları arasında nasıl bir ilişki kurulabileceğini tartışıyor.

  "korku edebiyatı bir kaçış edebiyatı değil, kaçtıklarımıza dönüş edebiyatıdır."

  (bkz: korku edebiyatı)

  edit: yankı enki'nin gotik edebiyat üzerine yaptığı okuma ve araştırmalarının neticesinde hazırlanmış. giovanni scognamillo'nun dehşetin kapıları adlı çalışmasında aldığım tadı aldığım, korku edebiyatı meraklılarına altını çizdire çizdire kendini okutacak bir eser diyebilirim. 10 seçme yazıyla korku edebiyatı, lovecraft, poe, gotik edebiyat ve nice cavcaklı konu ele alınmıştır. meraklısı denk gelirse kaçırmasın.