şükela:  tümü | bugün
  • abraham maslow der ki:

1-fizyolojik gereksinimler (nefes, besin, su, cinsellik, uyku, denge, boşaltım)
    2-güvenlik gereksinimi (vücut, iş, kaynak, etik, aile, sağlık, mülkiyet güvenliği)
    3-ait olma, sevgi, sevecenlik gereksinimi (arkadaşlık, aile, cinsel yakınlık)
    4-saygınlık gereksinimi (kendine saygı, güven, başarı, diğerlerinin saygısı, başkalarına saygı)
    5-kendini gerçekleştirme gereksinimi (erdem, yaratıcılık, doğallık, problem çözme, önyargısız olma, gerçeklerin kabulü)

birini gerçekleştirmeden diğerine geçemiyorsun ya hadi diyelim geçtim.

-şimdi zaten 1 desen yarım yamalak nefes aldım diye, mastürbasyon yaptmı diye 3-4 saat uyudum bu basamağa girecek değilim.

-2. basamak desen güvenlik gereksinimi,
    türkiye'de yaşıyorum her an canlı bomba, durup dururken trafikte tartıştığım adamın beni dövme ihtimali, devlet hastanelerinde sıra bulamama, özel hastanelerde maaşını bırakma, mal/mülk güvenliğinin olmaması, 25 sene ev kredisi ödemeye gözüm kesmediği için ev alamama,ahlak yozlaşması.

-hadi geldim 3.basamağa kendimi hiçbir yere ait hissedemiyorum, arkadaşlıklar hep saht,
    ikili ilişkiler menfaate dayalı, cinsellik görev olmuş, aileler desen herkes kendi derdinde kimin oğlu/kızı daha iyi yere gelmiş, kim kaç para kazanıyor rekabeti.

-gel gelelim 4. basamağa ülkemde kimsenin kimseye saygısı kalmamış,
    ne farklı ideolojilere,
    ne komşunun komşuya, ne eşlerin ne de iş arkadaşlarının birbirine saygısı, kendine azcık güvensen seni aşağı çekiyorlar başarılı olma ihtimalin neredeyse sıfır.

-ve son basamak...
    18 yıla yakın öğretim hayatında ezbercilik sayesinde ne yaratıcılık kalıyor ne hayaller kurduğun meslekler, ne istediğin hayat standartına erişebiliyorsun ne de önyargıları kırıp çözümcü ve gerçekleri kabul eden bir anlayışa erişebiliyorsun...

şimdi abraham maslow bana masal anlatma koçum 70 sene önce abd'de ürettiğin şeylerle burada ben kendime yer bulamıyorum.
    piramit dışında kalmış bekliyorum aylak aylak.
  • pavlov'un köpeği olmaktır.