şükela:  tümü | bugün
 • anlık olarak twitter gündeminde birinci sırada olan hashtag.

  (bkz: doğal seçilim)

  ilginç bir bakış açısıyla neden maske takmak istemediğini belirten alttaki yazar arkadaşımıza (bkz: derdini sikeyim) butonunu hediye ediyoruz.

  maske takıp takmama konusunda covid-19 virüsü ilk yayılmaya başladığında, televizyonlarda takmayın işe yaramıyor diye serzenişte bulunan doktorlar vardı, maskeyi takarken çıkarırken elinizi yüzünüze sürüyorsunuz, tuzlu su ile gargara yapın diyorlardı. işte bu insanların sebebiyet verdiği durumdur. evet, sadece maske takmak sizi virüsten korumayabilir, alınan tedbirler korur. ama sizde bulaş riski varsa etrafa yayma riskini de düşüren bir unsurdur. bu sebeple maskeye karşı önyargılarımızı yenip takmamız gerekiyor. maske terletiyor, sigara içemiyorum diyen insanlar içtiği o sigara ile ciğerlerine verdiği zarardan haberi yokmuş gibi konuşuyor.
 • maske zorunluluğu kaldırılana kadar 1. sıradan düşmemesi gereken tag. maske takmak istemiyoruz çünkü nefes almayı zorlaştırıyor, terletiyor ve sigara içemiyoruz. kulağın arkasını da yara yapabiliyor. kaldi ki maskenin bilimsel olarak kanıtlanmış bir koruyuculuğu yok.

  bu karar insan hakları ihlalidir, özgürlük ihlalidir.
 • doğal seçilim alt metinli hashtag.
 • toplumdaki avel oranına bir göz gezdirince tt olma durumu şaşırtmamıştır.
 • insanların keyfi, canlarından daha önemli olduğunu gösteren etiket.
 • sonuna kadar katıldığım hashtagtir.

  maskenin bi boka yaradığı yok yaz ayında tamamen işkence mekanizmasına dönüşüyor.

  madem öyle bende siyah maske takıp çeneme indiriyorum.
 • takmayın da size bulaşsın. siz de başkasına bulaştırın. oh ne güzel sorun düzeldi.

  toplumsal sorumluluklar bireysel özgürlükten önce gelir. hala anlayamadınız amk. ben de antalya'dayım. burayı düşünün. ama sahilde bile maske takmak zorundayım çünkü salak salak gezen insanlardan kapmak istemiyorum.

  sigara içemiyormuş. evinde iç amk. virüsü kap sonra görürüm senin sızlanmanı. keşke taksaydım demezsen ne olayım.
 • sadece sen ve sevdiklerin ölse neyse de, bilinçli insanları da öldüreceksiniz ona yanıyorum. hatası yüzünden sadece kendi ölse umurunda olmayacağı için asla kimseye emniyet kemeri taksana demedim. toplum sağlığı için takacaksın o maskeyi. çocuğuna aşı da yaptıracaksın. toplumda yaşamayı bilmiyorsan defolup gideceksin o kadar!
 • kapalı alanda maskeye evet. açık alanda maskeye hayır.

  buna itiraz edenler, bir tane açık alanda virüsün bulaşabildiği hakkında bilimsel çalışmayı ortaya koyamıyorlar. "beyinsizler, geri zekalılar" gibi boş argümanlar ile itiraz ediyorlar. doğru argüman şu olabilirdi: "türk insanı maske kullanmayı bilmiyor. bu yüzden evde bile takma zorunluluğu getirmemiz gerekiyor."

  edit: gelen mesajlar yine açık alanda virüsün bulaştığına dair bir kanıt sunamadı. sadece açık havada koşan birisinin tam arkasında olacak şekilde yakın bir mesafeden koşarsak bulaşabileceğine dair bir çalışma okuyabildim. activities-require-stricter-social-distancing

  anlamayana saz soksan az adlı yazar açık alanda maske kullanmanın daha tehlikeli olduğuna dair bilimsel bir çalışma gönderdi sağ olsun. covıd-19-use-face-masks-community

  --- spoiler ---

  there is no evidence that non-medical face masks or other face covers are an effective means of respiratory
  protection for the wearer of the mask. overall, various non-medical face masks were shown to have very
  low filter efficiency (2–38%) [21]. ın one study, cotton surgical masks were associated with a higher risk of
  penetration of microorganisms and ılı compared to no masks
  --- spoiler ---

  kısacası ameliyat maskesi takmak daha fazla risk almanıza neden oluyor demişler.

  edit2: anlamayanlar için özet geçiyorum. açık alanda maske takmak bulaş riskini arttırıyor. aylarca bilim kurulu üyeleri bunu söylediler ki bilim de bunu destekliyor. örneğin hastalanman için 1000 adet virüse maruz kalman lazım diyelim. normalde biri yüzüne hapşurmadığı sürece açık alanda bu yükte virüs alman mümkün değil. fakat maske ufak ufak bu virüsleri havadan toplayıp direk sana veriyor. yani açık havada maske takıp saat başı maskeni değiştirmiyorsan; bu hastalığa yakalanma ihtimalin maske takmayan birisine göre daha yüksektir.
 • (bkz: salak yemin ederim gerizekalı bu çocuk ya)

  yetkililer size bir fırsat. bu tipleri yok edin ülkenin zeka ortalaması şaha kalkar.

  çinde olduğu gibi evlere zorla kapatıp kapılarını dışardan bantlasalar keşke. hatta ellerini kollarını, ağız ve burunlarını da hava kaçırmayacak şekilde bantlayabilirsiniz. bu da olumlu.