şükela:  tümü | bugün
 • abd kuzeydoğu'sunda eyalet . başsehir boston alan 8284 mil2(21,456 km2), nüfus 6,016,425
 • john fitzgerald kennedy'nin doğum yeri (bkz: 1917)
 • abd'de "özgürlüğün beşiği" olarak da anılan boston, massachusetts'in yerli halkı . 1614'de avrupalılar geldiğinde 3,000 kişilik bir halktı , 6 alt bölüme ayrılmış 20 kabileden oluşuyorlar ve yerel bir lehçeyi konuşuyorlardı . birçok diğer doğu klanı gibi asıl meşguliyetleri tarımdı. mısır, fasulye ve balkabağı yetiştiriyorlardı. kışın avcılık da ön plana çıkıyordu. bunun yanında balıkçılık de sürekli bir faaliyetti. yazın kıyıdaki kamp yerlerinde yaşar , kışınsa daha içerilerdeki av sahalarına giderlerdi.

  1614-1617 arasında bu yerli halkın % 75'i salgin hastaliklarla kirildi. sonra diğer yerli klanlarin saldirilarina maruz kaldilar. 1633'de puritan john eliot misyonuna başladiğinda sadece 500 massachuset kalmişti. kalanlarin canina da puriten'ler okudu. massachuset yerlilerinin otantik kültürü süratle yok oldu. eski köyler artik ibadet köyleri (praying villages) olarak anilmaya başladi. 1640'da artik massachuset diye bir halk kalmamişti. köyler güvensiz koşullarda varliklarini sürdürdüler. 1660'larda mohawk saldirilarina maruz kaldilar. barişi benimsemiş olmalarina rağmen misilleme saldirilarina da giriştiler. 1675'de kral philip’in savaşi sirasinda köylerin halkinin büyük kismi onu izleyerek ordusuna katildi. puriten efendileri, kalanlari da kaçirmamak için boston limani içindeki adaciklara hapsettiler. bundan sonra bunlar tam anlamiyla bütün etnik gruplarca dişlanmiş bir hale geldiler. savaştan sonra sadece 300 hristiyanlaştırılmış yerli kalmişti. bunlar da koyun gibi toplama kamplarina güdüldüler. bu gün canton'da yaşayan çok küçük bir yerli topluluğu dişinda , massachuset'lerden iz kalmamiştir. bunlarin da asil kökeninin massachuset olduğunu söylemek hemen hemen imkansizdir. abd özgürlük savaşi sirasinda ilk kayip olan crispus attucks'da bir yari zenci yari massachuset yerlisiydi. bugün abd halkina bu yerli halki hatirlatan tek önemli tarihi olay belki de budur.

  http://www.dickshovel.com/massa.html
 • eski zaman the bee gees hitlerinden biri..
 • algonquian kızılderilileri dilinde buyuk dag demektir.
 • ilk basketbol maci massachusetts - springfield da oynanmistir.
 • harvard amerikanin ilk kurulan kolejidir massachusetts sinirlari icindedir. ilk posta koduda (01001) massachusetts agawam a aittir.
 • (bkz: regis college)
 • (bkz: salem)
 • bee gees'in muhteşem şarkısı.
  sözleri de var :

  feel i'm goin' back to massachusetts,
  something's telling me i must go home.
  and the lights all went out in massachusetts
  the day i left her standing on her own.

  tried to hitch a ride to san francisco,
  gotta do the things i wanna do.
  and the lights all went out in massachusetts
  they brought me back to see my way with you.

  talk about the life in massachusetts,
  speak about the people i have seen,
  and the lights all went out in massachusetts
  and massachusetts is one place i have seen.

  i will remember massachusetts...

hesabın var mı? giriş yap