*

şükela:  tümü | bugün
 • abd doğumlu bir psikolog olan maslow, maslow teorisi veya diğer adıyla ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisiyle tanınmıştır.
  bu teori 1943 yılında ortaya çıkmış, sonrasında geliştirilmiş bir insan psikolojisi teorisidir.
  maslow’un bu teorisi; insanlar belirli kategorilerdeki ihtiyaçlarını karşılayarak kendi içlerinde bir hiyerarşi oluşturan daha üst kategorideki ihtiyaçları karşılamaya yönelik arayışlarını dile getiren bir kuramdır.
  insanların kişilik gelişiminin o an hangi kategorideki ihtiyacı baskınsa ona göre şekillendiğini savunur, ona göre bu hiyerarşiyi sağlıklı bir şekilde tamamladıktan sonra son kategorideki ihtiyaçları da gerçekleştirebilen insan bu teoriye göre en ideal kendiliğini bulur.

  (bkz: kendini gerçekleştirme)
 • ı suppose it is tempting, if the only tool you have is a hammer, to treat everything as if it were a nail. (the law of the instrument)
 • hümanistik psikolojisinin kurucusu olarak adlandırılan maslow, 'insan doğası ancak objektif ile sübjektif bir arada ele alındığında anlaşılabilir. bireyin ne olduğunu değil, ne olabileceğini, ne gibi potansiyeller barındırdığını incelemek insan türünün mutluluğu ve geleceği açısından çok önemlidir' diyor. maslow'un başını çektiği hümanist psikologlara dek bilimsel bakış, insanın eksikliklerine yoğunlaşıyordu, gücüne ve potansiyeline değil. oysa maslow'un inancına göre ruh sağlığı anlaşılmadan ruh hastalıkları anlaşılamaz. maslow'un yaklaşımında söz konusu olan, diğer teorilerin kökten reddi değil, farklı bakış açılarını bütünsel bir kavrayış haline getirmek olduğunu savunmaktadır.

  (bkz: insan olmanın psikolojisi)
 • abraham maslow: “sevemeyen insanlarla sevebilen insanların seksten aldıkları haz aynı değildir.”

hesabın var mı? giriş yap