şükela:  tümü | bugün
 • eskiden trt goctugu zamanlar insanlar baksin oyalansin bilgilensin diye boyle bir antik masrapa resmi koyarlardi. link hatti arizalarinin kanserlestigi donemlerde bu masrapanin atomlarini ezberler duruma gelmistik.
 • su icilen metal kap.
 • maşrapa da, nayloncu'dan eskiler karşılığında alınan ve kovayla ayrılmaz bir ikili oluşturan pek güzide bir eşyamızdır..

  sular kesildiğinde, dolu kovalardan su alıp iş görmeye yarayacağı gibi; hortumun uzanamadığı alanları yıkamak içün de süpürgeyle birlik birebirdir -bu temizlik işleminin de en son hareketi, süpürgenin üstüne maşrapayla su boca etmektir..

  evde saksı, boş yoğurt kabı vs. bulunmadğı zaman içi gübreyle doldurulup çiçek ekilebilir.. ayrıca ören bayanların dantel kukaları kirlenmesin diye maşrapanın üstü bir aparatla kapatılıp, ağız boşluğundan ip geçirerek iş görülebilir..

  mahallede patlak bir top, kola kutusu vs. dahi bulunmadığı vakit, ayakta sektirmek suretiyle oynanacağı gibi; aniden bastıran bir yağmurda kafaya takıp gezilebilir.. keza yüksek katlarda oturulup da sepet bulunmadığı vakit de, sapına ip bağlanarak, bakkala sarkıtılıp, içine ekmek konulabilir..

  necefli olanları, yayın kesildiğinde kullanılabilir; necefsiz olanları ise ters çevrilip çarpılır, bölme işleminde..

  (bkz: leğen)
 • (bkz: mushrappa)
 • uzaklara giden birisinin ardindan su dokmek icin kullanilabilir. bu sebeptendir atlantis gibi guzide semtlerimizde kutsal sayilir.
 • efendim bugüne kadar hiç önemsemediğimiz en hakir gördügümüz eşyalardan biridir belki maşrapa. taharet musluguydu, avrupa birligiydi, necefli masrapaydı manavgat şelalesiydi bos pet siseyi wc de masrapa olarak kullanmakdı derken hiç bakmadık maşrapanın gerçek yüzüne. kapısı örtülmeyen köy tuvaletlerinde mahzun, ortalama anadolu evlerinde kafası karışık, semt pazarlarındaki nayloncunun önünde cıvıl cıvıl rengarenk gördük ama nedir senin derdin diye hiç sormadık. sadece kapı önünü ya da merdivenleri yıkayan kadınların kovasının küçük kardeşi ya da alaturka tuvaletlerde muslugun altında beklemesi için üretilmiş ucuz naylon eşyalar olarak gördük. peki hiç dikkat ettik mi bunların üzerinde litre cinsinden değerlerin yazdığına. nice kimyagerler nice laborantlar kullansın diye yapıldı onlar vakti zamanında ama biz onları tuvaletlere hapsettik. bilimsel amaçlara hizmet eden bu önemli ölçeği kıçımıza su taşımak için kullandık. sen kimsin diye sormadığımız gibi yerini de tartışır olduk yazık ki ne yazık.
 • start anında; formula 1 arabası arkasında ''su gibi git, su gibi gel'' niyetine su dökmeye yarayan nesne.
  (bkz: formula 1 arabası arkasından su dökmek)
 • alaturka tuvaletlerin vazgecilmez aksesuarı. genelde kırmızı ve mavi olurlar nedense.
 • (bkz: parc)
 • arkadaş arasında firça atarken de kullanılabilecek, joker sözcük. şöyleki;

  + : abi işte orhun hemen çık deyince çıktım, sana haber vermeyi unutmuşum =(((
  - : kes lan maşrapa, ben bilmiyor muyum senin ne olduğunu?
  + : (iç ses: ne demek istedi lan bu şimdi, şevkat mi gösterdi ağır mı konuştu) evet abi sen benim içimi bilirsin eki eki
  - : bak hala ne diyo ibriğe* bak hele sen!!1!
  + : !?!?^'+%&!?!*