şükela:  tümü | bugün
  • yeşil çay yapraklarının toz haline getirilmişi ve daha güçlüsü deniyor.

toz halinde oralet gibi yapıp içebiliyor, pasta böreklere koyabiliyorsunuz. yeşil çay gibi demleyip posasını atmıyorsunuz.

kaynak: http://wellnessturk.net/…-2016-trend-icecek-lideri/

(bkz: matcha)
  • toz halinde bir yeşil çaydır, toksin atıcı bu çay, normal bir yeşil çaya göre antioksidan bakımından 10 kat zengin, konsantre/hafıza güçlendirici, yaşlanma karşıtı, metabolizma hızlandırıcı, kilo vermeyi kolaylaştırıcı, dayanıklılık ve enerji arttırıcı özellikleri bir arada bulundurur.

matcha çayınızı su ile çırpıp hazırlamak dışında şu şekilde de içebilirsiniz: 60-70 derece suda matcha whisk veya süt köpürtücü ile çırpıp, içine kaju veya badem sütü ve hindistan cevizi yağı ekleyip tekrar çırpın. çayınız hazır.

fasting yapanlar süt ve tabi ki şeker koymadan gönül rahatlığıyla içebilirler.
  • güzel yapıldığında çok güzel, kötü yapıldığında ise çok kötü olan bir çay.
    önceleri güzel güzel içerken bir yerde bir kötüsüne denk geldim ki, aman allahım, adı geçince bile hâlâ o tadı hissediyorum.
    ama bu acıyı unutucam zamanla, ve sana geri döneceğim matcha.
  • otuz(30) gramı kırk(40) liraya satılan trend çay.
  • ingilterede bir örneği bulunan 25 gr 24 pounda satılan çay.
  • internetteki görsellerinde hep köpüklü olan çay. efendim meğersem japonlar bu çayı toz halinde direkt suya attıkları için karıştırma işini fırçaya benzer bir bamboo whisk ile yapıyormuş. bu şekilde köpürmesi ve tozun homojen karışması sağlanmakta. ayrıca direkt toz hali içildiği için tüm yeşil çaylar arasında antioksidan özelliği en fazla olan buymuş. tadı yeşil çaya biraz benziyor kolay içimli bir çay. kimisi çimene benzetiyormus tadını hiç çimen yemediğim için bilemedim o kısmı.
  • kiz arkadasimin vietnam ve cin gezisinden iki buyuk paketle dondugu sihirli icecek. oncesinde 2 paket bitirmistim, bakalim bu nasil cikacak.
  • şu ara sosyete çılgınlığı haline gelen japon menşeli yeşil çay türüdür. maça diye okunur ve maccha diye de bilinir. gölgede yetişen çay ağacı yaprakları buhara maruz bırakılıp kurutulduktan sonra sap, damar ve diğer fazlalıkların ayrıldığı bir işlemden geçirilir. işlem sonucunda ilk toplanan ürünün sadece %10'unun kaldığı "tencha" elde edilir. daha sonra tencha, genellikle el değirmeni ile çok yavaş bir şekilde toz haline getirilir. 100 gram tencha öğüterek matcha çayı elde etmek yaklaşık 3 saat sürer. yeşil bir toz şeklindedir. demleme gerektirmez. internette nasıl hazırlanacağına ve kullanılacağına dair envai çeşit tarif bulursunuz. zira japonlar bunu çok sever, çay yapmakla kalmaz, pasta, börek, dondurma ne buldularsa içine katarlar. yeşil çaylar içinde en yüksek antioksidana ve zayıflatma özelliğine sahip olan çaydır. bu yüzden sosyetik olması kaçınılmaz tabi. özel işlemlerden geçtiği için görece de biraz pahalıdır.

piyasada yeşil çayı toz haline getirip matcha çayı diye satan uyanıklar da mevcuttur. hatta mevzudan haberi olmayan bazı aktarlar maka diyorsun sen maça değil diye sizinle iddialaşabilir. inanmayın, maka başka bir şey.
  • iyice çekilmiş güçlü bir japon yeşil çayıdır. yüksek kalite çay yaprakları kullanılan ve genellikle japon geleneksel çay seremonilerinde servis edilen bir çay türü.
  • an itibariyle starbuckstan 11 lira verip aldığım kokusunu duyup bir yudum aldıktan sonra bakışmaya başladığım iğrenç ötesi içecek.
    tarif etmek gerekirse balık suyunda demlenmiş kına diyebileceğim eşsiz bir tada sahip.
    içmek için kendimi 10 dakikadır sorgularken bu kadar iğrenç bişey kesin çok faydalıdır deyip internette bir araştırayım dedim ve buldum; stres ve psikolojik sorunlara iyi geliyormuş iyi gelse iyi olur çünkü az önce psikolojim bozuldu.
    (baristaya içemeyeceğimi söyledim misto ikram ettiler sağolsunlar)