şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda çok sık gördüğüm durumdur. günlerce anlatılıyor ama bazı insanlar ısrarla yanlışa yönelmekten, cahilliğe hizmet etmekten kendini alıkoyamıyor.

şu basit maskeyi yani cerrahi maskeyi ağız ve burun delikleri tamamen kapatılacak şekilde giyilmesi gerekiyor. aynı maske 4 saatten fazla sürekli kullanılmamalıdır. maske katlanıp cebe koyulmaz. ağızdan çıkarılan maske bir yere konup, tekrardan takılmaz. kullanılan maske korunaklı çöpler haricinde yere, muhtelif yerlere atılmaz. sağlıkçı değilseniz eldiven giyilmez. virüs ağız, burun ve yakın mesafede gözlerden de bulaşıyor. eline eldiven giyince etrafa yayıyorsun. elini her fırsatta yıka, su yoksa dezenfekte et. ağız ve burnunu öncelikle koru.
  • resimli anlatım: görsel (cahil demesek hehe)
  • bir de çene altına takıp, tekrar eli ile takan tipler var
  • başlık açacaktım aramaya inandım baktım hazır açılmışı var yazayım dedim.

yolda karşılaşılan insanlar ve haberlerde gösterilen vtr görüntülerindeki insanların geneli maskeyi burnunun altına indirmiş geziyor. burnundan püfür püfür nefes alıyorlar.

zaten zırt pırt maskeyi ortadan tutarak oynayıp duruyorlar. maske kirden simsiyah olmuş dokunmaktan.

bu virüs bizden zor gider.
  • boynunda boyunluk gibi kullananı gördü bu gözler.
  • takıyordur.
  • (bkz: ekrem imamoğlu)

geçen buna dair görsel paylaşılmıştı. gözlük falan konusu açılmıştı sonra. bu başlıkla konunun kendisine getirilmesi hedeflendiğini düşündüğüm için sözü uzatmadan yazdım.
  • burnundan ameliyatlı ya da nefessiz kalamayan zaruri olarak dışarı çıkmıssa da takabildiği kadar takmış insandır. her şey cahillikle ilgili olmayabilir. zaten nefes alamayan, deviasyonu yüzünden sıkıntı çekenler de olabilir. dayanıyordur nefesi bitince de açıyordur belki
  • (bkz: maske giymek)
    (bkz: cahil insan)
  • dışarıda sigara içmek için maskeyi usulca burnumun altına sıvazlayıp, tek burun deliğime sigarayı sokup sigara içtiğim eylem.