şükela:  tümü | bugün
 • bu hüzünlü şarkının "masum değiliz hiç birimiz" bölümü, "phantom of the opera" şarkısının nakaratındaki bir bölüme öylesine benziyor ki her duyuşumda "evet, hakkaten masum değiliz hiç birimiz" diyerek daha bir derinden hüzünlenmeme yol açıyor. gelin o bölümü birlikte söyleyelim:

  in sleep he sang to me
  in dreams he came
  that voice which calls to me
  and speaks my name
  masum değiliz
  hiç birimiz
  the phantom of the opera is there
  inside my mind
 • depresyon testi olarak kullanılması gerektiğine inandığım şarkı. her bir cümlesini tek tek okuyalım;

  kan ter içinde uykularından uyanıyorsan eğer her gece
  yalnızlık sevgili gibi boylu boyunca uzanıyorsa koynuna
  olur olmaz yere ıslanıyorsa kirpiklerin artık her şeye
  anneni daha sık anımsıyorsan hatta anlıyorsan
  kalbini bir mektup gibi buruşturulup fırlatılmış
  kendini kimsesiz ve erken unutulmuş hissediyorsan

  sen ağır depresyondasındır diye bitirmek istiyorum. hatta içindeki çocuğa sarıl kısmında benim içimdeki çocuk öldü diye cevap verirseniz daha da dramatikleşebilir durum. tabi o zaman ağır depresyondasınız demektir.
 • sezen aksu'nun zehire bulanmis hanceridir.
  kalbi daglar.
 • yıllar birer sert çentik olmaya başladığında hatıratın derinliklerinde, sabah kalkar kalkmaz gündelik bayıklığı ile hayat* dikilmekte ise tam karşıya simsiyah cismaniliğinde huzursuzluğun, ve hep kumpaslar, ayak oyunları, keşmekeşler üstüne ise o tazelik olması beklenen gündoğumu zamanlarında akla gelen şeyler, sarf edilecek bir serzeniş cümlesidir. masumiyetin çoklu ortamlarda bir çoklarınca yitirildiğinin göstergesidir. çoğulluğu sorumluluğu azaltmaz, olsa olsa boşa kürek çekmektir akıntının ortasında görünmeyen bir karşıyakaya*.
 • her dizesinin ayrı bir güzelliği var bu şarkının,aradan 2 dize çıkarıp "bu dizeler benim" diyebilmek imkansız bu yüzden.eğer bu şarkının tamamı sizi anlatıyorsa her cümle hatta her kelime sizi anlatıyor demektir,bir dize diğerini anlatıyor çünkü,hepsi içiçe,sıralarını değiştirsek bile anlamlı gelir.
  bildiğim çok az parça var herhalde böyle.bir sezen aksu harikası,iç parçalayor hem de çok.
 • bir şarkı hem serzenişi, hem yakarışı, hem anlayışı, hem aldatmayı, hem aldatılmayı, hem sığınma arzusunu, hem yalnızlığı, hem itirafı, hem özlemi, hem affedilme isteğini, hem affetmeyi aynı anda anlatabilir mi... anlatabilir ve hem de tüm masum olmayanların anlayabileceği bir dille ve ezgiyle...
 • yaman okay ın ölümünden sonra sezen aksu ve meral okay tarafından ona ithafen yapılan eşsiz şarkı.

  edit: ben bu entryi hayvan ın 2006 şubat sayısına istinaden yazmıştım, ama gaia nın uyarısıyla tekrar buldum dergiyi, yaman okay ın ölümünden sonra birlikte yazdıkları ilk şarkı olduğu yazıyor, yaman okay'a ithafen olup olmadığı ile ilgili bir şey yazmıyor. bu düzeltmeyi yapalım, benim aklımda öyle kalmış demek ki. bu arada hayvan ne güzel dergiydi, herkesler orada yazıyordu, hatta ulus baker hayattaydı...
 • özellikle ideolojik duruşu çok keskin olanlara haykırmak istediğimdir.
  özel yaşamında karaktersiz, düzenbaz ve sahtekar olan bir sürü insan, siyasi konularda en dürüst ve erdemli görüşleri savunduklarına, en muteber "izm"in yılmaz savunucusu olduklarına inanmıyorlar mı? çıldırıyorum!
  evet siyaset kokuşmuş, evet muz cumhuriyetiyiz! evet devletin her kurumunda medya/iş adamlarıyla simbiyoz ve çirkin ilişkiler ağı mevcut! evet ahlak bekçileri ahlaksız!
  peki tüm bunları eleştirirken, sen ne kadar doğrusun, dürüstsün, insanlık değerlerinden nasibini almışsın? sen ne kadar insansın?
 • her dinleyişimde göğsüme bir öküz oturduğundan mütevellit, ekseriyetle dinlemekten kaçındığım, müziğini duyduğum anda ortamdan koşarak uzaklaştığım şaheser. her an böyle can alıcı bir müzik ve yalnızlığı, yitirilmiş masumiyeti, çaresizliği böylesine güzel anlatan sözleri dinleyip de hayatıma hiçbir şey olmamış gibi devam edebilecek psikolojide olamayabiliyorum.

  ancak...

  kan ter içinde uykularımızdan uyansak da, yalnızlık sevgili gibi boylu boyunca uzansa da koynumuza, kendimizi kimsesiz ve erken unutulmuş hissetsek, ve dahi bütün dünya günahkar olsa ve hiçbirimiz masum olmasak da; içimizdeki çocuğu koruyabilmişsek ve zerre kadar da olsa kalmışsa içimizde o saflık, umut var demektir.