şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mutlaka okunmasi gereken sahane bir kitap. (canneti)
 • yazarı elias canetti'dir.
 • elias canetti'nin 30 yıllık çalışmasının ürünü olan eser.ilk olarak 1960 yılında basılmıştır.
  susan sontag bu eser için 'olağanüstü' yorumunu yapmıştır.
 • elias canetti'nin 30 yıl boyunca, diğer bütün çalışmalarını rafa kaldırarak hazırladığı ve bu üstün özveriye gerçekten değen yararlı çalışma. kitle ve iktidar arasındaki karşılıklı ilişkiyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne serer. aynı zamanda, yazarın kullandığı dil de gerçekten takdire şayandır; beyin kıvrımlarınızın, başarılı bir edebiyatçı tarafından harekete geçirildiğini hissedebilirsiniz.
 • kesinlikle okunması gereken bir kitaptır ancak okuması da bir o kadar zordur,ağır kitap derler ya,öyledir işte...ama elias canetti kitabı teoriyle boğmayarak akıcı bir dil kullandığından yavaş yavaş,sindire sindire okunur,üzerine uzun uzun düşünülür.geçen sene dörtte birini okumuşken bıraktığım,kalanını ise bu hafta içinde bir kaç günde bitirdiğim,kafamda bir çok kavramı yeniden şekillendiren kitap olmuştur.konuyla ilgili herkesin okuması çok faydalı olacaktır.
 • elias canetti'nin insan davranışlarının nedenini, insanların (kitlelerin) iktidara karşı tutumlarını, kitleleri bir araya getiren ve onları bir arada tutan dinamikleri ve iktidar sahiplerinin güçlerinin kaynağını nereden aldıklarını ayrıntılı bir biçimde incelediği kitabı. kitabın hitler'in almanya'da iktidar olması üzerine yazıldığı rivayet edilir. fakat bu iktidara gelme üzerinden yapılmamıştır kitaptaki kitle ve iktidar ilişkisinin incelenmesi. ilkel kabilelelerin edebiyatlarından, masallarından, dinsel törenlerinden, danslarından, ölüm törenlerinden, doğum törenlerinden, av ve savaş törenlerinden, mitolojilerinden... yola çıkılarak yapılmıştır.
 • elias canetti'nin tuğla kitabı. kapsadığı konular dikkate alındığında kullandığı yöntem ana akımın dışındadır, hatta bilim yöntemi açısından kusurludur. sınıflandırmaları belli bir ölçüte dayanmaz, örneğin açık, kapalı kitle; sürü türleri olarak ağıt sürüsü, artış sürüsü, avcı sürüsü vs türünden "keyfi" sınıflandırmaları vardır. ulusları tartışılır ölçütlere göre simgelerle ifade eder. bu ve benzeri nedenlerle tenkit edilebilirse de anlatımı bir o kadar da çarpıcı ve görkemli, savunuları ilginç ve bana göre orijinaldir de. parlak bir anlatımı vardır. bu konulara sırf bakış açısının benzersizliği için bile okunması önerilir.
 • okuyanı elinden tutup çağlar arası bir gezintiye çıkartan, yakın zamandaki kitlesel olayların ilkel kabilelerdekilerle benzerliklerini göstererek sarsan, zaman zaman aklın en uç noktalarına gitmekten çekinmeyen ve okurken dehşete kapılıp aydınlanmanızı sağlayan sosyolojik başyapıt.
 • "yalnızca gerçek dönüşüm, insanları eski ilişkilerini terk etmeye ve yenilerini oluşturmaya yöneltir."
 • döne döne
  tekrar tekrar
  bir kez daha
  hep beraber
  öncelikle
  hazmederek
  (bkz: oku)