• adamlarin karsilarina aldiklari kisi o kadar buyuk ki ordan cikariyorlar burdan ayikliyorlar mezarina apartman dikiyorlar ama yok allah yok. bitmiyor. matematige de el atmis. ucgen, besgen terimlerini turkceye bizzat kendisi kazandirmis. hadi bu dersi kaldirdiniz ucgen demekten aci ortay demekten de mi vazgececeksiniz be gozunde kinden nefretten baska sey olmayanlar.
  • bu mu lan en büyük derdiniz, memleketde düşünce özgürlüği kalmamış, önüne geleni içeri tıkan ceberrut bir iktidar var ve siz atatürk'ün matematik dersinden kaldırılmasına hayıflanıyorsunuz ha, üstelik bu ne zaman konmuş acaba, 28 şubat döneminde mi? benim zamanımda yoktu bu arada, demek ki matematik müfredatı onsuz da idare edebiliyormuş
  • atatürk'ün öklidyen geometriye katkısı tabi ki olamaz. böyle birşey iddia eden de yok.

ancak atatürk'ün geometri öğretimine katkısı muazzamdır. derslerimde de anlatmayı en sevdiğim konudur. ayrıca en ilgisiz öğrencide dahi hayranlık oluşturan bir konudur.

sadece şu türkçeleştirmeleri bile okursanız matematik ve geometri öğretimine yaptığı katkıyı ve önceki nesillerin nasıl bir zorlukla karşı karşıya olduğunu görür ve takdir edersiniz.

taksim bölme
    haric-i kısmet bölüm
    kabiliyet-i taksim bölünebilme
    zarb çarpı
    mazrup çarpan
    mazrubata tefrik çarpanlara ayırma
    muhit-i daire çember
    tarh çıkarma
    amudi dikey
    gaye limit
    aşa’ri ondalık
    kat’ı mükafti parabol
    ehram piramid
    menşur prizma
    ihtisar sadeleştirme
    suret pay
    mahrec payda
    hatt-ı mümas teğet
    bu’ud / boyut
    kaaide / taban
    seviye / düzey
    mekan / uzay
    ufkî / yatay
    mukavves / eğri
    satıh / yüzey
    şâkulî / düşey
    hat / çizgi
    kutur / çap
    amûd / dikey
    faraziye / varsayım
    nısf-ı kutur / yarıçap
    va’zîyet / konum
    mahrut / koni
    kavis / yay
    mustatîl / dikdörtgen
    müsavi / eşit
    muhit-i daire / çember
    muhammes / beşgen
    müştak / türev
    mecmû / toplam
    mesâha-i sathiyye / alan
    zâviye / açı
    nisbet / oran
    tenasüb / orantı
    re’sen mütekabil zâviyeler / ters açılar
    zâviyetân-ı mütevâfıkatân / yöndeş açılar
    kaim zaviyeli müselles / dik üçgen
    şibh-i münharif / yamuk
    müselles-i mütesâviyü’l-adlâ’ / eşkenar üçgen
    müselles-i mütesâviyü’ssâk eyn / ikizkenar üçgen
    dılı / kenar
    muvazi / koşut
    menşur / prizma
    hattı mail / eğik
    veter / kiriş
    re’s / köşe
    zaviyei hadde / dar açı
    hattı munassıf / açıortay
    muhit / çevre
    murabba / kare
  • hayret ve dehşetle karşıladığım durum. şoke oldum. başımdan aşağıya kaynar su döküldü sanki.

oraya da mı girmişti?
  • aktrolün teki de matematik kitabında atatürk'ün ne işi var diyor. adam bilmiyor ki türkiye'nin ilk geometri kitabını atatürk kendisi yapmıştır.
  • hep söylerim, atatürk'ün türkçeleştirdiği cebir ve matematik başlı başına bir deha örneğidir. bırakın devlet kurmayı, halkı sosyal, ekonomik ve siyasi açıdan özgürleştirmeyi, sadece bu bile onu kahraman yapmaya yeter.
    bilimi türkçe yapılabilir hale getirmek bir dehanın ürünüdür. selçuklularda farsça, osmanlılarda yine farsça ve arapça olan bilim dili nihayet cumhuriyetle türkçeleşebilmiş ve anlaşılır hale gelmiştir. o yüzden istedikleri yerden istediklerini çıkarsınlar. beynimizi ve kalbimizi söküp alamayacaklar.
  • türkiye cumhuriyeti'ni toptan kaldırmaları gerekir çünkü atatürk türkiye cumhuriyeti'dir.
  • tamam kızmakta herkes haklı da, bir tek ben mi merak ediyorum atatürk matematik dersinin neresinde vardı diye?

bir tek geometrik terimleri bulduğunu biliyorum ama onları da matematikten değil genel kültürden biliyorum. şimdi buradaki yazarların hepsi matematik dersinde atatürk işlediler mi ki? bir tek benim okulum mu o...u çocuğuydu yani?
  • yerine tayyip paralelleri ve teğetleri adlı konumun koyulacağı konuşuluyor.
  • o dünya şartlarında bile geometriye önem vermiş ve bazı terimlerin türkçelerini ilk defa bu kitapta kullanmıştı atatürk. o kitapla kimse geometri ustası olamayacaktı fakat bu bir bakış açısıdır. atatürk sadece bir asker değil, uzak görüşlü ve vizyonu olan bir devlet adamıydı. bu kimliğini unutturmaya çalışmaktan başka bir şey değildir bu.
hesabın var mı? giriş yap