şükela:  tümü | bugün
  • kesinlikle olması gerekendir. devletin herkese maske dağıtması ve dışarı çıkan herkesin yaş gözetmeksizin bu kurala uyması gerekmektedir. virüsün kuluçka süresi ve semptomların farklılık göstermesi göz önüne alındığında bu durum kesinlikle çok önemlidir. kişi kendinde virüs olup olmadığını bilemeyeceğinden, başkasına bulaştırma riski oldukça yüksektir. maskenin de asıl amacı, kendini korumaktan ziyade başkasına bulaştırma riskini azaltmak olduğundan herkesin maske takması zorunlu olmalı ve takmayanlar hakkında cezai işlem uygulanmalıdır. yayılmayı önlemek en önemli konu çünkü. bu konuda kesinlikle ve acilen gerekli adımlar atılmalıdır.

edit: okudugunu anlamayanlar var diyorum ki kim hasta kim değil belli değil bu yüzden herkes kendini hasta olarak görmeli ve baskasına bulastırmamak için maske takmalı. fakat sağlıklı kişinin maske takması gerçekten zararlıysa ki böyle bir bilimsel çalışma görmedim. o zaman saçma bir öneri. maskeler on dakika korur diyen bilir kişi arkadaş da biraz araştırma yapsın bence.

edit2: maske konusu belirsiz sanırım herkeste. maskelerin çoğu kullan at zaten eve sokmadan imha etmelisiniz. bazılarının filtreleri değişebiliyor ama yedek filtreler ve maskeler pahalı. neyse biraz araştırsak doğrulara ulaşacağız. ben fikrimin doğru olduğunu söylemiyorum bana mantıklı geldiği için paylaştım. mantıksız yönlerini bilim ışıgında açıklarsanız gerekli editleri girerim.

edit3: şunu çok iyi anladım ki kimse içeriği okumuyor direk başlık üzerinden yorum yapıyor. bu yüzden takılın kafanıza göre. maske satıcısı demiş biri de. maske kendime yetecek kadar var sadece ama lazım olursa şehirler aynıysa mesaj at birini veririm sana.

edit4: sonunda birkaç kişi mantıklı şeyler yazdı. fakat benim anlatmaya çalıştığım kim enfekte kim değil belli değil, bu yüzden herkes enfekte gibi davranırsa yayılmanın az da olsa önüne geçilip geçilemeyeceği. eğer hiçbir etkisi yok ise ve daha kötü sonuçlara yol açıyorsa saçma öneri tabi ki. öğrenmek istiyorum ben de, bir şey satmaya veya kimseyi tedirgin etmeye çalışmıyorum. ayrıca entry nin başında demişim devlet dağıtmalı diye hala oradan laf sokmak isteyen insan var.
  • herkese "ücretsiz" maske dağıttınız da, dışarı maskesiz çıktıkları için mi ceza kesiyorsunuz?
  • maske sadece enfekte kişilerin virüsü başkalarına yaymasını engellemek için yarıyor.

hasta olmayan kişinin hep aynı havayı soluması sonucunda daha kötü oluyor.

şimdi gelelim sana... senin gibi felaket tellalı sivilceli, yağlı saçlı ekşici dubalar yüzünden insanların özgürlüğü kısıtlanmayacak.

biriniz çıkar sokağa çıkan vatan hainidir, biri çıkan maskesiz sokağa çıkanı vuralım keselim. hasiktirin lan ordan.
  • üstteki yazara ithafen; enfekte olup olmadığımızı nasıl bileceğiz? herkese test mi yapılıyor? semptom olmadan da enfekte olup hastalığı yayanlar olabilir.
  • yine az entry, yine çöplük.
  • ben de şunu merak ediyorum, denzefkte iyi bir şey ise neden bunu yapan görevliler astronot gibi giyinip yapıyor?( aptala anlatır gibi anlatın)

edit: global village ye teşekkür ederim cevapladığı için.
  • (#103714247) kim enfekte kim değil belli olmadığı için takılmalı diyorum zaten ben de. maskenin amacını ilk cümlende belirtmişsin ki ben de entry'de belirttim. bu amaca uygun hareket etmenin nesi mantıksız anlamıyorum. saatlerce maske takın demiyorum zaten mecburi olmadıkça çıkılmaması gerekiyor çıkıldığında da maske takılması bulaşmayı biraz bile engellese yine de yapılması gerekir bana göre. yine de fikrine saygı duyuyorum herkes düşüncelerinde özgürdür.
  • hastane çalışanları maske kullanmıyor. hatta bu konuda ısrarcı olan bir kaç kurumu biliyorum. hatta bir telefon konuşmamız var başlık açsam yeridir. ama açmayacağım.
  • böyle yanlış başlıklar acmayiniz. heryerde defalarca söylenmesine rağmen hala anlayamadiniz mi. maskeyi hastaların takması gerekiyor.
  • bulsak takacağız. birincisi çok faydalı olduğunu düşünmüyorum. bir kere takılan maskeyi birçok defa takmak, takmamaktan daha zararlı gibi geliyor.

ikincisi internette satılan tanesi 30 liradan başlayan 1000 tl'ye kadar fiyatı çıkan maskeleri almak zoruma gidiyor.