şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: herkez)
 • bilimle ilgilenen suserlerin bugun yapmis oldugu degisik uber tespit. adam diyor ki carpim tablosunu ezberlemek gerekir. sorsan carpmanin yada bolmenin, toplama veya cikarmadan ne gibi bir farki var? daha pratik cevabini alacaginiz yere ezber diyor.

  ogrenmeyin evladim, ogrenmeyin cocugum. anca ezberleyin, ogrenmeyin. yarin cocuklariniz ac kalirsa yemek yemesini de anne babasindan ezberlsin.
 • matematik ezber değil, sistem ezberci evladım! senin numaran kaçtı? ezbersiz söyleyebilen varsa bir adım öne çıksın. lakin, sistem kokuşmuş diye öğrenmekten vazgeçmeyeceğiz.
 • matematik ya da başka bir alanda var olan bilgileri kullanarak yaptığımız her eylem aslında ezberdir. insanlar bazen bu gerçeği kendilerine itiraf etmekte zorlanabilirler ancak bunu söylemekte çekinecek bir şey yok. işin doğası böyle.

  mesela çok zor bir matematik problemini çözerken zekanızı kullanmanız gerekse de çözüm için kullandığınız algoritmalar, soruya yaklaşım sistematiğiniz bir şekilde ezberlenmiş bilgilerinizden gelmektedir. zeka ya da mantık ise bu bilgilerin gerekli yerlerde çağırılması ve doğru şekilde kullanılması noktasında etkilidir. ancak bu durum temelde önce ezberin yattığı gerçeğini değiştirmez.

  peki ne zaman gerçek anlamda ezberden uzaklaşırız? yeni bir şeyler bulduğumuz, ürettiğimiz zaman. o yüzden bilimsel yöntemin, bilim felsefesinin; düşünme, sorgulama ve araştırmanın önemini vurgulamak gerek. çünkü aksi takdirde sadece var olan bilgileri pratik hayata uygulayan bireyler olmaktan öteye geçemiyoruz. böyle olunca da üretmenin saygınlığından; kültürel ve ekonomik getirilerinden mahrum kalıyoruz.
 • matematikle, matematik dersinin karıştırılması sonucu ortaya çıkan bir önerme. ve tabii ki sonuç yanlış.
 • ezberden konuşuyorsun ey başlık açan kardeşim. çünkü harflerin hepsinin nasıl yazılması gerektiğini ezberlemişsin. t'yi t yapan bir mantık yok. o yüzden hayatın boyunca hiç düşünmeden konuşuyorsun, tamamı ezberden.

  yazdığım şey sana mantıklı geliyorsa ben de matematiğin ezber olduğunu kabul ederim.
 • ulan asil ezber olmayan tek ders matematik belki biraz da fizik.

  tarih tam ezber, cografya illaki ezber, kimya yari ezber, biyoloji cok ezber, turkce degil ama edebiyat tabiki ezber.

  simdi bunlarin yaninda bana gelmis matematik ezber diyorsun. allah'tan kork, insafsiz! matematigin neyi ezber, her seyin sebep sonuc iliskisi icinde gayet ogrenilebilir bi mantigi var, mis gibi..
 • kısmen doğru olsa da tamamen ezber demek ancak bilim hakkında hiçbir şey bilmeyenlere yakışır.

  kimse sizden 5*5=25 ettiğini, kinetik enerji formülünün e=1/2mv^2 olduğunu, alkolden su çektiğiniz zaman alken elde edildiğini bilmenizi istemez. bilim adamı dediğin şey yahut en temel düzeyde de olsa bunları biliyor olman senin için zaman kazandırır. ha bilirsen 5*5=25 ettiğini öğrenmen için gereken zamandan ya da kinetik enerji formülünün e=1/2mv^2 olduğunu öğrenmen için gereken zamandan kazanırsın.

  yoksa beynini eşek yüküyle bilgiyle doldurup bir boka kullanmıyorsanız eşekten çok da bir farkınız kalmıyor.

  (bkz: kitap yüklü eşek)

  hatta bazı üniversitelerin mühendislik fakültelerinin sınavlarında istediğiniz kadar kitapla sınava girebilirsiniz. kimse sizden o salakça formüllerinizi ezberlemenizi beklemez.

  en basitinden termodinamik dersindeki formülleri burada yazmaya başlasak uzaya çıkartır bizi.