şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: facepalm)
  • (bkz: herkez)
  • bilimle ilgilenen suserlerin bugun yapmis oldugu degisik uber tespit. adam diyor ki carpim tablosunu ezberlemek gerekir. sorsan carpmanin yada bolmenin, toplama veya cikarmadan ne gibi bir farki var? daha pratik cevabini alacaginiz yere ezber diyor.

ogrenmeyin evladim, ogrenmeyin cocugum. anca ezberleyin, ogrenmeyin. yarin cocuklariniz ac kalirsa yemek yemesini de anne babasindan ezberlsin.
  • matematik bir dil gibidir, nasil bir dili elinize bir sozluk alip kelimeleri ezberleyerek ogrenemeyecekseniz matematigi de carpim tablosunu vs. ezberleyerek ogrenemezsiniz. herhangi bir dilde oldugu gibi pratik gerek.
  • matematik ezber değil, sistem ezberci evladım! senin numaran kaçtı? ezbersiz söyleyebilen varsa bir adım öne çıksın. lakin, sistem kokuşmuş diye öğrenmekten vazgeçmeyeceğiz.
  • matematik ya da başka bir alanda var olan bilgileri kullanarak yaptığımız her eylem aslında ezberdir. insanlar bazen bu gerçeği kendilerine itiraf etmekte zorlanabilirler ancak bunu söylemekte çekinecek bir şey yok. işin doğası böyle.

mesela çok zor bir matematik problemini çözerken zekanızı kullanmanız gerekse de çözüm için kullandığınız algoritmalar, soruya yaklaşım sistematiğiniz bir şekilde ezberlenmiş bilgilerinizden gelmektedir. zeka ya da mantık ise bu bilgilerin gerekli yerlerde çağırılması ve doğru şekilde kullanılması noktasında etkilidir. ancak bu durum temelde önce ezberin yattığı gerçeğini değiştirmez.

peki ne zaman gerçek anlamda ezberden uzaklaşırız? yeni bir şeyler bulduğumuz, ürettiğimiz zaman. o yüzden bilimsel yöntemin, bilim felsefesinin; düşünme, sorgulama ve araştırmanın önemini vurgulamak gerek. çünkü aksi takdirde sadece var olan bilgileri pratik hayata uygulayan bireyler olmaktan öteye geçemiyoruz. böyle olunca da üretmenin saygınlığından; kültürel ve ekonomik getirilerinden mahrum kalıyoruz.
  • matematikle, matematik dersinin karıştırılması sonucu ortaya çıkan bir önerme. ve tabii ki sonuç yanlış.
  • ezberden konuşuyorsun ey başlık açan kardeşim. çünkü harflerin hepsinin nasıl yazılması gerektiğini ezberlemişsin. t'yi t yapan bir mantık yok. o yüzden hayatın boyunca hiç düşünmeden konuşuyorsun, tamamı ezberden.

yazdığım şey sana mantıklı geliyorsa ben de matematiğin ezber olduğunu kabul ederim.