şükela:  tümü | bugün
  • proof of stake coinlerin masternodesi olur , elinizde x adet o coinden walleta atma zorunluluğu ve bekletme zorunluluğunuz var.. azaltırsanız masternode çalışmaz.sonra siz onaylarsınız paralar akar.
  • masternode kriptolarında parayı cüzdana gömmeyle iş bitmez. sunucu kiralayacaksın, bir ton komut işlemi yapacaksın. secure node hayata geçecek, işlem onaylayıp komisyon alarak para kazanmayı bekleyeceksin. başta gömdüğün sermayen ne zaman geri ödenir kimse bilemez. kripto dünyasının öküzleri pek sever bu paraları.
  • eğer herhangi bir coin'in masternode'u olmakla ilgileniyorsanız şu iki siteden bu konu hakkında bilgi edinebilir ve uygun yatırım için coin seçebilirsiniz:
    https://masternodes.pro/
    https://masternodes.online/

ben smartcash'i seçmiştim. smart'ları da 1500 satoshi ile 2500 satoshi arasından toplamıştım ama ben aldıktan sonra 700 satoshi'ye kadar gerilemişti. 700'den maalesef yakalayamadım ama 900'den yeniden yüklü miktarda alıp 1300-1500 arası satarak masternode maliyetimi düşürmüştüm. btc hala bence riskli pozisyonda durduğundan karar vermek için aceleci olmayın ama olur da düşünürseniz smartcash ve zencash aklınızın bir köşesinde dursun. elbette yatırım tavsiyesi değil.
  • bana aylık sabit olarak şu anki kurlarla 5000 tl gelir sağlayan sistem. bir ara 20000 tl'leri görmüştüm aylık. piyasaya göre değişsede son 1 yıldır ortalama 10000 tl diyebilirim aylık getirisi.

tek yapmanız gereken o coinden gereken miktarda alıp 5 dolarlık sunucuya kurup node u çalıştırmak. aylık 80 dolar sunucu giderim var.

şimdi benim merak ettiğim hiçbirşey yapmadan, aylık 80 dolar giderle 5000 tl kazanmanın neresi öküzlük?

boş boş insanların yaptığı yorumları dikkate almayın. masternode candır, piyasanın çöküşte olduğu dönemlerde size hayat garantisi sağlar. sağlam projelere girip kendi emeklilik planınızı oluşturabilirsiniz.
  • yapılan işlemlerin düzgünce kaydının tutulabilmesi ve sistemin merkezsizleştirilebilmesi için kurulur. böylece masternode'unu kurduğunuz paranın işlemlerinin kaydı, doğrulanması vs.'de sizin de payınız olduğu için karşılık olarak size belirli aralıklarla ve belirlenen miktarlarda para(coin) ödemesi yapılır. bunu seçerken en kısa zamanda en çok getiren coin değil de, coin'in potansiyeline de bakılarak gelecek vaad eden düzgün bir coin seçilmelidir.
  • konu üzerine çok fazla mesaj gelmesi üzerine bu entryde genel olarak daha detaylı bir anlatım yapmak istiyorum. öncelikle belirtmeliyim ki masternode dünyada çok yaygın birşey fakat ülkemizde fazla haberi olan insan yok bu nedenle sanırım türkiye’den çok ilgi görmüyor. ama görmesi gerekli. kaynakta çok az.

öncelikle masternodelar hakkında birkaç istatistik sunayım;

— masternode özelliği olan kriptopara sayısı 500 den fazla
    — dünyadaki toplam masternode sayısı 200.000 den fazla
    — masternodeların toplam değeri yaklaşık 1.5 milyar dolar
    — tüm bu istatistiklerin 2/3 ü dash e ait yani dash en büyük masternode coin

şimdi gelelim en temel soruya; masternode nedir?

masternode sizin o coinden belli bir adet, (örneğin 10,000 adet) coinin resmî cüzdanında bulundurmanız ve o cüzdanı 7/24 açık vaziyette tutmanızdır.

örnek verecek olursak 10.000 adet xrh coinden bilgisayarınızdaki resmî cüzdana atıp, bilgisayarınızı 7/24 açık tutmanız gerekiyor.

bu işlem karşılığında size belli bir pay veriliyor (örneğin dash coin yıllık %7 veriyor)

peki gelelim en önemli sorulardan birine; bize bu parayı kim, neden veriyor?

öncelikle bu parayı temelde size kimse vermiyor. yani bu size verilen faiz kimsenin cebinden çıkmıyor. buradan zaten bunun bir dolandırıcı/ponzi/piramit vs sistemi olmadığını anlamışsınızdır. yani tamamen resmî, doğal bir sistem. ayrıca coinlerinizi bi yere göndermiyorsunuz. tamamen sizin cüzdanınızda duruyor. kimse elleyemez.

peki bu para bana nerden geliyor?
    bu faizler, madencilerin çıkardıkları coinlerin bir kısmının size verilmesiyle sağlanıyor. örneğin madencinin kazdığı coinin %50 si veya %20 si size geliyor. bu oranlar her coinde farklı. kimisi madenciye %80, masternode a %20 veriyor, kimisi %50/%50 veriyor vs genel olarak böyle ama en fazla verilen %50 çünkü her zaman madenciler ilk planda.

peki bu parayı bana neden veriyolar?
    bu paranın verilmesinin nedeni sizi masternode kurmaya teşvik etmek.

peki masternode kurmam o coinin ne işine yarıyor?
    masternodelar bir nevi madencilik yapacak donanımı olmayan insanlar için kısmen bir madencilik çeşididir diyebiliriz.
    siz masternode kurduğunuzda o coinin blockchainine katkıda bulunuyorsunuz. siz o node u 7/24 açık tuttuğunuz için transferlerin hızına vs de katkı sağlamış oluyorsunuz.

masternodelar hakkında genel bilgi edindiğimize göre daha teknik ve finansal bilgilere geçebiliriz.

öncelikle masternode kurmak için (yukardanda anladığınız üzere) 2 şeye ihtiyacımız var; 1. si coinden belli bir miktar alıp cüzdana atmak ki bu miktar her coin için farklı. kimisi 10.000 kimisi 5.000 kimisi 1.000 kimisi 250.000 istiyor. coinin istediği miktardan 1 eksik veya 1 fazla olursa masternodeunuz bozulur.
    2. si o coinin cüzdanını 7/24 açık tutmak. cüzdanı kapatırsanız masternodeunuz kazanç elde etmeyi durdurur.

peki buraya kadar anladım, masternode coini nasıl seçmeliyim? seçerken nelere dikkat etmeliyim?

tahmin edebileceğiniz gibi çok genel bir konu olmakla birlikte bazı belli başlı dikkat etmeniz gereken noktalar var;
    — en önemlisi seçeceğiniz coinin geliştirici ekibi sağlam ve aktif olmalı, sosyal medya hesaplarını ve özellikle github sayfasını incelemelisiniz aktif olup olmadıklarını anlamak için
    — coinin verdiği faiz yıllık oranda çok yüksek olmamalı (yıllık %250000 veren coinler var, böyle yüksek faizli coinler çok fazla ayakta kalamaz) genellikle yıllık max %50 tercih edin
    — coinin market hacmi çok düşük olmasın ki rahatlıkla borsada coini satabilin

bu noktada size birkaç coin önerisinde bulunayım;
    1. smartcash; masternode için gerekli coin miktarı 10.000, bu 10.000 coinin toplam fiyatı 660 dolar, aylık getirisi 28 dolar, ödül dağıtım sıklığı 8 gün 20 saatte bir, yıllık faiz %53.

2. phore; masternode için gerekli coin miktarı 10.000, bu 10.000 coinin toplam fiyatı 9.000 dolar, aylık getirisi 264 dolar, ödül dağıtım sıklığı 10 saatte bir, yıllık faiz %35.

3. stakenet; masternode için gerekli coin miktarı 15.000, bu 15.000 coinin toplam fiyatı 4.350 dolar, aylık getirisi 180 dolar, ödül dağıtım sıklığı 15 saat 35 dakikada bir, yıllık faiz %50.

şimdi burda birkaç konuya daha açıklık getirelim;
    öncelikle burda yazan dolar değerleri sürekli değişebilir. yani bugün 10.000 adet smart ın değeri 660 dolarken yarın 1000 dolara çıkabilir. bu durumda satarsanız 340 dolar kâr etmiş olursunuz. aynı zamanda bu artış durumunda aylık faizide yine aynı oranda artacaktır. satmak yerine faiz almaya devam edebilirsiniz. azaldığı durumlarda da aynısı geçerli.

coinlerin kendi cinslerinden verdiği miktar hep aynı kalır. örneğin smartcash size masternode için her ay yaklaşık 450 smart verir. bu miktar değişmez sadece coinin borsadaki fiyatına göre verilen miktarın karşılığı değişir.

bir diğer konuda ödül dağıtım sıklığı; bu coinin size faizi ne sıklıkla verdiğidir. örneğin smartcash size her 8 gün 20 saatte bir faiz verir. yani yıllık vermiyor faizi. orda yazdığım yıllık değer toplam değer sadece.

şimdi masternode coininizi seçtiniz, gereken miktarı borsadan satın alarak (veya başka bir şekilde) elde ettiniz. sonra bilgisayarınıza coinin resmî cüzdanını kurup bu miktarı oraya attınız. masternode unuz başladı.

bilgisayarı 7/24 açık tutmak herkes için kolay bir iş olmayabilir, açık tutmamak veya tutamamak için sebepleriniz olabilir.

bu durumda napacaksınız? illa ki bilgisayarımı 7/24 açık tutmak zorunda mıyım?

hayır değilsiniz.

peki napacağız?

bu durumda aylık 5 dolar gibi bir fiyata sunucu alıp bu sunucuya resmî cüzdanı kurup masternode u oradan çalıştırabilirsiniz.

şu detayıda ilk baştan belirteyim; bu durumda masternode için aldığınız coinleri sunucudaki cüzdana atmanız gerekmiyor.

peki nasıl işliyor sistem?

basitçe şöyle anlatayım; örneğin smartcash masternode u yapmaya karar verdiniz. 10.000 adet smartcash i alıp bilgisayarınızdaki cüzdana attınız. paranız artık cüzdanınızda.

sonra aldığınız aylık 5 dolarlık sunucuya bir smartcash cüzdanı daha kurdunuz. bu cüzdana diyoruz ki benim bilgisayarımda 10.000 smart var, benim masternode umu çalıştır.

yani sunucudaki cüzdana sadece bilgisayarınızdaki cüzdanda 10.000 smart olduğunu ispat etmeniz gerekiyor.

bunuda işte transaction hash (veya txid/işlem numarası) ile ıspatlıyoruz.

bundan sonra artık kazancınız bilgisayarınızdaki cüzdanınıza geliyor. bu cüzdanı kapatıp sadece para çekeceğiniz zaman açabilirsiniz. artık 7/24 açık tutmanız gerekmiyor.

tabii ben burda detaylı teknik bilgi vermedim, sadece genel hatlarıyla nasıl olacağını anlattım. burdan sonrasına araştırarak ulaşabilirsiniz nasıl kurulum yapacağınıza vs.

bütün masternode coinlere ve bunlara ait bilgilere (fiyatı, aylık kazancı, toplam masternode sayısı, market hacmi vs) https://masternodes.online/ adresinden ulaşabilirsiniz.

sonuç;
    masternodelar size, piyasanın kötü zamanlarında bile belli bir sabit gelir sağlar. bu sayede tüm paranızı borsalara v.s gömdüyseniz, köşeye birkaç masternode atarak piyasa çöktüğünde aç kalmamanızı sağlayabilirsiniz. ayrıyeten coini uzun vadede elinizde tutarken aynı zamanda hem değer kazanmasını sağlamış olursunuz hem de aylık kazancınız olur. şimdi aldınız diyelim smartcash i 660 dolara, 1 sene sonra oldu sana 10,000 dolar. sat borsada 10bin dolarını al temiz. o 1 yıl boyunca kazandığın aylık faizlerde cabası.

şimdilik bu kadar, daha sonra devam edebilirim.
  • masternode kurulumu için teknik bilginiz yoksa bu platformu kullanabilirsiniz; https://nodehub.io/

sizin yerinize otomatik olarak kuruyorlar. aylık 10 dolar ücreti var. normalde kendiniz kurduğunuzda 5 dolarlık bir sunucuya kurabilirsiniz. bunlarda 10 dolar karşılığında sizin yerinize kurup yönetiyor. kafanız rahat.

birde sanırım türk yapımı. türklerden böyle global işler çıkması sevindirici.
  • masternode kurmak isteyen ama yeterli parası olmayan kişiler var ise bu siteyi deneyebilir.

bir nevi masternode için imece usulü. herkes biraz katıyor ve masternode kuruluyor.