şükela:  tümü | bugün sorunsallar (9)
 • gözleri bağlıyken yapmasi gereken kebabı yapamıyor adam bir de ebru ile karsilastiriyorusunuz. karsilastiracaksaniz çağla ile karşılaştırın ebruyu. kebap çıktığında hiçkimse yahu arem zaten havada karada alır diğer yarışmacılara haksızlıktır bu diyen oldu mu? bariz şekilde areme altın tabakta yukarıya çıkma şansı verdiler, adam değerlendiremedi. ebrunun tabağı süper miydi değildi. ebrunun tabağı şeflerin bugüne kadar dedikleriyke çelişiyor, o tabağı kabul etmemeleri gerekiyordu diyenler olmuş. milletin istediği yarışmacı seçilmedi diye şeflere bok atılmasını anlamıyorum, utanmasalar şefler yapmasını bilmiyor diyecekler. diyenler de var ya onları da kaale almıyorum.
 • mehmet chef ve danilo ikilisi çok uyumlu izlettiriyor
 • gerçekten izledikçe vizyonunuz gelişiyor ben de yapabilirim bu teknikleri diyorsunuz içinizdeki aşçıya güvenmek istiyorsunuz. geçen nasıl motive olduysam programdan sonra koşa koşa bisküvili petibör pasta yaptım *
 • furkan, burcu, ayyuce, berk yanginda en son kurtarilacaklar listesinde

  barbaros, serhat, ebru üç ne yaptigini bilen arkadas,

  sanirim sampiyonluk barbados ulkesinin padisahi barbaros ile hazir cevap serhat arasinda gececek.

  hadi hayirli olsun !!

  tanim: guzel program
 • bakalım bu sene nasıl olacakk kaos bekliyor gibi
 • tv'de çıkan ve kaygan bir çukurda debelenerek aşağı yuvarlanarak 3,5 saat harcanabilen bir yarışma. ne yazık ki düştük bu çukura ve bata çıka son 16'ya kadar izledik. (illa ki izlenecekse bunun yerine youtube özetlerini x2 hızla izlenmesini öneririm) etkileyici yanı -muhtemelen bu tür yarışmaların hepsinde vardır- bir şekilde tarafgirliğe ve yorum yapmaya zorlanmak. hep aynı numara ama güzel numara tv dünyası.

  tabii ki büyük bir yetenek yok, bunun için izlenecek programlar da belli (mesela michelin yıldızları hakkında yer yer obskürantist, komplocu ve alaycı yorumlar yapsalar da bu yarışmadaki jürilerin hiçbirinin katılmadığı ve belki de hiç katılamayacağı the final table). yine de birkaç bölüm sarınca hemen orijinal ve muadil içeriklere de baktım, mobbing, aşağılama, sadizm, kan, arabesk gözyaşları, garibanca ilenç çığlıkları ve self destruction vs boyutlarıyla bu yarışmanın neredeyse tam zıt lokasyonundalar. ayrıca meslekten gelenler ve evden gelenler diye iki ayrı yarışma tertip ediliyor. yarışmacılar içinse son 16'yı yorumlayayım ki bu da zaten showun bir parçası elbette. (arada hemen belirtelim ki chef gordon ramsay'li masterchef us'in 9. sezonundaki üç finalist gerron, ashley ve cesar bu yarışmacıların alayıyla kürdan niyetine dişlerini karıştırır, ki öğretmen filan elemanlar.)

  serhat: göreli olarak basit bir şekilde geldi finale. kekikle bir kaç teknikle pişirilmiş kayısı. üzerinde ya da arasında bir yerde poşe yumurta. söylerken midem kalktı ne yazık ki. yine de teknik becerisini gösterme fırsatı yakalayacaktır.

  duygu: sevilmeyen bir kötü karakter haline geldi bir şekilde, muhtemelen bir şeyler bildiğini sanıyorduk yalnız adana acılı mı filan derken kredibilite kaybına uğradı, topralamaya çalışacaktır ve rakiplerini cırmalayacaktır.

  özgül: kendi de nasıl geldiğini tam olarak bilmiyor, muhtemelen evde sürekli yaptığı usülle kısırvari bir içli köfte yaptı ve şeflerin gizli yöneticisi mehmet'in takdirini aldı. bir süre sonra kırbaç darbeleri altında kırılganlaşabilir gibi duruyor.

  emir: efendim işte ülke mutfaklarının karmaşası, bir takım kombinasyonlar derken bir şeyler bildiğini gösterdi. başarısız değil. ama çok başarılı da değil. savaşacaktır.

  ayyüce: sevilmeyen bir karakter olarak grafiği yükseliyor. twitter'da pek çok şaibeli fan
  hesabı filan var. ün için enteresan bir rota izliyor olsa da aşçılık olarak çok da beceriksiz biri değil gibi görünüyor.

  sedat: adamım sedat bol kepçeci bir tabldotçu. sanırım gerçek hayatta da öyle. aşağılanıyor ve izleyiciler tarafından görmezden geliniyor olsa da yarışmanın hidden gem'i olabilir ve tabaklamada şekil şukul işlerini kıvırabilirse bayağı ilerleyebilir. şunu da ekleyelim diğerleri konuşur ama tabldotçu sedat sizi doyurur gibisinden bir imajı var.

  esra: meraklı ev hanımı ablamız bir şekilde her şartta yabancısı olduğu pek çok tabak çıkarabildi. hızlı ve cevval. beklenmedik bir performans. aşçılık tekniklerine aşina olmaması başını yakabilir.

  furkan: büyük iddialar, büyük laflar. pastacı ve işin hakkını verip muhteşem bir 5 kat pasta ile geldi. yalnız elemelerin birinde mayonezi nasıl yapacağını ev hanımı ablaya sorması gözlerden kaçmadı. teknik bir bilgi var, ki bu sayede bilmemesine rağmen peru usulü asitte pişmiş levrek yapabildi, fakat fundemental meseleler hala çözülmeye muhtaç, işi zor.

  barbaros: tabağı yıkılsa da yanlardan fırlayan ve yükselen ahtapot kollarına sahip lovecraftvari bir bonfile ve altta sarımsak püresi ile finali haketti, tatlı ve hamurda zayıf olduğunu belli etti biraz, bir şeyler uyduracaktır yine de, bakalım bakalım.

  tanya: tabak süslemeleri suluboya resim gibi. hatta tabak süslemelerinde şampiyon. ne yaptığını biliyor gibi yalnız zaman yönetme sorunu bariz.

  berk: bizde pek aşina olunmayan biberli çikolata ile çıktı yukarı. bu onun şansıydı biraz ama sedat'la beraber ikinci bir hiddden gem. yaşına rağmen bilgisi ile rakiplerini zorlayacaktır. bir mesleğe kafayı takmış tiki veletlerden korkmak lazım.

  eray: son tabaklarının hepsi birbirinden tuhaf olsa da olağanüstü hızı ve rahatlığı çocuk yaştan beri mutfakta çıraklık yapmış biri olduğu belli. özellikle tek elle yoğurduğu hamurlarla tam bir mengen endüstriyel mutfak elemanı olduğunu gösterdi ve muhtemelen lezzetli de yapıyor. bu adam sizi doyurur. daha önce hiç yapmadığı ve yemediği ramen ile vizyonunu gösterdi. tanya kadar düzgün bir tabak kompozisyonu yapabilse net şampiyondu fakat tabak kompozisyonları zayıf ne yazık ki.

  uğur: o da bir aşçı ve fizyon mutfağı denemesinde başarılı görünüyordu. sonuna kadar savaşacaktır. zayıf bir rakip sayılmaz ama kuvvetli bir rakip de sayılmaz.

  celal: bir profesyonel olmasına rağmen büyük bir başarı gösteremedi, sadece varlık gösterebildi. sınırlı bir alanda sadece a la carte çalışmış olmasıyla yukarılara çıkması zor görünüyor.

  gülşah: evden yarışmaya katılanlardan. kendisinin de farkında olduğu gibi bunun teknik handikaplarını görecektir. lay lay lom gelip yarışmalar sürdükçe konsantrasyonunun artması çelik gibi sinirleri olduğunu gösterdi. at yetiştiriciliğiyle ilgili gizli bir meziyet olabilir. şaşırtıcı bir performans sergiledi, fakat işi kolay değil.

  ebru: büyük beklentiler, orta yaşa gelmiş bir yaş, titiz bir çalışma fakat sonuç sıfıra yakın. vizyon eksikliği mutfakta belli alanlara, et vs, hapsolmasından kaynaklanıyor olabilir. fakat soslarda becerikli karışımlar yapabiliyor. işi basit değil, cesaret kazanırsa bu onu bir yerlere götürür.
 • bunların arasında çok sığ kalabilecekler, liste halinde kendi fikrimi belirtiyorum. uzman değilim ama izlediklerimden çıkarımlarım. ayyüce en zayıf halka, en güçlü sedat, barbaros, serhat ve berk. geri kalanlar ortalarda diye düşünüyorm. belki tanya sivrilebilir ama geri kalanlarından bi beklentim yok.
 • bir adet terbiyesiz furkan ve onu göt eden gülşah içeren yarışma.

  tebrikler.
 • gülşah ve eray birbirine çok yakışıyor. keşke evlenseler çocukları birbirlerinin aynısı olur. mitoz bölünme yaparlar.

  edit: oha lan harbiden sevgililer galiba.
 • emir aka as well