şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: yerba mate)
 • çay içme sanatına* şevk veren bir diğer bitkinin içeceği.

  yakın zamanda piyasadan kalkan botany markası tarafından, türkiye'de hiçbir yerde satılmazken* 2011'de bardak poşet şeklinde aztekvari güzel desenli paketiyle tanışma şerefine erdiğim muhteşem lezzetli çay maté. çinliler için hem dini hem sosyo-kültürel kaideler nasıl japonya'ya kadar ulaşmışsa ve bizde nasıl siyah çay* içmeden afyonumuz patlamazsa gün boyu, çay çeşitli ritüellerin sembolik içeceğiyse, maté de güney amerika'nın afyon patlatanıdır.

  paraguay çayı olarak bilinir ancak arjantin, brezilya ve paraguay başta olmak üzere tüm güney amerika ülkelerinde oldukça fazla tüketilir. bu bölgelerde malum, maténin kültüre içkin bir içki* haline geldiği zikredilir. bu leziz çay, aynı zamanda alkol içmeyi reddederek tam bir maté bağımlısı olan che guevara'nın da yegane içkisidir*; bu açıdan da bir gönül bağı üretir maté çayı insanda.

  maté yapraklarının kimine göre sert gelen tadı, aslında yoğun aromasıyla hafif şekerli ve genizde rayihasını bırakarak çay türü içecekleri sevenleri gerçekten de etki altına alan büyülü bir lezzete sahip. kafein bağımlılarını da tatmin eden bir içecek olan maté, zaten vitamin ve antioksidan açısından da zengin olmasının yanı sıra önemli amino asitler içeriyor.* vücuttaki enerjiyi açığa çıkararak metabolizmanızı hızlandırıp konsantrasyonu filan arttırıyor.* bedeninize iyi bir şey yapmak isterseniz, maté hakikaten size bu yönde katkı sunacak bir çay. özellikle iş günlerinde sabah içeceğiniz maté gerçekten sizi zindeleştirecektir. spora başlayanlar için de etkili; yağ yakıcı ve beslenme takviyesi olarak da tüketilebilir.

  ::::notematé::::
  türkiye'de matéye ulaşmak artık daha kolay geçmişe göre tabi. her ne kadar bombilla ve maté setimiz yoksa da kendi demleme yöntemlerimizle gayet de maté keyfi yapabiliriz. ancak iyi matéye ulaşmak sıkıntı. mesela yuhhro* ve dolardaki çılgın sıçrayıştan sonra* kusmi tea filan almak aşırı lüks haline geldiği için artık aktarlardan medet ummak zorundayız maté için. ancak en son* saçma bir aktardan aldığım maté çayına nanemtrak bir şey karıştırmışlar, yani maté değil adeta fas çöllerinde, çölde çay keyfi havasında bir fincan maté süsü verilmiş* nane çayı içtim bu akşam diyebilirim.,

  yani, maté alırken dikkat edin, güvendiğiniz ve çok satış yapan bir aktardan alın* yine maté fiyatı bir gösterge olabilir* ve de kokusu/tipi/ rengine göz atarsanız fark edersiniz, maté mi çöp karışım mı anlaşılır .