şükela:  tümü | bugün
 • italyan kalecidir.

  sıradan bir kaleci dersek haksızlıgın aga babasını yapmı$ oluruz ki, kendimize yakı$tıramayız, taibi'nin hakkı taibi deriz ve anlatırız elbet..
  taibi yigidin harman oldugu yerden, palermo'dan cıkmı$tır. 1970 modeldir. herkes mahallesinde forvet olup golü koklama tela$ında oldugundan, o kendisine kaleyi hedef secmi$ ve mahalle maclarından eksik kalmamı$tır..
  serie c, serie b falan derken 1990 senesinde, daha 20 ya$ında körpecik bir oglanken ac milan kalesine gelir taibi.. tabi kaleyi sadece antremanlarda cift kale oldugu zaman görür. önünde galli vardır. nasıl biz mahalle maclarında barbaros abi ''ben van brukelen'im anunagoim'' diyip kuma$ pantolonuyla kaleye gectiginde cıkartamıyorsak taibi'de galli'yi milan kalesinden cıkartamadı.. hemen gene serie a dı$ındaki liglere döndü. azıcık a$ım agrısız ba$ım dedi. ama dikkati cekti i$te.
  sonraları gene serie a'ya geri döndü. 5-6 sene piecenza kalesini korudu. championship 1994 italy oyununda en cok alınan yedek kaleci gibi sikindirik bir ünvan sahibi oldu. 98 senesinde milano'ya geri döndü, rossi'nin yedegi olmak icin. rossi kibirli biridir, taibi'yi pek sevmedi. taibi'de ipimle ku$agım diyip öle fazla kendisini zorlamadı..

  bir sabah allah yuro ya kulum dedi taibi'ye, taibi ceketini giydi ve kendisini di$arı attı.. her ne kadar bari$ manco $arkı sözü gibi olsa da olay böyle olmu$tu. 1999'un sıcak bir gününde taibi neden ceket giydiyse artık manchester united'e transfer oldu. schmeichel'den sonra tekmil dünya vatanda$ını kaleye koyup verim alamayan kırmızı $eytanlar [oh kullanmak nasip oldu] taibi'ye forma verdi [allahıma ömer üründül tarzını yansıtıyorum entrye].. ancak taibi icin manchester günleri iyi olmadı. ingiliz basını ta$ak gecti, kale arkasındaki bilmem kac bin sterlin verip kombine alan taraftarlar kah güldüler taibi'ye kah analı babalı sinkaf ettiler duyacagı $ekilde. ama taibi'nin umurunda olur mu bunlar 4.4 milyon sterline hayatının transferini koymu$.. bu vurdumduymazlıgı yönetimide delirtti ve taibi'ye yol verdi united.
  gene serie a günleri ba$ladı.. reggina'ya geldi taibi. kah la gazetta della sport'un yayın müdürü ile frapuccino icip ''kale benim dedi, kah telegiornale'nin spor sorumlusuna ''kücükken reggina taraftarıyım dedi.
  lüle saclıdır taibi. bir kac iyi adam'ın solisti olan aytunc'mudur ne karın agrısı ise bir benzeridir. saclarını savurur, gözlerini gol kurtardıktan sonra dünyayı kurtarmı$casına acardı.

  neyse sıradan degil dedik madem yeri geldi anlatalım;
  nisan 2001, günlerden bir. yani kısaca 1 nisan 2001 ulan. yazamadım. reggina kendi sahasında oynuyor udinese ile, udinese kalesinde turci var. udinese bir take tıklamı$ ilk yarıda mac o $ekilde gidiyor.. dakikalar artık 90'a dayanmı$ reggina bir korner kazanıyor. ya allah bismillah deyip taibi'de ayaklarını götüne carptırarak udinese kalesine ko$ar.. önce kimse taibi'yi ciddiye almaz. korneri sag cenaptan mamede diye sevimli mi sevimli bir arap oglanı kullanır. top süzülür, taibi gölgelerin gücü adına zıplayıp kafayı kor ve topu aglara gönderir. mac 1-1'e gelir. taibi kendisine basında bol bol yer bulur. jenerik sıkıntısı ceken programlar bu golü jenerik falan yaparlar.. serie'a da gol atan ikinci kaleci olur taibi.. birincisi de rampulla'dır..
  reggina'dan sonra atalanta'ya gider, orada taraftarlarla takı$ır, kiralik olarak torino'ya gider. oralarda takılır hala..

  herkese diyoruz iyi kaleci ortalama bir kalecidir. hele peruzzi, marchegianni, gibi o dönem kalecilerinin yanında halı sahada makosen ayakkabı ile adam yoklugunda kaleye gecmi$ gibi durur. efendi biridir ama. saclarını kestirse uzaktan stefanel'in genel müdürü bile denebilir.

  hörmetler.
 • eksi sozluk'un gelmis gecmis en iyi (bu unvanlama meshur oldu son zamanlarda) spor tarihi anlaticisi olan ich'in belirttigi "kale arkasındaki bilmem kac bin sterlin verip kombine alan taraftarlar kah güldüler taibi'ye kah analı babalı sinkaf ettiler duyacagı $ekilde." olayinin dorukta gerceklestigi an icin:

  http://www.youtube.com/watch?v=dmpjrfomtjm

  kendisi mark bosnich ve de raimond van der gouw ile birlikte manchester united tarihinin en basiretsiz kaleci uclemesini olusturmus; bu yetenekleri manu'da 4 mac oynayarak odullendirilmistir. (ki bu maclarin biri chelsea karsisinda 5-0'lik yenilgiyle bitmistir, ve yedigi gollerden birisi chris sutton adli hayal kirikligindan gelmistir.) aslinda van der gouw'a ayri bir parantez acmak gerekir. kendisi murat sahin'in antalya macindaki performansina yakin performanslar gostermis, fakat surekli bir yedek olarak kalmistir.
 • bu kalecinin zannedersem 2000-01 sezonunda reggina forması giyerken, son dakikalara doğru ileri çıkıp attığı bir gol vardır -ki kendisini sırf bu yüzden hiç unutmam.. sanırım o gol, reggina'nın küme düşmeme mücadelesinde hayati bir öneme sahipti. aslında kendisi iyi bir kaleciydi, milan ve manu formalarını az da olsa terletmiş, daha sonra serie a'da alelade kulüplerde forma giymiştir...

  http://www.youtube.com/watch?v=qrzyz5dsusy
 • sürekli uzun don giymesiyle hatırladığım kaleci. bir bu, bir de gabor kiraly zaten.
 • çok iyi bir kaleci olmasına rağmen toldo, peruzzi, buffon, marchegiani, pelizzoli, abbiati, pagluicalı altın döneme denk geldiğinden milli takım göremeden futbolu bırakmış 50'lik abimiz.