• samsun'un batısında orta anadolu'ya giden yolun denizden iç kısımlara doğru girdiği yere verilen isim. neden böyle bir ismi olduğunu anlamış değilim. burada çok güzel şeftali bahçeleri vardı küçüklüğümde.

(bkz: ermeni soykirimi) (bkz: matosyan)
  • uzun yıllar yazlık yerine kullandıgım isim
  • o zamanlarin kalburüstü insanlarinin yazlik evleri bulunan, olmayanlarinsa yillarca sahip olabilmek için debelendigi veya olanlarin evlerine davetsiz misafir olarak yamandigi, samsun'un artik siradan bir subway olan, hatta artik denize bile uzak kalmis kismi.
  • ailemin artık yaşadığı yerin eski ismi.
    (bkz: atakum)
  • samsuna gittiğimde takıldığım sürüyle olan kuzenlerimle gece birbirimizi korkutmaca oynadığımız ben gittiğim zamanlar sivrisinekleri olan ve yine en az 15 senelik bir süreçten bahsediyorum, sahilinde denize girmek tehlikelidir (sanırım kolibasili yüzünden) ibaresi bulunan bi ilçe.

edit: kum kayması yüzünden de bir ibare bulunmaktaymış. *
  • mutasyonun mutasyona uğramış hali**
  • (bkz: matosyan)
  • samsun da ismi şuanda atakum olan yeryüzü parçasının bir kısmına bir zamanlar matasyon denirdi

gönüllü araştırma verileri ;

bu araştırma için öncelikle samsunun geçmişi hakkında çok şey bilen ulu bilge nur yüzlü bir amca bulundu ve matasyon adının kaynağı nedir sorusu soruldu cevap olarak matasyon un rumca bir kelime olduğu bilgisi verildi soru ayrıca başka bir ulu bilge ve nur yüzlü bir amcaya da soruldu matasyon adında bir kişinin bu bölgede bir çiftliği olduğundan ve o zamanlar orada fazla yerleşim olmadığından bu isimle anılmıştır dedi
    ayrıca samsun hakkında çok şey bilmeyen orta yaşlı nursuz biride aynı soruya ne mutasyonmu diye cevap verdi bu durumda 3. cevap dışında bir değerlendirme yaparsak samsunun eski rum kenti olduğu gerçeğini de düşünürsek alınan cevaplar mantıklı bu olaydan eski rum evlerinin sahipleri nerede ne oldu bunlara niye gittiler diye soru soran da olabilir onuda tarihçilere bırakıyorum ne kadar mütevaziyim değil mi torik ?
  • kadıköy'de bir kafede karşıma çıktı bugün matosyan başgan: http://i.imgur.com/l2h5l4h.jpg
hesabın var mı? giriş yap