şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cha no yu ya da sadou adi verilen japon cay seremonisinde kullanilan toz halindeki yesil cay... aslinda seremoni sirasinda icilen cayin tadi igrenc olsa da kullanildigi yere gore maccha igrenc bir tada sahip degildir... ornegin sade dondurma uzerine hafifce serpistirilmesi ile neseli tadlar elde edilir, ya da biraz taze nane ile kaynatilip icildiginde yatistirir...
 • az miktarda kafeinin yanısıra bol miktarda teanin bulundurur. yeşil çaylı dondurma, yeşil çay latte, yeşil çaylı pasta, vs üretiminde bu kullanılır. kahvenin aşırı tüketiminde görülen, sinir sisteminin aşırı uyarılması sonucu titreme, çarpıntı gibi yan etkileri göstermez. teanin kafein gibi beyni uyarır, konsantrasyona yardımcı olur, ama kafeinden farklı olarak uzun sürede kana karışarak kafein gibi peak-crash etkisi yapmaz - bu sebeple yuppielerin favori içeceği haline gelmiştir bu yeşil çay latte gibi ürünler. kahveye göre daha pahalı ve daha zor bulunduğundan starbucks müdavimi, "sağlıklı yaşam" delileri veya japon mutfağı meraklıları haricinde çok bilinmez. hatta starbucks müdavimleri arasında da bilinmez, zira o lattelerin neden yapıldığından haberdar değil pek çok insan anladığım kadarıyla. bol maccha ve az kafeinin ders çalışmak ve işte iyi performans sergilemek isteyenler için en faydalı kombinasyon olduğu söylenir. ancak, şöyle bir sorunu var: bunu içecek yapımında kullananın elinin ayarının çok iyi olması lazım. gerekenden azıcık bile daha fazla konduğu anda acı bir tat bırakır ağızda, zevkin içine eder. kahvede ise bu tip sorunlar çok daha seyrek yaşanır: elinizde iyi çekirdek olduğu sürece gerçekten kötü kahve yapmak için ya nem almış çekilmiş kahve kullanmanız, ya çok çok az ya da çok çok fazla kahve koymanız gerekir, ki bunlar da pek sık başa gelmez. kaldı ki kahvenin tadı bence çok daha lezzetlidir, ama tabi zevk meselesi. ama mesela dondurmasına bayılmaz mıyım bu maccha'nın? hem de nasıl bayılırım, kutu kutu olsa da alsam evde her daim yiyebilsem diye hayaller kurarım.
 • japonların sık sık kullandığı, pek sevdiği toz, hatta pudra haline getirilmiş yeşil çaya verdikleri isim.
 • suyla ıslatılan gyokuro bitkisinin yapraklarının, bambudan bir kırbaçla dövülmesiyle elde edilen yeşil bir püreden yapılır.
 • (bkz: teapigs)
 • şu sıralar ünlüler ve sosyeteler tarafından çokça tüketilen matcha tea'nin içine katılan toz. bu böyle sözde cildi güzelleştiriyormuş, içinizdeki tüm toksinleri atıyomuş. böylelikle de yine birileri zengin oluyormuş.
 • bundan çikolata (bilhassa kit kat), cheese cake, dondurma hatta oreo v.b. yapar japonlar. bence çikolatası sütlü veya bitter'in yerini tutmaz; olsa olsa beyaz çikolataya rakip olur ama pasta dondurma gibi gıdalara yakışır.
 • matcha/maccha: belki de japon kültüründe en önemli yere sahip yeşil çay türü olan matcha toz haline getirilmiş yeşil çay yapraklarından elde ediliyor.

  zen budizmi'nin bir parçası olan çay seromonilerinde en yaygın olarak kullanılan çay da kendisi. tarihi ise çin'de tang hanedanı'na (m.s. 618–907) kadar uzanıyor. bugün normal işlevi dışında dondurmalardan gofretlere kadar pek çok üründe tatlandırıcı ve renk verici olarak da kullanılmakta.

  kaynak: wikipedia

  (bkz: yeşil çay)
  (bkz: #46446789)
 • daha çok bilinen adıyla matcha çayı. antioksidan açısından bir fincanı 10 fincan yeşil çaya denk deniyor. çünkü yeşil çayda çay demlenip suyu içilir -yapraklar çöpe giderken, matcha çayı o yaprakların pudra haline getirilmişi olduğu için hiçbir şey çöpe gitmiyor.

  türkiye'de marketlerde bulmak zor. websitelerinden sipariş etmek gerekiyor. sanırım chado markası en kolay ulaşılabilir olanı.

  saymakla bitmeyen faydası var. gelmişken yazayım birkaç tane:

  - metabolizmayı hızlandırıp kalori yakıyor.
  - enerji veriyor. ve verdiği enerji kahve gibi yalandan 2-3 saatte geçen türden değil. çarpıntı da yapmıyor.
  - konsantrasyonu sağlıyor.
  - anti-aging
  - cildi güzelleştiriyor.
  - kanserle, virüsle, bakterilerle savaşıyor.

  yalnız kaynar suyla yapmamak gerek. yoksa ıspanak suyu içiyor gibi oluyorsun :/
 • amazon.co.uk ya da amazon.de'den matcha set'leri mevcut. hatta 75 euro altinda olanlardan da mevcut oldugundan gumruge de takilmiyorlar. japonya'dayken cok sevmistim, turkiye'ye geri donunce bulamayinca yurt disindan gerekli malzemeleri kendim getirtmeye karar verdim.

  burada tek sorun matcha'nin kendisi pahali. 30 gr'lik paketler 15 dolar civarinda (ve premium olanlar daha da pahali). fakat bir matcha (70ml-100ml) yapilisi icin 1-1.5gr cay kullanildigindan duz hesap olarak bir cay'in maliyeti size 1 dolar civarina geliyor. o yuzden matcha alirken bir cay maliyeti 0.5-1 dolar arasinda olan matcha'lardan almaya bakiniz (mesela 90-120 gr paket olanlar).

  tabi fazla almak da iyi degil, cunku iyi korumak lazim tadinin bozulmamasi icin. genellikle iyi matcha'lari dogrudan japonya'dan getirtirebilirsiniz (o-cha, hibiki-an, vs..) türkiye'de diğer her şeyde olduğü gibi güzel bir şey içmek için biraz para harcamaniz gerekiyor. ama her türlu değer.