şükela:  tümü | bugün
  • bir süredir taslak halinde olan ve bakanlığın dönütlerin alındığını söylediği program dün yayınlandı. bir önceki programda 8.sınıfta var olan 'atatürk ve geometri' konusu çıkarılmış. buyrun inceleyin bulamayacaksınız:
    http://mufredat.meb.gov.tr/…ogramdetay.aspx?pid=191

eğer var da gözümden kaçtıysa entry'i editleyebilirim.

konuyla ilgili daha önceden cılız haberler vardı ancak demek ki karşılık bulmamış. 5-6 ay önceki haber:
    http://www.cnnturk.com/…rdir-2017-meb-yeni-mufredat

önceki programlar: ulaşabildiğim talim terbiye'nin sitesinden iki programı paylaşıyorum:
    bu 2010 yılında yayınlanan program, inen .pdf dosyasında 'atatürk' diye arama yaptığınızda 6 ve 8.sınıflarda ilgili konuları göreceksiniz.
    http://ttkb.meb.gov.tr/…rogram2.aspx?islem=2&kno=33

bu da2013-2014'teki program 4.sınıfta mesela, 239'uncu sayfaya bakınız. http://talimterbiye.mebnet.net/…14/matematik1-5.pdf
  • dersten çıkarabilirsiniz ama kalbimizden asla. yapacak bir şey yok çocuğumuz "baba bu ülke nasıl kuruldu" diye soracak ve biz de anlatacağız.
  • oğlum değil matematik dersinden tarih dersinden çıkarsalar da bu millet onun izinden yürümeye devam edecektir. bu da böyle biline!
  • yerine "sıfırlama" dersi koyacaklarmış!

tanım: şaşıramadığımz bir olay.
  • andımızı kaldırmışlar hangimiz ne yaptık? malesef haber değeri bile yok.
  • 1984'teki gibi olana kadar evimizde öğreteceğiz demektir.
  • adamlarin karsilarina aldiklari kisi o kadar buyuk ki ordan cikariyorlar burdan ayikliyorlar mezarina apartman dikiyorlar ama yok allah yok. bitmiyor. matematige de el atmis. ucgen, besgen terimlerini turkceye bizzat kendisi kazandirmis. hadi bu dersi kaldirdiniz ucgen demekten aci ortay demekten de mi vazgececeksiniz be gozunde kinden nefretten baska sey olmayanlar.
  • bazı yazarlar "ne yapsalar da onu izler bu millet" benzeri sözler yazmışlar. oysa insan beyni neye alıştırılırsa öyle düşünür, öyle davranır... yani öyle yaşar. bunun adı da kültür ve örf/gelenektir.

örneğin birçok insan tüyleri yolunmuş, bacakları koparılmış bir kedi ölüsünü değil yemek, dokunamayacağı halde, tavukları hem tutar, yem yıkar, hem -eski devirden söz ediyorum- iç organlarını temizler. afrikalı kadınlar alt dudaklarının -arasını oyup bu açılan yarığa geçirilen ve giderek çapı 20 cm.e varacak kadar büyütülen tahta diskler takarak- "oymazlarsa" evlenemeyecekleri halde; batılı erkeler bu görüntüyü sadece itici değil, bir de ürkütücü bulurlar.

söz konusu durum tevrat'ta da yer alır. yusuf'un sözlerinden çıkılmasının acısı "onu bilmeyen bir soy oluştu" şeklindeki sözlerle dile getirilir.

daha çarpıcı bir örnek vereyim: inanılması zor olsa da, günümüzdeki atatürk sevgisi yeniden canlanmış bir sevgidir. çok yaşlı biriyim, benim gençliğimde sadece milli bayramlarda hatırlanan ve sevildiği söylense de, hedefleri 1/1 izlense de, "yürekten bağlılık ve yoğun sevgi" şeklinde nitelenebilecek bir görünüm yoktu. nötrdü ortam bir anlamda. doğru mudur bilemem, ama şaiyalara bakılacak olursa, unutturanların inönü taraftarları olduğuna inanmak gerekir.

bu sevgi -yine inanılması zor olsa da- 12 eylül darbesi sonrası askerler tarafından oluşturuldu. büyük bir atatürk hamlesi ile ulu önder yeniden tanıtıldı. öyle ki, o zamanlar askere giden bazı akrabalarım döndüklerinde bu atatürk -bir anlamda- baskısından yaka silkerler ve bunaldıklarını "atatürkle yatıp, atatürkle kalkıyoruz" benzeri sözlerle dile getirirlerdi.

ancak hamle başarılı oldu. atatürk yeniden hatırlandı... hatırlanınca da eskiye oranla çok daha yoğun sevildi... neredeyse 1930lu yıllardaki kadar...

umarım bu sözlerim ciddiye alınır, daha önce unutturulmuş atatürk'ün bir kez daha unutturulabileceğine inanılır... ve... ne yapılır?

bilmiyorum.

ancak bildiğim şu: sorunu çözmenin ilk adımı sorunun varlığını kabullenmektir. çözüm, ancak bu aşamadan sonra filizlenmeye başlar.
  • matematik dersinde atatürk neden var diye sorgulamayan bir zihniyet tutmus, 'o'nu x'den çikarsalar da o hep kalbimizde' acitasyonu yapiyor. vay arkadas ya. bak baslik açilali kaç entry olmus, kimse de dememis ki atatürk niye matematik kitabinda ki?

gelecege edit: tabi ki atatürk'ün bir kaç geometrik terimi türkçelestirdigini biliyorum (üçgen-dörtgen-besgen) ama bunun matematige katkisi nedir ki atatürk'ü en basta kitaba koyarsin be adam.

edit: bana saldiran arkadaslar, önce kitabi okuyun atatürk'ün yazdigi, sonra konusalim. atatürk geometrik tanimlari bir kitapta topladi diye geometriye bir katkisi olmus olmuyor.
  • matematik dersiyle alakalı bulamadığım için destekliyorum. atatürk ve geometri öğretilsin ama matematik müfredatı içinde değil. bir bilim dersinde o milletin bir devlet adamının (kurucu da olsa) anlatılması oldukça saçma.

edit: sen bir bilim kitabı yapiyorsan ve bunu okullara dağıtıyorsan hiçbir ideolojinin veya devlet adamının propagandasını yapamazsın. o bilimdir. bütün siyasi fikirlerden bagimsizdir. 'atatürk ve geometri' konusu elbette ki anlatılmali ancak ve ancak inkılap tarihi müfredatı içinde.