şükela:  tümü | bugün
  • özgürlük, eşitlik, kardeşlik. sanıldığı gibi gizli olmayan, istenildiği taktirde ulaşılabilinen, dinle alakası olmayan(inanırsın veya inanmazsın, istediğine inanırsın önemli değil. alakadar olmazlar) enternasyonel bir derneğin üyeleri.
  • kökleri; kudüs'ün tapınak şövalyelerine dayanır. kendilerini imtiyazlı sanan bir grup hristiyan savaşcının ortaçağda bir rahip etrafında toplanmasıyla örgüt başlamıştır. din kavramları ne hristiyanlık nede başka bir dinle örtüşür. aradan gecen zaman kapalılıklarını ve misyonlarını pek değiştirmesede bugün tüm ilişkiler güç odaklarının fethi ve para kaynaklarının tutulmasını hedefler.
  • bireysel masonluk bilim, akıl, güzelduyu ve öğrenmeyi öğrenme enstümanlarını kullanan, kendinden başlayarak (insandan "insanlık"a uzanarak) aydınlanma ışığını yaşamaya ve yaymaya gayret etmektir. immanuel kant, “aydınlanma, insanın kendine dayattığı toyluktan çıkışıdır. toyluk kendi anlağını başkasının yönlendirmesi olmaksızın kullanmaya yeteneksizliktir. bu toyluk eğer nedeni anlama eksikliğinde değil, ama onu başkasının yönlendirmesi olmaksızın kullanmak için kararsızlık ve yüreksizlikte yatıyorsa öz-dayatımlıdır. sapere audo! kendi öz anlağını kullanma yürekliliğini göster! bu, öyleyse, aydınlanmanın belgisidir.’’ yazmıştı. insanın kendine dayattığı bu toyluğun, ancak ölümden sonraki bir ruh göçü yolculuğu sırasında aşama aşama değişime uğrayacağına inan mısırlılar ise, gelinen her aşamada yeni bir bilinç düzeyine erişildiğine inanıyorlardı. belki de sembolik anlamda masonluk, bir mason için toyluktan çıkış öğrenim, deneyim ya da sezgiyle sahip olduğu bilgiyi, ışığın üstüne değdiği nesneleri sadece kendi özgün ve olağan biçimleri ile göstermedeki yeteneğine dönüştürme isteğidir. yani, bir masonun sahip olduğu ışık akıl, enstrümanı ise bilgidir.
  • dernek ici dayanisma bazli tum kurumlarda gibi, uyelerin ortak noktasi birbirlerinin gotlerini korumaya soz vermis olmalaridir. ancak sadece masonluk degil , lions vb. de bu nefret kurulustan ne derece farklidir diye de bir dusunmeyi gerektirir.
  • (bkz: lions) (bkz: leo) (bkz: rotary) (bkz: rotaract)
  • bildigim kadarıyla kültteki insanların bildikleri bulundukları seviyeyle de dogru orantılı...
  • masonluk yoluna girmis insanin icindeki hamtasi yontma (dogudan batiya masonluk sayfa 47) surecini sonuna getirmis olmasi durumu. bir cesit nirvana durumu denilebilir. mason'um demek masonlar icinde pek sevilen bir tabir degildir."masonluk yoluna girdim" demeyi tercih ederler.dolayisi ile mason, masonluk yoluna girmis kisinin mason olmayanlar arasindaki adidir. ayrica ingilizcede duvar ustasi anlamina gelir
  • cehennemden gelen filminde karin de$en jack'te bir masondu.ve kralice ye hizmet ediyordu.cinayetleri i$leme nedeni bir fahi$eyle evlenen prensin nikahinda bulunan fahi$elerin kraliyet ailesinde olan bu geli$meyi anlayip(ki o evlenen ki$inin prens ldugunu bilmiyorlardi) bir skandala yol acmalarini engellemekti.ilginc bir yakla$im hep gercek olabilir mi diye dusundum.masonlar bu kadar ortaligi karistiriyor mu acaba?
  • (bkz: farmason)