• felsefi bir nedeni yoktur, tek nedeni masonluk mesleğinin kurumsallaştığı ingiltere'nin, 18. yy'daki muhafazakar, erkek egemen toplum anlayışıdır. bu dönemde ingiliz kadını eve kapanmış yaşamaktadır, sosyal ve is yaşamında henüz aktif olarak yaşama katılamamıştır. 1717'de ingiliz kadını, erkeklerle birlikte, hangi toplumsal yapıda yer almış ki masonlukta yer alsın. nitekim, masonluğun kıta avrupası'na yayılması ve fransızlar'ın bu işe dahil olması ile birlikte kadınlar da masonluğa alınmaya başlanmıştır; geleneksel ingiliz, bu ve benzeri bir kaç değişikliği beğenmeyip, fransızın anlayışını tanımaktan vaz geçmiştir, o ayrı. neticede, bu işin altında felsefi bir neden aramayın; günümüzde bir çok erkek zaten iki haftada bir arkadaşları ile bu çatı altında iki çift laf edip kafasını dağıtma fırsatını buluyor, kolay kolay bu özgürlükten vaz geçmez.
  • konuya hala kadın erkek eşitliği, kadın hakları falan ekseninden bakan saf arkadaşlarımız var.

arkadaşlar kadın dırdırı, kafa açması, darlaması gibi şeylerden kaçayım diye adamlar loca kurmuş. düşünün loca ve fikir o denli tutmuş ki herifler dünyayı yönetiyor.

evinde eşinin çenesinden kurtulmaya çalışırken herifler dünyanın tepesine yükselmiş diye okumanız gerekiyor olayı.
  • fikrim yok.
    yalan..
    bi fikrim var. doğru olup olmadığı konusunda fikrim yok.
    neyse sadet;
    “kızım sana bişi dicem ama kimseye deme”
    diye başlayan ve herkesin ışık hızında öğrendiği bilgilerin “yayılma hızını”, nispeten (bkz: ketum) bir oluşumun hoş görmeyeceğini düşünüyorum.
    bana bakmayın öyle. sır saklayamam ben!
  • eşim mason. şimdi sordum neden kadın mason yok diye (hür ve kabul edilmiş masonlar locasından bahsediyorum, diğer çakmaları değil); “loca kurulduğunda kadının adı yoktu ki” dedi..
    benzer açıklamaları birçok kişi yazmış zaten, dönem şartlarında kadının sosyal konumu ve değeri itibariyle locaya alınmamışlar ve böyle süregelmiş yüzyıllardır.
  • kabul edilen ve uygulanan rit ile alakalıdır, buna bağlı olarak kadın bireyler uygun ritlerde mason olabilirler.

bir de şu var: https://www.bbc.com/news/uk-45030075
  • fraternity, yani erkek kulübü olmasındandır. bizim kültürümüz fraternity ve sorority kavramlarına aşina olmadığı için çok anlamıyoruz, ama batı kültüründe yalnızca erkeklerin ya da yalnızca kadınların üye olabildiği çokça kulüp ve dernek mevcut. masonluk da onlardan biri.
  • erkeklerin kendilerini kadınlardan daha üstün zannetmelerinden olsa gerek.
  • kadınlara yasak olmasa, yasak olan başka şeylerin neden yasak olduğunu rahatlıkla bilirdik. kadınlara yasak olduğu için, içerisi hakkında pek bilgimiz yok.
  • masonluk kadınlara yasak falan değildir... ingiliz ekolünün geleneklere bağlılık adı altında kuru inadıdır...

bu ülkede kadın mason büyük locası diye bir kurum vardır. ancak yanlış bir beyan görüyorum. özgür masonlar büyük locası clipsas gibi büyük mason örgütleri tarafından tanınmış bir kurumdur... kadın üyeleri yoktur. ancak kadın mason büyük locasını resmi olarak tanırlar... üyelerini de kardeşleri olarak görürler...
    hür ve kabul edilmiş masonlar büyük locası ingiltere birleşik büyük locası tarafından tanınan bir mason kuruluşudur. masonluk ingiliz icadı değildir ve hiçbir zaman olmamıştır... yine hkembl'nin kadınların mason olamayacakları beyanı yine o kurumu ve ibll'nı bağlar... kurumlara fazla takılmayın... kadından mason bal gibi olur, çokta güzel olur... hkembl resmi olarak ömbl ve kmbl'nı tanımaz... ancak bu konu o iki kurumun zerre umrunda olmaz...

kısaca masonluk kadınlara yasak değildir... ülkemizde karma faaliyet gösteren (kadın erkek) localar da mevcuttur...

masonluk ile ilgili merakınız varsa aşağıdaki site gayet iş görür...

masonlar.org

vallaha yıldım şu masonluğu ingilizler buldu savsatasından...

not: bu ülkede masonluğu kuran egemen kurum şura-i ali osmani dir... şimdiki ismi türkiye süprem konseyidir... bu konsey kimin egemen otoritesidir ? hani hkembl kadim kurallara bağlı tek kurum diye düşünenler ufak bir araştırsın...
hesabın var mı? giriş yap