şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: maccha)
 • wasabi mi daha igrenc sake mi yoksa bu mu karar veremiyorum.
 • matcha latte harika bir içecek ama matcha'yı tek başına denemedim yine de japonların çay seremonisi'nin bir vazgeçilmezi'dir...

  (edit:yanında wagashi iyi gidiyor)
  (bkz: wagashi) (bkz: mochi) (bkz: dango)
 • matcha yeşil çayın toz halidir. en çok japonya’da yetiştirilmektedir. yeşil çayın genç halide denebilir esasen kendisine. çünkü yeşil çay olgunlaşmadan toplanır ve hasat zamanından önce gölgede bırakılması ile elde edilmektedir. bu sayede daha fazla klorofil üretebilmektedir. yüksek klorofil seviyesi sayesinde parlak yeşil renge ve daha yüksek antioksidan özelliğine sahiptir. toplanan yapraklar tütsülenir ve ardından öğütülerek çay formuna dönüştürülür.

  tahminlere göre ilk matcha 10. yüzyılda üretilmiştir. sonrasında japon çay seremonilerinde kullanılmıştır. ve matcha, mevcut en kaliteli yeşil çay olarak bilinmektedir.

  -yeşil çay dört ana kateşin içermektedir. matcha; epikateşin (ec), epikateşin-3-gallat (ekg), epigallokateşin (egc) ve epigallokateşin -3-gallate ( egcg) maddelerin en yoğun bulunduğu formdur. ve bu da onu içeriğindeki kimyasal bileşenler sayesinde benzersiz bir çay haline getirmektedir.

  -yeşil çaydaki ana amino asit olan theanine stres azaltıcı etki oluşturmaktadır.

  - antioksidan özelliğe sahiptir.

  - kanser kök hücrelerinin yayılmasını engeller.

  - kan şekerini düşürür ve mikrobiyata üzerinde olumlu etkileri vardır.

  - ilerleyen yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı koruyucudur.

  - metabolik dengesizlikleri iyileştirir. yağ kütlesini azaltıcı etkisi vardır. kolestrol dengeleyicidir.

  matchayı tüketmek ilk etapta biraz zor olabilir. keskin bir kokusu olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. kullanımının en kötü olduğu şekli ise yüksek ihtimal su ile karıştırmaktır. bunu denediğiniz taktirde büyük ihtimal bir daha tüketmek istemeyeceksiniz.

  ilk olarak en meşhur tarifi ile başlayalım:
  -matcha latte
  bir çay kaşığı matcha tozu
  yarım bardak su
  250 ml süt ( burada su kullanmayabilirsiniz. sütü ise hindistan cevizi yada diğer bitkisel sütlerden seçerseniz daha aromatik içecek elde edebilirsiniz.)
  pek tabi içerisine buz küpleri atarak yaza uygun hale getirebilirsiniz. püf noktası tozun topaklanmasını engellemek için ilk sıvı ile buluşmasını çok yavaş yapın ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın, sonrasında sıvıların tamamını ekleyebilirsiniz.

  - matcha limonata : ev yapımı limonatanızın içerisine bir tatlı kaşığı matcha tozu ekleyerek tüketebilirsiniz.

  - içecek tüketimleri size uygun değil ise, muffin, kurabiye ve keklerinizin hamur karışımlarına dilediğiniz oranda ve dilediğiniz yeşil renge ulaşana dek ekleyebilirsiniz. yoğurtlarınızın ya da salata soslarınızın içerisine ilave ederek tüketebilirsiniz.
 • hiç sevemedim, türlü türlü formlarına şans veriyorum ama olmuyor. bugün matcha lı patlamış mısır deneme şansım oldu, yine sevemedim. teşekkürler.
 • kaşığın ucuyla koyan yeşilçay severlere hitap edebilir. hazırlaması baya pratik. çaydanlık demleme vs gerek yok. sıcak suyunuz varsa bunu karıştırıp hemen içebilirsiniz.
 • nasıl oluyorsa normal yeşil çayda olmayan balıksı bir aromaya sahip toz.

  matchalı kitkat çıkmıştı bir ara, special edition fıstık yeşili ambalajına aldanıp aldım. yedikten sonra ağzımda oluşan berbat balıksı tadı yok edebilmek için üzerine 2 etipuf yemek zorunda kaldım.

hesabın var mı? giriş yap