22301 entry daha
  • nerdeyse her gün dbe listesine giren başlık. digitürk’te bunun masterchef uk versiyonu var, denk geldikçe onu izliyorum. acayip bir acun antipatim olduğu için tv8 izlemem ama merak ettim, bakalım ingiltere versiyonu ile benziyor mu diye. abaaaav. izlemez olaydım. sürekli bir kavga, bağırış çağırış, laf sokma. işin sonunda gelen tabakların kötülüğü??!! ingiltere versiyonunda ne kavga var, ne laf sokma, ne de jürideki şefler, yarışmacı şefleri itin götüne sokmaya çalışıyor! üstelik 3 şefe 3 tabak hazırlıyorlar, öyle tek tabak da çıkarmıyorlar ve müthiş tabaklar geliyor şeklen. sanki türkiye versiyonunda yoldan geçeni çevirip gel katıl dedikleri insanlar var, hepsi öyle demiyorum ama arada kesinlikle öyle tipler var. izlensin diye yapıldığı da belli. sırf bu yüzden izlenmemesi lazım bu acun’un işlerinin. bu program yemek programından ziyade gerginlik yaratarak reyting kazanmak için hazırlanan bir şey.

aynı durum müge anlı vb. için de geçerli. geçenlerde +90 youtube kanalı müthiş bir iş yaptı ve kayıp programlarında çıkacak kişileri seçen ekiple röportaj yaptıkları bir videoyu yayınladı. açık açık söyledi hepsi, reyting alır mı, hemen çözülebilecek bir şey mi ona bakıyoruz, o olayları seçiyoruz çünkü seyirci bunu istiyor diye. gerçi bu programların arada kötüyü hapse tıkma gibi bir misyonu da var ki bu iyi bir şey. tabi normal şartlarda bu işi kolluk kuvvetleri ve bağımsız mahkemeler yapmalı ama neyse. zaten videoda kadının biri söyledi, bu programlar yoksulların mahkemesi diye.

seyirciler olarak ne istediğimizi bayağı bir sorgulamamız lazım. masterchef türkiye’de yapıldığı gibi otoritesi olan şeflerin, yarışmacılara köpek çekmesini izlemek reytingleri arttırıyorsa, sizin de bunda payınız varsa, toplumda ve gerçek hayatta bir otorite sahibi bunu astına yaptığı zaman kızma hakkınız yok. şöyle de düşünebiliriz, bu yarışmanın ingiltere versiyonunda neden halk böyle gergin bir yarışma talebinde bulunmuyor? burda uzun uzun anlatmaya gerek yok, medyanın toplumu şekillendirme ve inşa etme gücünü anlatan onlarca bilimsel yayın var. sosyal dejenerasyonun tek sebebi bu tür programlar demiyorum, ancak bu dejenerasyonda payları oldukça fazla. bu programları izleyen aptaldır vs de demiyorum ki benim de izlediğim saçma şeyler var, öyle bir toplumda yaşıyoruz ki insan akşam eve geldiğinde kafa dağıtmak istiyor. e kalkıp sinemaya, tiyatroya, deniz kenarındaki bir restoranda yemek yemeye, cafeye pub’a gitmeye toplumun %80’inin maddi gücü yetmez. tv’den başka çaresi olmayan insan çok, ancak toplumca talep gücümüz de oldukça fazla. daha insani programları talep etmek de hakkımız ve bunu yapacak gücümüz de var. bu gücü kullanmak lazım sadece.
  • berker ve ebru’ya ceza verilmesi gerekiyordu. kendi takım arkadaşlarını yanılttılar. karşı tarafla yarışma olsa bir nebze rekabet vs kisvesi altında savunulabilir ama bu haliyle savunulur tarafı yok. sanki yemeklerini çok iyi yapıyorlar da bir şakaları eksik kaldı. walison için de elenmek istiyorsa onu yazalım diye ayaküstü kulis yapmışlardı bu ikisi. elenmek istiyorsa birini yazmak ne demek yani ne saçma.. elenmek isteyen zaten bir yolunu buluyor; bakınız duygu.
    yani böyle iyi bir insana benziyor dediğiniz kişiler olur ve sonradan kişiliksizlikleri ortaya çıkar ya, aynı o hesap.
    en başında berker bana çok iyi bir aşçıymış gibi gelmişti, hatta ilk elemelerde hakkının yendiğini düşünmüştüm; yanılmışım. mehmet şef de ebru’yu favori diye düşünmüş; buna da bayağı güldüm. yılların şefi bile yanılıyorsa, benim yanılmam doğal tabii.
  • emir ebru ya rezil bir ascisin dedi diye ebru emirin uzerine yurumus goruntuleri gosterdiler bir kizin bir erkegin uzerine yurumesi nedir hayir cidden dovcen mi bir kiz olarak bir erkege fiziksel manada guc yetirebilecegine mi inaniniyorsun?o sana rezil bir ascisin dediyse sen de ona don kendine bak de gec uzerine yurumek ne?ilginc bi kiz su ebru ofke kontrolu hic yok
  • zor yemekler neden yapılmıyor ya da neden reklam alıyorlar diye eleştiriliyor ama arkadaşlar bu yarışmayı izleyenlerin çoğunluğu o ıstakozu falan sadece ekranda görüyor yani sürekli zor yemekler yapılsa yarışmanın izlenmesi düşer, bunun için de zor yemekleri elemelerde yaptırıp yarışma heyecanıyla dengelemeye çalışıyorlar. buradan izleyip tarif öğrenen çok, uno ekmeği ya da ton balığı, oreo gibi ürünlerle bir şeyler yapıldığı zaman reklam veren kazanıyor, acun bey zaten kazanıyor, izleyen de kolayca ulaşıp belki bir kaç farklı şey öğrenip, deniyor onlar da kazanıyor. yani bu açıdan bakınca yarışmanın dengesi bence iyi, ayrıca bu bir şov, para kazanmak için yapılıyor bunun bilincinde olmak lazım, masterclass günlerinde sözlük bile bir şey yazmıyordu, ilgi göstermiyordu, insanlar biraz eğlence şamata falan istiyor.

bu yarışmayı izleyenleri eleştirenlere de bir kaç sözüm var. ben de survivor izleyenleri falan anlamıyordum ama düşününce ülke gündemi stresli, insanların hayatı stresli oturup tv'de ya da pc'de kafa dağıtmak istiyorlar doğal olarak. bunu futbol izleyerek, dizi izleyerek, oyun oynayarak ya da instagram'da gezerek falan yapıyor böyle bakınca benim için hepsi aynı gibi görünüyor amaç belli, kimsenin kimseden farkı yok. ekonomi kötü ya da başka şeyler diyebilirsiniz ama herkesin stres eşiği çok farklı, kimisi bu işlerle daha da streslenmek istemiyor. buyur kötü şeyleri çok dert ediyorsan sen düzeltmeye çalış buraya yazdığın yukarıdan baktığın yazıya kimse sempati duymaz.
  • --- spoiler ---

bu hafta elenen yarışmacı berker olacaktır.

--- spoiler ---
  • eğer denilen kişi gittiyse varya bu hafta eray’ın tüm çocukça davranışlarını unuturum swh.dik dur tosun paşa.
  • --- spoiler ---

spoilerın doğru olduğunu düşünmüyorum nedense. ismi geçen zatın, diğer ikiliye karşı bir yarışma kaybetmesi için yemeğin içine tükürmesi falan gerek. karakter problemleri falan olabilir ama ikisinden de kat kat yetenekli.

göreceğiz.

not: bugün de şefler yine torpille kırmızı takıma ödülü verir.

--- spoiler ---
  • normalde spoiler okudugum zaman iyi bir küfür ediyordum ama simdi düsünüyorum da son reklamda tv'yi kapatiyorum ne olacagini bildigimden öbür türlü kim bekleyecek iki saat.

tesekkürler spoiler.*
  • dune serisini okuyanlar bilir. arrakis gezegeninde fremenler vardır. spoiler vermek gibi olmasın ama bu fremenler algı konusunda sıkıntılı varlıklardır. kendilerine silah çeken atreides askerine "ne sıkıntısı var ki acaba?" falan diyen karakterlerdir.

işte bu yarışmadaki aşçıları ya da yarışmacıları ben fremenlere benzetiyorum. aralarında ufak zeka emaresi gösteren doksan kuşağı çocukları barbaros-serhat-eray gibi karakterler de o insanlardan daha iyi ağzı laf yaptığı için biraz sivriliyorlar. yoksa onların da ahım şahım bir zekaları ya da algıları yok.
  • spoiler uzmanları iyice kafayı yedi her gün elenen kişi değişiyor. acun spoileri perşembe gününe kadar oyaladı bu da olumlu. o zaman hadi bakalım.
23813 entry daha
hesabın var mı? giriş yap