şükela:  tümü | bugün
  • rimac automobili'nin kurucusu genç.
  • elon musk'ımsı
  • https://politikaatlasi.com/…tanin-umudu-mate-rimac/

ödediğiniz paranın karşılığını alıyorsunuz. 1,7 milyon avro (1,9 milyon dolar) ödüyorsanız, gelecek yıl 412kph (256mph) seviyesine ulaşabilen elektrikli bir araba teslim alabilirsiniz. mucit mate rimac c_two’un gelmiş geçmiş en güçlü yol arabası olduğunu söylüyor. “elektrik değil, hibrit değil, yanmalı motor değil,hepsi .” her 650 km’de bir aküyü şarj etmek için zaman verirseniz, trafik sıkışıklığı ve hız limitleri görmezden gelinirse sveta nedelja’daki öğle yemeğinin ardından akşam yemeği için 1.650km uzaklıktaki londra’da olabilirsiniz.

hırvatistan ekonomisi geçen yıl% 2,8 büyüdü, ancak rimac’ın şirketi onu oldukça geride bıraktı. bir yıl önce 200 kişiyi işe aldı; şimdi 500 çalışanı olduğunu söylüyor. birkaç yıl içinde binlerce kişiyi istihdam etmeyi bekliyor.düşük doğum oranı ve yüksek göç nedeniyle, hırvat şirketleri iş gücü kıtlığı yaşıyor. ancak işçi bulmak bay rimac’ın sorunu değil. sorun, hırvatistan’da hiç kimsenin gerekli deneyime sahip olmaması. 31 yaşındaki girişimci, “sekiz buçuk yıl boyunca garajımda tek başıma çalıştım,” diyor.bugünlerde ise şirket için 50.000 metrekarelik bir kampüs planlanıyor.birçok vatandaşının ondan hoşlanmadığını, çünkü sadece zengin insanlar için araba ürettiklerini ve başarıyı kutlamadıklarını düşünüyor.

rimac durumun farklı olduğu kanısında.yeni otomobilleri “teknolojimizin vitrini ve teknolojilerimiz için bir test yatağı” olarak tanımlıyor. popüler bir otomobil fuarına ev sahipliği yapan jeremy clarkson, daha önceki sürümün 1.2 milyon avroya mal olduğunu ve saatte 355 km hıza sahip olduğunu söyledi.iddiasına göre üzerinde plaka olup bu kadar hızlı hareket edebilen tek araç bu.
    peki bay rimac hırvatistan’da kalacak mı? avrupa’nın otomobil üreticilerinin ve tedarikçilerinin yerini toplu iğne ile işaretlediği haritasında kuzey italya’dan bavyera’ya romanya’dan sırbistan’a pek çok otomobil üreticisi görünüyor.bunun yanında hırvatistan’daki tek üretici kendisi.”yurtseverlik adına ülkemde kalmayı tercih ettim.ancak dürüst olmak gerekirse şirket başka bir yerde olsaydı işler benim için daha kolay olurdu.” hırvatistan doğumlu bir diğer elektrik dehası tesla’nın aksine o şimdilik ülkesinde kalmayı seçti.