şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: ekşi forum)
  • bir arkadaşımın 8 senede bitirdiği bölüm.
  • teorem- ispat ezberlemek değil, matematiğin felsefesini öğrenmek, analitik düşünmeyi geliştirmektir matematik bölümü okumak. matematik bölümünü bitirmek tek başına yeterli olmaz o yüzden, felsefeyi aldıktan sonra üzerine istediğin bir bölümde yükseklisansla kalifiye bir eleman olursun.

bizim üniversiteye girdiğimiz sene tıp fakulteleri ile eşdeğerdi, ondan önceki senelerde ise tıp fakultelerinden daha yüksek puanla kapatılıyordu. her şehirde bir üniversite dolayısıyle alabildiğine matematik bölümü açan über zeki insanlar sayesinde en iyi üniversitelerde bile başarı sırası gittikçe düşmüştür. buyrun

baktılar ki ipin ucu kaçtı. bu defa da ilk onbine girip de temel bilimleri tercih edenlere burs vererek kaliteyi artırmya çalıştılar.o da burada

demem o ki ülkenin bunlar son çırpınışlardır, ülkenin matematiğine kazık çakılmıştır, matematik bölümü okuyanlar diğer ülkelerde saygıyla karşılanırken bizler devletin de desteği ile ezik durumuna düşürülüyoruz.
  • günümüzde liselerden mezun olan her mf bölümü öğrencisinin tercih listesinde bulunan, ''kpss'ye girer milli eğitim bakanlığında öğretmen olur yazları 3 ay tatil yaparım, olmadı özel ders veririm, dershanelere girerim, özel okullarda öğretmen olurum, bana iş kapısı bol" gibi sözler söyleten ancak "iş" gözüyle bakan birisini okurken 'ağlatan' bir bölümdür.
    iş bulma gözüyle girdiğiniz için genelde düşük notlara sahip olur ve iş verenden beklentilerinizi alamazsınız.

lakin benim gibi düşünce yollarınızı geliştirmek, hayata farklı açılardan bakmak isterseniz bu bölüm çok nadide bir bölümdür. ayrıca bölüme girmek için 'ileri matematik' bilip olimpiyatçı olmanıza da gerek yok. analiz ı dersinde size 'bu çarpmadır', 'buna bölme derler' gibi temel kavramları öğretecekler. dört yılın sonunda, ilk senenizden ne kadar farklı olduğunuzu gözle görülür bir şekilde anlayacaksınız.

bütün bilimler için matematik bir ağacın gövdesi görevini üstlenir. gövdeyi tırmanabilirseniz diğer tüm bilimlere erişebilirsiniz.
  • beyin yakar. ama bundan manyakça bir haz alırsın.
  • limit sonsuza giderken başından geçen maceraları anlatan bölümdür.bu maceraları yaklaşık 20 kişi anlatır öyle ki 4 yıl boyunca anlatırlar, anlamaz 1 ya da 2 yıla daha ihtiyaç duyarsınız.